Reklama

Młodzi w hołdzie młodym bohaterom sprzed 100 lat

02/11/2018 09:30

Na jarosławskim Rynku rozegrał się kolejny epizod obchodów 100-lecia niepodległości. Tym razem apelem i odtańczeniem poloneza przed ratuszem upamiętniono przede wszystkim czyn zbrojny Jarosławskiej Kompanii Legionów.

Czwartkowe przedpołudnie było na jarosławkim Rynku wyjątkowo nieprzyjemne. Było zimno, pochmurnie, wiało, a od czasu do czasu zacinał deszcz. Tym cenniejszy jest hołd, jaki oddała żołnierzom Jarosławskiej Kompanii Legionów młodzież, przedstawiciele samorządów z burmistrzem Waldemarem Paluchem i starostą Tadeuszem Chrzanem na czele, kompania reprezentacyjna 14 DAS, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz grupy rekonstrukcyjne[paywall] .

Impreza, której hasło przewodnie „Niepodległość miała 20 lat” nawiązywało do wieku jarosławskich legionistów, rozpoczęła się w czwartkowe przedpołudnie od krótkiej narracji  „Chrzest bojowy, czyli żołnierska sprawa Jarosławskiej Kompanii” i podniesienia na maszt flagi państwowej wraz z odśpiewaniem hymnu. Potem nastąpił apel poległych i salwa honorowa, a artyści jarosławskiego MOK zainscenizowali przemówienie komendanta Józefa Piłsudskiego oraz krótki dialog Polskie pożegnanie. Ważnym elementem wydarzenia był symboliczny wymarsz Jarosławskiej Kompanii Legionów na front. W rolę kompanii wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Głównym punktem uroczystości było natomiast odtańczenie na placu przed ratuszem poloneza. Prowadzili go w asyście przebranych w stroje z epoki tancerek burmistrz i starosta. Poloneza wykonało 100 par złożonych z samorządowców i przedstawicieli miejskich instytucji, a przede wszystkim uczniów szkół podstawowych i średnich.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama