Na jarosławskim Rynku rozegrał się kolejny epizod obchodów 100-lecia niepodległości. Tym razem apelem i odtańczeniem poloneza przed ratuszem upamiętniono przede wszystkim czyn zbrojny Jarosławskiej Kompanii Legionów.
Czwartkowe przedpołudnie było na jarosławkim Rynku wyjątkowo nieprzyjemne. Było zimno, pochmurnie, wiało, a od czasu do czasu zacinał deszcz. Tym cenniejszy jest hołd, jaki oddała żołnierzom Jarosławskiej Kompanii Legionów młodzież, przedstawiciele samorządów z burmistrzem Waldemarem Paluchem i starostą Tadeuszem Chrzanem na czele, kompania reprezentacyjna 14 DAS, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz grupy rekonstrukcyjne[paywall] .
Impreza, której hasło przewodnie „Niepodległość miała 20 lat” nawiązywało do wieku jarosławskich legionistów, rozpoczęła się w czwartkowe przedpołudnie od krótkiej narracji „Chrzest bojowy, czyli żołnierska sprawa Jarosławskiej Kompanii” i podniesienia na maszt flagi państwowej wraz z odśpiewaniem hymnu. Potem nastąpił apel poległych i salwa honorowa, a artyści jarosławskiego MOK zainscenizowali przemówienie komendanta Józefa Piłsudskiego oraz krótki dialog Polskie pożegnanie. Ważnym elementem wydarzenia był symboliczny wymarsz Jarosławskiej Kompanii Legionów na front. W rolę kompanii wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Głównym punktem uroczystości było natomiast odtańczenie na placu przed ratuszem poloneza. Prowadzili go w asyście przebranych w stroje z epoki tancerek burmistrz i starosta. Poloneza wykonało 100 par złożonych z samorządowców i przedstawicieli miejskich instytucji, a przede wszystkim uczniów szkół podstawowych i średnich.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze