Reklama

Mural na Smolki – znakomita inicjatywa. Powstanie sieć murali Twierdzy Przemyśl?

Postać żołnierza z czasów I wojny światowej i towarzyszącej mu przemyślanki – mieszkanki przedstawia mural, który 9 grudnia br., w obecności m.in. prezydenta miasta Wojciecha Bakuna i naczelnika Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Janusza Łukasiewicza, został oficjalnie odsłonięty na jednej z kamienic przy ulicy Smolki w Przemyślu. Nie mogło oczywiście zabraknąć inicjatora jego powstania – przewodniczącego Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosława Majkowskiego, radnego klubu Wspólnie dla Przemyśla.

Mural powstał na pobazgranej, oszpaconej wulgaryzmami bocznej ścianie kamienicy przy ul. Smolki, blisko skrzyżowania z ulicami Słowackiego i Łukasińskiego. Dzieło zaprojektował i wykonał znany i ceniony polski artysta Arkadiusz Andrejkow – autor pierwszego prawdziwego muralu w nadsańskim mieście – Orląt Przemyskich, który kilka tygodni temu odsłonięty został na terenie 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich przy ul. 29 Listopada[paywall]. Sponsorami byli mieszkańcy miasta, którzy wsparli projekt na portalu zrzutka.pl. Szybko, dwa tygodnie przez czasem, udało się zebrać potrzebne 5 tys. zł. Pomogło również Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu, które zarządza kamienicą. PGM wyremontowało ścianę kamienicy.

Promocja miasta

– Podczas rozmowy z panem Arkadiuszem doszliśmy do wniosku, że zarówno wspaniałą promocją miasta, jak i działaniem mającym wpływ na poprawę estetyki byłoby powstanie cyklu przemyskich murali nawiązujących do Twierdzy Przemyśl – powiedział M. Majkowski.

Reklama

Rysunki przedstawiałyby nie tylko znane osobistości, które w okresie I wojny światowej pojawiły się w tym mieście, ale przede wszystkim mieszkańców miasta z czasów oblężenia i anonimowych, szeregowych żołnierzy. Istnieje ikonografia z tego okresu, która byłaby wzorem prac dla A. Andrejkowa.

Murale Twierdzy Przemyśl

– Pomysł, aby w naszym mieście stworzyć sieć murali Twierdzy Przemyśl, powstał już jakiś czas temu. W proces ten włączył się bardzo aktywnie znany w mieście Mirosław Bar, który zaangażował czynnie dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza. Cały czas zbieramy zdjęcia archiwalne, które moglibyśmy przenieść na ściany kamienic. Plany są szersze, bo chcemy wyjść poza miasto, na teren gmin wchodzących w skład Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Ostatnio Zarząd ZGFTP podjął decyzję, że wchodzi w ten projekt. Prezydent miasta Wojciech Bakun zadeklarował włączenie się miasta. Pojawiły się więc pewne źródła finansowania, ale osobiście jednak nie chciałbym pozbawiać całej akcji społecznego wymiaru, bo to, co stworzymy oddolnie, będzie też bardziej doceniane. Więc akcję zbiórek będziemy kontynuować – zapewnił M. Majkowski.

Finałem byłoby wydanie mapki murali Twierdzy Przemyśl.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Premyslenses osserwatores - niezalogowany 2020-12-15 10:05:01

    To cały Przemyśl, zamiast coś naprawiać, odmalowywać, remontować, rewitalizować to idą jak zwykle na łatwiznę i półśrodki i wolą te okropnie obdarte z tynków  fasady domów i kamienic zamalowywać muralami, nabierając nadal suwerena że coś się robi, coś zmienia, zresztą jak wszystko niemal w tym królewskim " przymyślu". Zamiast walki z komarami budki dla jerzyków, zamiast basenu otwartego San albo plaża w Ostrowie czy Radymnie, zamiast dobrego meczu na poziomie ligowym,  rozgrywki salezjańskie i  mamusiek, zamiast hali sportowej salki przyszkolne, zamiast porządnego krytego lodowiska sezonowe ślizgawki , zamiast odnawiania systematycznego starych domów i kamienic to nowy hit czyli murale co wygląda szczególnie odrażająco na  Smolki czy Słowackiego gdzie niemal wszystkie kamienice są totalnie obdarte z tynków, by zobaczyć wystarczy niedzielny spacerek w tym rejonie. Ale jacy wyborcy, taka "wadza" jaki  pan, taki kram. Tyle w temacie. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kola - niezalogowany 2020-12-15 11:16:57

    To jest poprostu chore. Potem bedziemy okupantowi pomniki stawiac ?. A co z nasza historia?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maciej.r.jedruch_864 2020-12-15 15:38:05

    Brawo ! właśnie to naszemu miastu jest najbardziej potrzebne - murale  ? Przestańcie się bawić w harcerzy ! Panowie Radni , to Wy macie zdecydować , czy będziemy budować u nas "wielki przemysł" , czy jednak stawiamy na turystykę .Potraktujcie kondycję kasy miejskiej jak stan przed zawałowy. Potrzebna jest szybka decyzja .  Nieważne jest ,czy rządzi Lewica , PiS ,- PiS z lewicą ! zróbcie coś dobrego dla naszego miasta . Nie usprawiedliwia Was  bardzo popularne w naszym kraju hasło "prawicy", "rodzina na swoim" , dalej aktualne , jednak chcę wierzyć  że nasza RM jest ponad to. Może referendum pomogłoby w podjęciu decyzji ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama