Reklama

Muzyka zabrzmiała tam po raz pierwszy od... 300 lat

Ciekawy koncert w niezwykłym miejscu – tak można określić wydarzenie bez precedensu, do którego doszło w renesansowym lamusie w Hawłowicach Górnych. 19 czerwca br. – prawdopodobnie po raz pierwszy od ponad 300 lat – znów zabrzmiały tam dźwięki muzyki.

Lutnia Jan Kiernickiego i głos Marii Klich wybrzmiały wyjątkowo podczas programu „O okrutna a niezbędna miłości!”.

Zagrane na historycznym instrumencie utwory zabrzmiały zachwycająco. Program opracowany został w oparciu o Tabulaturę Krakowską stanowiącą zbiór najpopularniejszych w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej utworów lutniowych[paywall].

– Koncert był kolejnym wydarzeniem z cyklu „Muzyka Dawna w Jarosławiu”, współorganizowanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz województwo podkarpackie przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury – powiedział Piotr Kaplita z jarosławskiego muzeum.

Z całą pewnością splendoru, ale i brzmienia dodało programowi miejsce – renesansowy lamus w Hawłowicach Górnych, w którym znajdują się m.in. najstarsze na Podkarpaciu malowidła ścienne o tematyce świeckiej.

Obiekt powstał w II połowie XV wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela tej wsi, podstolego przemyskiego Aleksandra Próchnickiego herbu Korczak, jako prosta wieża mieszkalna, o co najmniej dwóch kondygnacjach nadziemnych. W okresie renesansu wieża została zmodernizowana i zapewne nieco rozbudowana przez kolejnego właściciela Stanisława Broniowskiego herbu Tarnawa.

W związku z budową w pierwszej połowie XVIII w. nowego dworu, stary dwór zaczął pełnić funkcję gospodarczą. W późniejszym okresie rozebrano piętro. Dzisiejszą formę obiekt uzyskał w wieku XIX.

Obecnie jego właścicielem jest profesor Marian Wolski. W lamusie urządzona jest wystawa. Trwają prace zmierzające do rekonstrukcji renesansowego pieca kaflowego. Będzie to jeden z nielicznym tego typu obiektów w Polsce.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-07-03 10:12:46

    W  Hołwicach  w XVI swoja działalnośc prowadzili  Bracia Polscy  czyli polscy Arianie. Byli bardzo wrażliwi w sferze duchowej  w tym muzyce. Prmieniowali wiedzą i kulturą na uwczesna całą dziecezję przemyska.Zwalczani różnymi metodami w głównej mierze przez jezuitów.To dobrze,ze chociaż ich osiagniecia muzyczne widząświatło dzienne .Inne niestety starannie wymazane z historii naszego regionu.Naprawdę warto przywrócic o Nich pamięć ponieważ osiągniecia mieli duże nie tylko na szczeblu reginalnym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama