12 września w Horyńcu-Zdroju odbyła się XVIII Gala Myśliwska. Ta urokliwa miejscowość leżąca u progu Roztocza już po raz drugi stała się tłem tradycyjnej imprezy łowieckiej. Organizatorami XVIII edycji gali, oprócz Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu, bylibyły także Starostwo Powiatowe w Lubaczowie oraz Urząd Miasta i Gminy Horyniec-Zdrój.
Uroczystości rozpoczęła msza św. hubertowska z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych i chóru myśliwskiego „Knieja” z Zamościa. Po niej przy dźwiękach orkiestry poczty sztandarowe oraz zebrani goście przemaszerowali do Parku Zdrojowego, gdzie na terenie amfiteatru odbyła się część oficjalna gali oraz występy rozrywkowe.
Łowczy okręgowy Tomasz Makarowski powitał przybyłych gości, a następnie wspólnie ze starostą lubaczowskim Zenonem Swatkiem oraz wójtem gminy Horyniec-Zdrój Robertem Serkisem wygłosili adresowane do zebranych przemówienia.
Starosta oraz wójt podkreślili istotną rolę gospodarki łowieckiej i zaangażowanie kół łowieckich powiatu lubaczowskiego w[paywall] realizację ich statutowej działalności. Wspomniano, że łowiectwo to wymagająca pasja, jakże często niezauważana, a krytykowana praca, której myśliwi podporządkowali swoje życie.
Wielogodzinne pilnowanie upraw, szacowanie szkód, grodzenie upraw, realizacja zadań związanych ze zwalczaniem ASF-u. Podkreślono także aktywność myśliwych w lokalnych inicjatywach, niezwykłą otwartość i gotowość do niesienia pomocy.
Piękne słowa do myśliwskiej braci skierowali także licznie zaproszeni goście.
Uroczystości oficjalne Gali Myśliwskiej to również wręczenie odznaczeń łowieckich zasłużonym.
Najwyższym odznaczeniem łowieckim uhonorowano trzech zasłużonych nemrodów Andrzeja Blajera i Edwarda Łuca z Koła Łowieckiego „Ryś” w Pruchniku oraz Władysława Probolę z Wojskowego Koła Łowieckiego „Miś” w Przemyślu.
Złoty Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Tomasz Makarowski – łowczy okręgowy. Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowano Jacka Zygę. Wręczono także Medale za Zasługi dla Łowiectwa okręgu przemyskiego, które odebrali: Jadwiga Szylak, Stanisław Cygan, Jerzy Daniel, Zbigniew Korzeniowski, Witold Lachowski, Jerzy Mazurkiewicz oraz Witold Wis.
Zarząd Okręgowy PZŁ w Przemyślu uchwałą z dnia 28 czerwca br. przyznał wybitnie wyróżniającym się myśliwym Kordelasy Myśliwskie. Otrzymali je z rąk łowczego okręgowego: Krzysztof Guzowski, Marek Marecki oraz Bogdan Powroźnik.
Wyróżnienia przyznano także strzelcom, 14 sierpnia odbyły się bowiem na strzelnicy myśliwskiej w Borze zawody strzeleckie o Puchar Gali Myśliwskiej. Pierwsze miejsce i Puchar XVIII Gali Myśliwskiej zdobył Jerzy Żuryło z Koła Łowieckiego „Orzeł” w Jarosławiu, II miejsce i Puchar Starosty Lubaczowskiego Piotr Powroźnik z Koła Łowieckiego „Łoś” w Oleszycach, a Puchar Wójta Gminy Horyniec-Zdrój za miejsce III otrzymał Bogdan Powroźnik, również z Koła „Łoś” z Oleszyc.
W mijającym już sezonie strzeleckim trzech strzelców przemyskiego okręgu PZŁ zdobyło tytuły Mistrza Strzelectwa Myśliwskiego. Byli to: Piotr Barszcz, Michał Benbenek oraz Bogdan Powroźnik. Mistrzom wręczono odznaki oraz pamiątkowe dyplomy.
Tradycyjnym już elementem Gali Myśliwskiej jest ślubowanie myśliwskie. Nie inaczej było w ubiegłą niedzielę. Troje młodych adeptów sztuki łowieckiej Justyna Pankiewicz, Dariusz Wajda oraz Jarosław Wojtowicz, przyklękając na lewe kolano przed łowczym okręgowym oraz zebranymi gośćmi, ślubowali uroczyście przestrzegać praw łowieckich, postępować zgodnie z etyką łowiecką, zachować tradycje łowieckie, chronić ojczystą przyrodę i dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego.
Tradycyjną myśliwską oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „San” z ZO PZŁ Przemyśl pod kierownictwem Andrzeja Fedaczyńskiego. W ich wykonaniu można posłuchać tradycyjnych sygnałów myśliwskich.
Do stałych elementów imprezy należy też prezentacja psów ras myśliwskich, która cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Zebrani zapoznali się z ciekawymi rasami psów, takich jak alpejski gończy krótkonożny, gończy polski zwanym ogarem Pawłusiewicza, mały błękitny gaskoński gończy, posokowiec, gończy serbski, wyżeł szorstkowłosy czy duży gaskoński gończy.
Dla milusińskich organizatorzy przygotowali konkurs rysunkowy pt. „Las, moje marzenie”.
Koła łowieckie powiatu lubaczowskiego przygotowały stoiska gościnne, które cieszyły się dużą popularnością. Towarzyszyły im wspaniałe myśliwskie opowieści, muzyka myśliwska w wykonaniu sygnalistów, degustacja specjałów kuchni myśliwskiej oraz prezentacja trofeów łowieckich. Na spragnionych wrażeń czekała wirtualna strzelnica oraz prezentacja strzelectwa łuczniczego.
Wieczorową porą scenę przejęli artyści. Pierwszy wystąpił Zespół „Leśne Trio” z Zamościa. Wspaniałą ucztę muzyczną przygotował także chór „Knieja”, również z Zamościa. Na koniec do zabawy i tańca przygrywał zespół „Family Power”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze