Inwestycję opiewającą na ponad 380 mln zł brutto, zakładającą modernizację stacji postojowej Przemyśl Bakończyce, zamierza przeprowadzić największy polski operator kolejowy – PKP Intercity. O szczegółach przedsięwzięcia poinformowano podczas konferencji prasowej 12 czerwca – z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich i spółki PKP Intercity.
Inwestycje odnośnie stacji postojowej Przemyśl Bakończyce przewidują m.in. budowę całorocznej, ekologicznej myjni automatycznej, która ma podnieść standard utrzymania taboru kolejowego.
Dzięki niej zoptymalizowany zostanie czas obsługi pojazdów oraz możliwe będzie kompleksowe mycie taboru, podgrzewanie składów, a przede wszystkim usprawnienie pracy całej stacji Przemyśl Główny i dostosowanie do obsługi już posiadanych przez spółkę pojazdów, jak i nowoczesnego taboru, którego zakup[paywall] jest w planach.
Zakres prac inwestycyjnych obejmować ma też dodatkowo przebudowę stacji postojowej Przemyśl Bakończyce. Jej modernizacja pozwolić ma na stworzenie nowoczesnego zaplecza technicznego.
Całość prac ma zostać sfinalizowana do 2025 roku. Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zadania, został ogłoszony. Jak poinformowały władze PKP Intercity, wybór firmy, której powierzone zostanie zadanie, planowany jest w trzecim kwartale bieżącego roku.
– Dzięki kolei wzmacnia się lokalna gospodarka, a co za tym idzie – polepsza sytuacja na rynku pracy. Mnie, jako przemyślanina, cieszy to szczególnie – mówił podczas spotkania z przedstawicielami mediów szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.
Z kolei minister A. Adamczyk nakreślił plany inwestycyjne spółki PKP Intercity, nazywając je największymi w historii i podkreślając, że obejmują one nie tylko zakup nowoczesnych taborów, ale też projekty infrastrukturalne.
Szczególne znaczenie inwestycji dla miasta podkreślił z kolei szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Piotr Rycerski. Ma ona zwiększyć znaczenie Przemyśla na kolejowej mapie Polski. – Tu na miejscu będą mogły być wykonywane kompleksowe prace obsługi i naprawy taboru kolejowego. Jest to również zmiana jakości dla pracowników PKP w Przemyślu, którzy będą pracowali w komfortowych warunkach, a nie jak dotychczas pod gołym niebem – zaznaczył.
Będą dodatkowe połączenia
Modernizacja stacji postojowej w Przemyślu stanowić ma duży krok w rozwoju oferty dla Podkarpacia, w tym dla stacji Przemyśl Główny. Ma się ona w przyszłości rozwijać się o kolejne połączenia. Jak zapowiedział przewoźnik, długofalowe plany obejmują uruchomienie dodatkowych par dziennych pociągów kategorii InterCity z Przemyśla i Rzeszowa w kierunku Krakowa i Wrocławia. Przez Kraków do Warszawy ma kursować szybki pociąg Express InterCity Premium obsługiwany przez skład Pendolino. Połączenie ze stolicą mają z kolei zapewniać także dodatkowe pary dziennych pociągów InterCity z Rzeszowa – przez Lublin lub Radom.
Przemyska inwestycja ma być jedną z siedmiu nowoczesnych myjni, które planuje wybudować spółka PKP Intercity. Pierwsza została uruchomiona w ubiegłym roku na stacji postojowej Warszawa Grochów. Pod koniec ub.r. ruszyła też budowa nowoczesnej ekomyjni pociągów na stacji Wrocław Główny, a w marcu br. na stacji Kraków Główny Zachód. Z zapowiedzi spółki wynika, że celem zapewnienia wysokiego standardu obsługi nowoczesnego taboru, do 2030 roku planuje ona zainwestować 2,6 mld zł w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze