Przejścia dla pieszych przy ulicy Glazera i Sikorskiego, znajdujące się niemal na łuku drogi łączącym obie te ulice, to miejsca stale uczęszczane między innymi przez szkolną młodzież, uczącą się w pobliskiej „Morawie”, ale też mieszkańców tutejszych osiedli. Bywa tu tłoczno, a wejście na pasy stanowi niekiedy wyzwanie, bo i samochodów na tej trasie nie brakuje. Czy miasto wprowadzi rozwiązania, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?
O te właśnie kwestie zaapelował całkiem niedawno radny Ryszard Kulej, podnosząc problem i podkreślając, że obie „zebry” znajdują się w newralgicznym miejscu, bo praktycznie na łuku drogi łączącej ulice Glazera i Sikorskiego. Jak zauważył w złożonej do władz miasta interpelacji, bezpieczeństwo pieszych przekraczających jezdnię na odcinku drogi pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym a Delikatesami „Piotruś Pan” można, a nawet powinno się zwiększyć. Zdaniem radnego takie usytuowanie przejść stanowi zagrożenie dla pieszych, których tu nie brakuje. Z pasów korzystają nie tylko uczniowie pobliskiego ogólniaka dojeżdżający autobusami czy przemieszczający się do sklepu, ale też zwykli mieszkańcy osiedla, osoby wysiadające z miejskiego transportu czy zmierzające na zasański cmentarz, jak również klienci marketu. Wprowadzenie elementów poprawiających bezpieczeństwo mogłoby być tutaj pożądanym rozwiązaniem. To na przykład zainstalowanie dodatkowych diod świetlnych, które – jak sugeruje radny – zwiększyłoby widoczność pieszych na pasach i tym samym poprawiło bezpieczeństwo. Czy miasto rozważy ten pomysł bądź inne rozwiązania?
W odpowiedzi na interpelację radnego władze miasta przypominają, że zastosowane zostały już pewne środki minimalizujące ryzyko dla pieszych korzystających z przejścia na ulicy Sikorskiego, na wysokości zlokalizowanych tam delikatesów[paywall]. W roku 2022 w tej lokalizacji zainstalowane zostało dedykowane przejście adaptacyjne w ramach zadania inwestycyjnego „Przebudowa przejść na terenie Gminy Miejskiej Przemyśl”. Oprócz Sikorskiego, zadanie to, zrealizowane przy udziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, objęło wówczas także ulice Słowackiego i Krasińskiego, co miało na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze oddziaływania przejść drogowych w ciągu dróg gminnych i powiatowych.
Co do przejścia na ulicy Glazera, na wysokości chodnika prowadzącego od II LO, zmianę na plus zagwarantować ma realizowany remont. Jak poinformowały władze miasta, w ramach zawartej umowy wykonawca inwestycji zakładającej przebudowę nawierzchni jezdni i chodników ulicy Glazera, dofinansowanej z identycznego źródła jak powyżej, zobowiązany jest do wykonania tzw. dedykowanego adaptacyjnego przejścia dla pieszych w miejscu istniejącego obecnie. Tu warto przypomnieć, że miasto otrzymało prawie 4,2 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę nawierzchni jezdni i chodników na liczącym 1 km 150 m odcinku wspomnianej ulicy. Koniec prac zaplanowany jest na wrzesień tego roku. To powinno poprawić bezpieczeństwo młodzieży i mieszkańców na uczęszczanym przejściu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze