Reklama

Na Glazera i Sikorskiego piesi nie do końca bezpieczni? [ZDJĘCIA]

Przejścia dla pieszych przy ulicy Glazera i Sikorskiego, znajdujące się niemal na łuku drogi łączącym obie te ulice, to miejsca stale uczęszczane między innymi przez szkolną młodzież, uczącą się w pobliskiej „Morawie”, ale też mieszkańców tutejszych osiedli. Bywa tu tłoczno, a wejście na pasy stanowi niekiedy wyzwanie, bo i samochodów na tej trasie nie brakuje. Czy miasto wprowadzi rozwiązania, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu?

O te właśnie kwestie zaapelował całkiem niedawno radny Ryszard Kulej, podnosząc problem i podkreślając, że obie „zebry” znajdują się w newralgicznym miejscu, bo praktycznie na łuku drogi łączącej ulice Glazera i Sikorskiego. Jak zauważył w złożonej do władz miasta interpelacji, bezpieczeństwo pieszych przekraczających jezdnię na odcinku drogi pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym a Delikatesami „Piotruś Pan” można, a nawet powinno się zwiększyć. Zdaniem radnego takie usytuowanie przejść stanowi zagrożenie dla pieszych, których tu nie brakuje. Z pasów korzystają nie tylko uczniowie pobliskiego ogólniaka dojeżdżający autobusami czy przemieszczający się do sklepu, ale też zwykli mieszkańcy osiedla, osoby wysiadające z miejskiego transportu czy zmierzające na zasański cmentarz, jak również klienci marketu. Wprowadzenie elementów poprawiających bezpieczeństwo mogłoby być tutaj pożądanym rozwiązaniem. To na przykład zainstalowanie dodatkowych diod świetlnych, które – jak sugeruje radny – zwiększyłoby widoczność pieszych na pasach i tym samym poprawiło bezpieczeństwo. Czy miasto rozważy ten pomysł bądź inne rozwiązania?

W odpowiedzi na interpelację radnego władze miasta przypominają, że zastosowane zostały już pewne środki minimalizujące ryzyko dla pieszych korzystających z przejścia na ulicy Sikorskiego, na wysokości zlokalizowanych tam delikatesów[paywall]. W roku 2022 w tej lokalizacji zainstalowane zostało dedykowane przejście adaptacyjne w ramach zadania inwestycyjnego „Przebudowa przejść na terenie Gminy Miejskiej Przemyśl”. Oprócz Sikorskiego, zadanie to, zrealizowane przy udziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, objęło wówczas także ulice Słowackiego i Krasińskiego, co miało na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze oddziaływania przejść drogowych w ciągu dróg gminnych i powiatowych.

Reklama

Pozytywne zmiany w ramach remontu Glazera

Co do przejścia na ulicy Glazera, na wysokości chodnika prowadzącego od II LO, zmianę na plus zagwarantować ma realizowany remont. Jak poinformowały władze miasta, w ramach zawartej umowy wykonawca inwestycji zakładającej przebudowę nawierzchni jezdni i chodników ulicy Glazera, dofinansowanej z identycznego źródła jak powyżej, zobowiązany jest do wykonania tzw. dedykowanego adaptacyjnego przejścia dla pieszych w miejscu istniejącego obecnie. Tu warto przypomnieć, że miasto otrzymało prawie 4,2 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę nawierzchni jezdni i chodników na liczącym 1 km 150 m odcinku wspomnianej ulicy. Koniec prac zaplanowany jest na wrzesień tego roku. To powinno poprawić bezpieczeństwo młodzieży i mieszkańców na uczęszczanym przejściu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/04/2025 19:47
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama