Reklama

Na murze przy pomniku Orląt Przemyskich odsłonięto pamiątkową tablicę

Tym razem upamiętniającą jedną z ważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. – bitwę pod Zadwórzem. Tablica dedykowana jest także polskim bohaterom innych wojennych potyczek Polaków z bolszewikami.

Bitwa pod Zadwórzem jest nazywana polskimi Termopilami. Głównie ze względu na wyjątkową waleczność polskich żołnierzy, których zadaniem było opóźnienie przybycia wojsk bolszewickich do Lwowa, znajdującego się w odległości 33 km od miejsca potyczki. W bitwie tej brało udział 330 żołnierzy pod dowództwem kpt. Stanisława Zajączkowskiego[paywall]. Heroiczna walka zakończyła się sukcesem polskich obrońców.

Tablicę, poświęconą przez proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy, księdza prałata Jana Mazurka, uroczyście odsłonili prezydent Przemyśla Robert Choma wspólnie z członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotrem Pilchem.

Reklama

– Znajdujemy się w miejscu, które jest bardzo charakterystyczne. Wskazuje na tych, którym winniśmy okazać szczególną pamięć – Orlęta Przemyskie. To oni, jak wielu przed nimi, bronili polskości tych ziem. Po to, byśmy dzisiaj mogli mówić po polsku i żyć w Polsce. Dwa lata później ich rówieśnicy – harcerze i młodzież, a także żołnierze – oddali swoje życie, wierząc w to, w co wierzyły tysiące ich rówieśników. W to, że zrodzona przed dwoma laty Niepodległa Rzeczpospolita, musi być wolna. Trzystu osiemnastu, którzy zginęli, próbując zatrzymać nawałę bolszewicką w 1920 roku, jak najbardziej wpisuje się w panteon bohaterów naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. I również my, tu, w Przemyślu, pamiętamy o swoich bohaterach, niezmiennie, od lat... – powiedział prezydent miasta R. Choma, dziękując przy okazji wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy.

W uroczystościach wzięli udział także m.in.: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Adam Łoziński i Robert Bal, reprezentująca Przemyską Radę Seniorów Anna Hayder, wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń i organizacji działających na terenie naszego miasta.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-08-27 14:51:29

    Może bardziej swoje działania ukierunkować na żywych mieszkańców naszego miasta.A tak praktycznie w każdym tygodniu  Od cmentarza do cmentarza od pomnika do pomnika  i składanie wieńców,wiązanek i pustych ale pompatycznych przemówień nic a nic nie wnoszące do życia czy też pamięci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Suzuka Nakamoto - niezalogowany 2018-08-27 17:44:43

    Kiedyś były tam piękne i pożyteczne zielone planty, a teraz jest to widok nędzy i rozpaczy, że się normalnie płakać chce...ZIELEŃ OCZYŚCI NASZE POWIETRZE ZE SMOGU - WYBORCZA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    as - niezalogowany 2018-09-01 16:33:18

    Co ty  za brednie pociskasz ludziom  . Rozumiem ,ze dla ciebie i twoich bliskich "towarzyszy" jest to nie na rękę , ale  jest  wszytko to , co być powinno . Zieleń i monument. Dla znakomitej większości -  a ona zawsze  ma racje , jesto znakomite połaczenie    architektury  z naturą . A przez ciebie przemawia  frustracja , złość ,  bo nie ma tam np. popiersia tawariszcza  stalina / świadomie  z małej litery . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama