Reklama

Na Powązkach odznaczą bohaterów „Gwiazdą Przemyśla”

10-osobowa delegacja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu weźmie udział w uroczystościach na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, związanych z symbolicznym odznaczeniem repliką „Gwiazdy Przemyśla” nagrobków bohaterów walczących o nadsańskie miasto w latach 1918 i 1919.

Uroczystość będzie miała miejsce 20 lipca br., w samo południe. Przemyskiej delegacji towarzyszyć będzie poczet sztandarowy i proporzec przemyskiego harcerstwa. Repliką „Gwiazdy Przemyśla” symbolicznie odznaczonych zostanie siedem nagrobków bohaterów, którzy walczyli o wolny Przemyśl w latach 1918 i 1919[paywall]. – Tylko te osoby udało się zidentyfikować i potwierdzić ich pochówek na Powązkach – powiedziała prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusława Pieczyńska.

Pochowani na warszawskich Powązkach, którzy odznaczeni zostaną „Gwiazdą Przemyśla”, to: kapral Czesław Dąbrowski (od 27 listopada 1918 do 16 maja 1919 r. udział w walkach o Przemyśl), kapitan Ludwik Hickiewicz (od 1 listopada 1918 r. do 11 listopada 1918 r. organizował obronę obiektów wojskowych i kolejowych w Przemyślu; od listopada 1918 r. jako dowódca pociągu pancernego „Śmiały II” wyróżnił się w walkach o Przemyśl i Lwów; pod Lwowem został ranny w nogę i stracił prawe oko), podporucznik Józef Kobylański (od 13 grudnia 1918 r. do 1 lutego 1919 r. w przemyskiej Legii Oficerskiej brał udział w walkach w obronie Przemyśla, od 4 marca do 17 maja 1919 r. był instruktorem kursów karabinów maszynowych w Przemyślu), plutonowy Jan Młochowski (od listopada 1918 r. do sierpnia 1919 r. członek załogi pociągu pancernego PP4 „Hallerczyk” w walkach z Ukraińcami na linii Włodzimierz Wołyński – Kowel – Hołoby – Pereska – Łuck), porucznik Leopold Okulicki (brał udział w odsieczy Przemyśla i Lwowa oraz obronie tych ziem aż do lutego 1919 r., kiedy został ranny i przebywał kilka miesięcy w szpitalu, skąd powrócił do pułku, by dalej walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej), Bolesław Ziemiański (od 3 listopada 1918 r. pełnił służbę na dworcu kolejowym, gdzie rozbrajał żołnierzy austriackich, dalej pełnił wartę przy magazynach amunicji na Zasaniu z I Plutonem Studenckim i w Buszkowicach, walcząc z III Baonem o Przemyśl – dawna nazwa batalionu) oraz podporucznik Józef Culic.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-07-16 08:05:35

    Barwy nabiera turystyka po nekropoliach nasza lokalna specjalność.Będą odznaczać groby.A swoją droga jeden z obrońców Przemysla pochowany jest w Sydney.Tam też trzeba pojechać za społeczny grosz.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-07-16 09:22:01

    Ty się Tadeusz przejedź do Lwowa na cmentarz Łyczakowski, tam zobaczysz jak   Twoi  pobratymcy obok i przed  starymi ,zabytkowymi  nagrobkami  osób znaczących dla polskiej kultury  , nagrobkami często cennymi ze względów artystycznych których autorami byli uznani artyści rzeźbiarze i architekci,  ustanowiono nowe nagrobki pochowanych Ukraińców / bynajmniej nic nie mam do  zmarłych tam pochowanych ale do idiotów którzy podjęli taką decyzję  to i owszem/.Społeczny grosz  jak piszesz pochodzi ze składek członkowskich  osób należących do Towarzystwa. To co robią  to robią na swój koszt.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2019-07-19 12:51:06

    Antypolski elemencie ,  , tzw" tadeuszu " ,/świadomie  z małej litery/ . Przecież te odznaczenia nie są sponsorowane  prze  ciebie   w najmniejszym stopniu , więc czemu wydzierasz   japę  ?  Każdy kto dokonał wpłaty  , wie na jaki cel i ma do tego pełne prawo . A tobie  i tobie podobnym na pohybel

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama