10-osobowa delegacja Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu weźmie udział w uroczystościach na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, związanych z symbolicznym odznaczeniem repliką „Gwiazdy Przemyśla” nagrobków bohaterów walczących o nadsańskie miasto w latach 1918 i 1919.
Uroczystość będzie miała miejsce 20 lipca br., w samo południe. Przemyskiej delegacji towarzyszyć będzie poczet sztandarowy i proporzec przemyskiego harcerstwa. Repliką „Gwiazdy Przemyśla” symbolicznie odznaczonych zostanie siedem nagrobków bohaterów, którzy walczyli o wolny Przemyśl w latach 1918 i 1919[paywall]. – Tylko te osoby udało się zidentyfikować i potwierdzić ich pochówek na Powązkach – powiedziała prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusława Pieczyńska.
Pochowani na warszawskich Powązkach, którzy odznaczeni zostaną „Gwiazdą Przemyśla”, to: kapral Czesław Dąbrowski (od 27 listopada 1918 do 16 maja 1919 r. udział w walkach o Przemyśl), kapitan Ludwik Hickiewicz (od 1 listopada 1918 r. do 11 listopada 1918 r. organizował obronę obiektów wojskowych i kolejowych w Przemyślu; od listopada 1918 r. jako dowódca pociągu pancernego „Śmiały II” wyróżnił się w walkach o Przemyśl i Lwów; pod Lwowem został ranny w nogę i stracił prawe oko), podporucznik Józef Kobylański (od 13 grudnia 1918 r. do 1 lutego 1919 r. w przemyskiej Legii Oficerskiej brał udział w walkach w obronie Przemyśla, od 4 marca do 17 maja 1919 r. był instruktorem kursów karabinów maszynowych w Przemyślu), plutonowy Jan Młochowski (od listopada 1918 r. do sierpnia 1919 r. członek załogi pociągu pancernego PP4 „Hallerczyk” w walkach z Ukraińcami na linii Włodzimierz Wołyński – Kowel – Hołoby – Pereska – Łuck), porucznik Leopold Okulicki (brał udział w odsieczy Przemyśla i Lwowa oraz obronie tych ziem aż do lutego 1919 r., kiedy został ranny i przebywał kilka miesięcy w szpitalu, skąd powrócił do pułku, by dalej walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej), Bolesław Ziemiański (od 3 listopada 1918 r. pełnił służbę na dworcu kolejowym, gdzie rozbrajał żołnierzy austriackich, dalej pełnił wartę przy magazynach amunicji na Zasaniu z I Plutonem Studenckim i w Buszkowicach, walcząc z III Baonem o Przemyśl – dawna nazwa batalionu) oraz podporucznik Józef Culic.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Barwy nabiera turystyka po nekropoliach nasza lokalna specjalność.Będą odznaczać groby.A swoją droga jeden z obrońców Przemysla pochowany jest w Sydney.Tam też trzeba pojechać za społeczny grosz.
Ty się Tadeusz przejedź do Lwowa na cmentarz Łyczakowski, tam zobaczysz jak Twoi pobratymcy obok i przed starymi ,zabytkowymi nagrobkami osób znaczących dla polskiej kultury , nagrobkami często cennymi ze względów artystycznych których autorami byli uznani artyści rzeźbiarze i architekci, ustanowiono nowe nagrobki pochowanych Ukraińców / bynajmniej nic nie mam do zmarłych tam pochowanych ale do idiotów którzy podjęli taką decyzję to i owszem/.Społeczny grosz jak piszesz pochodzi ze składek członkowskich osób należących do Towarzystwa. To co robią to robią na swój koszt.
Antypolski elemencie , , tzw" tadeuszu " ,/świadomie z małej litery/ . Przecież te odznaczenia nie są sponsorowane prze ciebie w najmniejszym stopniu , więc czemu wydzierasz japę ? Każdy kto dokonał wpłaty , wie na jaki cel i ma do tego pełne prawo . A tobie i tobie podobnym na pohybel
Barwy nabiera turystyka po nekropoliach nasza lokalna specjalność.Będą odznaczać groby.A swoją droga jeden z obrońców Przemysla pochowany jest w Sydney.Tam też trzeba pojechać za społeczny grosz.
Ty się Tadeusz przejedź do Lwowa na cmentarz Łyczakowski, tam zobaczysz jak Twoi pobratymcy obok i przed starymi ,zabytkowymi nagrobkami osób znaczących dla polskiej kultury , nagrobkami często cennymi ze względów artystycznych których autorami byli uznani artyści rzeźbiarze i architekci, ustanowiono nowe nagrobki pochowanych Ukraińców / bynajmniej nic nie mam do zmarłych tam pochowanych ale do idiotów którzy podjęli taką decyzję to i owszem/.Społeczny grosz jak piszesz pochodzi ze składek członkowskich osób należących do Towarzystwa. To co robią to robią na swój koszt.
Antypolski elemencie , , tzw" tadeuszu " ,/świadomie z małej litery/ . Przecież te odznaczenia nie są sponsorowane prze ciebie w najmniejszym stopniu , więc czemu wydzierasz japę ? Każdy kto dokonał wpłaty , wie na jaki cel i ma do tego pełne prawo . A tobie i tobie podobnym na pohybel