Reklama

Nadal nie aktywowaliśmy ponad 32,5 tys. bonów turystycznych

Mimo, że bon turystyczny traci ważność wraz końcem września, wciąż bardzo liczna grupa mieszkańców Podkarpacia nie zrobiła z niego użytku albo zrobiła użytek jedynie częściowy. Na dzień 31 sierpnia ponad 32,5 tys. bonów na łączną kwotę 21 mln zł nie zostało w ogóle aktywowanych.

Kartki w kalendarzu zmieniają się nieubłaganie i coraz mniej czasu zostało tym, którzy – choć są uprawnieni do skorzystania z bonu turystycznego – do tej pory tego nie zrobili. Jak informuje regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg, w naszym województwie ponad 121 tys. bonów nie zostało wykorzystanych w pełni, w tym 32,5 tys. nieaktywowanych wcale. Tymczasem bon jest ważny tylko do końca września br. Można z niego skorzystać nie tylko na Podkarpaciu, ale na terenie całego kraju, opłacając wypoczynek lub usługę turystyczną. Na Podkarpaciu zapłacić nim można aż w 1474 miejscach, natomiast w całym kraju w ponad 31 tysiącach obiektów. – W województwie podkarpackim liczba bonów to ponad 231 tysięcy, z czego aktywowano ich dotychczas 198,5 tysiąca, a całkowicie wykorzystano 110 tysięcy. Nadal ponad 32,5 tys. bonów nie zostało wcale aktywowanych. Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia bonami zrealizowali płatności na kwotę 147 miliona złotych – operuje liczbami W. Dyląg. Wygląda więc na to, że jeśli mieszkańcy regionu się nie pośpieszą, przepadną im pieniądze.

Wartość bonu to[paywall] 500 zł na każde dziecko (dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostają dwa bony w wysokości 500 zł, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez PUE ZUS). – My wykorzystaliśmy już swój bon w pełni, dzieląc go na dwie transze. Podczas pierwszego wyjazdu zrealizowaliśmy nim płatność na kwotę 1 tysiąca złotych, podczas późniejszego wydaliśmy pozostałe 500 zł, które nam przysługiwały, a resztę dopłaciliśmy gotówką – mówi jedna z mieszkanek Przemyśla. Są jednak osoby, które niezrealizowanym w pełni bonem zamierzają zapłacić na ostatniej prostej, w drugiej połowie września, opłacając planowaną w tym miesiącu szkolną wycieczkę.

Reklama

– Bon przyznawany jest w  formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina rzecznik ZUS. Warto też mieć na względzie, że liczy się data zrealizowania płatności za pobyt czy usługę. Jeśli więc zapłacimy bonem przed 30 września, pieniądze nam nie przepadną, natomiast z samej usługi możemy skorzystać po tym terminie. Aktualną listę podmiotów, w których można skorzystać z bonu, można znaleźć na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama