Mimo, że bon turystyczny traci ważność wraz końcem września, wciąż bardzo liczna grupa mieszkańców Podkarpacia nie zrobiła z niego użytku albo zrobiła użytek jedynie częściowy. Na dzień 31 sierpnia ponad 32,5 tys. bonów na łączną kwotę 21 mln zł nie zostało w ogóle aktywowanych.
Kartki w kalendarzu zmieniają się nieubłaganie i coraz mniej czasu zostało tym, którzy – choć są uprawnieni do skorzystania z bonu turystycznego – do tej pory tego nie zrobili. Jak informuje regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu Wojciech Dyląg, w naszym województwie ponad 121 tys. bonów nie zostało wykorzystanych w pełni, w tym 32,5 tys. nieaktywowanych wcale. Tymczasem bon jest ważny tylko do końca września br. Można z niego skorzystać nie tylko na Podkarpaciu, ale na terenie całego kraju, opłacając wypoczynek lub usługę turystyczną. Na Podkarpaciu zapłacić nim można aż w 1474 miejscach, natomiast w całym kraju w ponad 31 tysiącach obiektów. – W województwie podkarpackim liczba bonów to ponad 231 tysięcy, z czego aktywowano ich dotychczas 198,5 tysiąca, a całkowicie wykorzystano 110 tysięcy. Nadal ponad 32,5 tys. bonów nie zostało wcale aktywowanych. Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia bonami zrealizowali płatności na kwotę 147 miliona złotych – operuje liczbami W. Dyląg. Wygląda więc na to, że jeśli mieszkańcy regionu się nie pośpieszą, przepadną im pieniądze.
Wartość bonu to[paywall] 500 zł na każde dziecko (dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostają dwa bony w wysokości 500 zł, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez PUE ZUS). – My wykorzystaliśmy już swój bon w pełni, dzieląc go na dwie transze. Podczas pierwszego wyjazdu zrealizowaliśmy nim płatność na kwotę 1 tysiąca złotych, podczas późniejszego wydaliśmy pozostałe 500 zł, które nam przysługiwały, a resztę dopłaciliśmy gotówką – mówi jedna z mieszkanek Przemyśla. Są jednak osoby, które niezrealizowanym w pełni bonem zamierzają zapłacić na ostatniej prostej, w drugiej połowie września, opłacając planowaną w tym miesiącu szkolną wycieczkę.
– Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina rzecznik ZUS. Warto też mieć na względzie, że liczy się data zrealizowania płatności za pobyt czy usługę. Jeśli więc zapłacimy bonem przed 30 września, pieniądze nam nie przepadną, natomiast z samej usługi możemy skorzystać po tym terminie. Aktualną listę podmiotów, w których można skorzystać z bonu, można znaleźć na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze