Reklama

Nagroda za innowacyjność dla przemyskiego szpitala

Projekt o nazwie „Stworzenie Aortic Center – centrum kompleksowego leczenia tętniaków tętnicy głównej oraz przeprowadzanie operacji tętniaka piersiowo-brzusznego metodą endowaskularną (wewnątrznaczyniową)” już realizowany w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu zajął 6. miejsce w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2021”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 29 września br. Nagrodę odebrała dyrektor szpitala dr Barbara Stawarz.


– Cieszę się, że drugi rok z rzędu projekt naszego szpitala został doceniony przez kapitułę konkursu. To dowód, że ciągle się rozwijamy, staramy się coraz lepiej pomagać pacjentom, stosując coraz nowocześniejsze metody leczenia. Fakt, że nasze starania są zauważane i doceniane w konkursach ogólnopolskich świadczy, że idziemy we właściwym kierunku. Jestem dumna z zespołu, z którym mogę na co dzień pracować, bo to dzięki zaangażowaniu personelu możemy stawać się coraz lepsi – powiedziała po odebraniu statuetki.

Reklama

Projekt placówki na Monte Cassino został laureatem konkursu w kategorii „Innowacyjny szpital – zarządzanie” i znalazł się wśród takich ośrodków, jak[paywall]: Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, czy 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy.

O co chodzi?

Pomysłodawcą powstanie centrum w przemyskim szpitalu jest kierownik oddziału chirurgii naczyniowej lek. Piotr Stabiszewski. Przy zabiegach wewnątrznaczyniowych pomocą merytoryczną służy prof. Piotr Kasprzak – znakomity chirurg naczyniowy, od 1995 r. pracujący w uniwersyteckiej klinice w Ratyzbonie (Niemcy).

Taką metodę stosuje zaledwie kilka ośrodków w Polsce, a w Małopolsce i na Podkarpaciu jedynie szpital w Przemyślu.

Reklama

Aortic Center, czyli centrum kompleksowego leczenia tętniaków tętnicy głównej tworzą: oddział chirurgii naczyniowej (blok operacyjny, pracownia angiografii, sala pooperacyjna) oraz poradnia chirurgii naczyniowej. Tak skoordynowane prowadzenie diagnostyki i leczenia pozwalają zmniejszyć liczbę pacjentów z pęknięciem tętniaków, a co za tym idzie – redukują śmiertelność chorych.

Tętniaki są bardzo niebezpieczne, tym bardziej, że trudno je wykryć. Nie dają praktycznie żadnych objawów, stąd najczęściej wykrywane są przy okazji innych badań. Są one efektem rozwijającej się przez wiele lat miażdżycy. Może ona doprowadzić do zmian zamykających tętnice lub poszerzających, które grożą pęknięciem naczynia krwionośnego i wykrwawieniem.

Reklama

– Zastosowana w naszym szpitalu skoordynowana opieka nad pacjentem z rozpoznanym tętniakiem zwiększa szanse na uchronienie go przed najgorszym scenariuszem. W Aortic Center pacjent z rozpoznanym tętniakiem aorty przyjmowany jest do poradni bez kolejki. Regularne badania i obserwacja umożliwiają przeprowadzenie ewentualnego zabiegu w najbardziej odpowiednim momencie, a później na monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po operacji – wyjaśnił kierownik Działu Organizacji i Promocji, rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.

W 2021 r. tętniaka odcinka brzusznego tętnicy głównej w przemyskim szpitalu rozpoznano u 322 pacjentów. U ponad 60 chorych przeprowadzono operacje – albo tradycyjną metodą otwartą, albo wewnątrznaczyniową.

Ta druga w mniejszym stopniu obciąża organizm pacjenta, mniejsze jest ryzyko działań niepożądanych oraz skrócona rekonwalescencja. Jednocześnie zabezpieczenie tętniaka tym sposobem należy do najtrudniejszych ze wszystkich zabiegów endowaskularnych.

Reklama

 




Słów kilka o konkursie

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w minionym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.

Organizatorem konkursu jest firma Idea Trade – koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Przewodniczącym kapituły orazpatronem honorowym jest dr Marek Tombarkiewicz, dyrektor Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz były wiceminister zdrowia.







fot.Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 29 września br. Nagrodę odebrała dyrektor szpitala dr Barbara Stawarz (druga z prawej).


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama