Reklama

Najstarszy czołgista batalionu w Żurawicy skończył 107 lat! [ZDJĘCIA]

Kilkanaście dni temu 107 (!) lat skończył najstarszy żyjący czołgista batalionu w Żurawicy kpt. Tadeusz Lutak ps. „Pancerz”. To była znakomita okazja, aby złożyć dostojnemu jubilatowi życzenia 200 lat. Na uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć delegacji 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy.

Jest legendą. Jednym z ostatnich żyjących żołnierzy kampanii wrześniowej, w czasie okupacji uczestnikiem konspiracji. Pochodzi z Żarnowej koło Strzyżowa. Mimo sędziwego wieku cieszy się dobrym zdrowiem, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach upamiętniających wydarzenia z okresu II wojny światowej i okresu powojennego.

Przed jej wybuchem dostojny jubilat służył i ukończył szkołę podoficerską w ówczesnym II Batalionie Pancernym w Żurawicy, którego spadkobiercą jest obecny 1 Batalion Czołgów. Już od pierwszego dnia wojny był w walce jako goniec motocyklowy. Najpierw podkrakowskie Balice, potem Jordanów, Nowy Wiśnicz, okolice Kolbuszowej, Stary Dzików, gdzie dostał się do niewoli. Ale dzięki sprytowi i obyciu wśród kolejarzy, bo jego ojciec pracował przecież na kolei, uciekł z tej niewoli z kilkoma kolegami i bardzo szybko znowu był w służbie, czyli w konspiracji. Najpierw Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej – plutonie dyspozycyjnym Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej.

Reklama

Szczególny dzień

Jego urodziny to dzień szczególny dla wielu osób, którym postać kpt. T. Lutaka jest wyjątkowo bliska. Rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Strzyżowie. Po niej odbył się przejazd samochodami i motocyklami z czasów II wojny światowej przez rynek wraz z jubilatem. Urodzinowa impreza odbyła się w „Siedlisku Janczar” w Pstrągowej. Tam zebrani złożyli jubilatowi życzenia, odczytane zostały listy gratulacyjne (m.in. od pary prezydenckiej) oraz odśpiewano „200 lat”. Nie mogło oczywiście się obyć bez wielkiego urodzinowego tortu i toastu. Żurawicki batalion reprezentowali kpt. Paweł Wojciechowski i st. chor. sztab. Dariusz Samborski[paywall].

Reklama

– Złożyliśmy dostojnemu solenizantowi najserdeczniejsze życzenia, wyrazy szacunku oraz podziękowania za walkę o naszą teraźniejszość i przyszłość następnych pokoleń. Jako spadkobiercy tych wielkich dokonań obiecujemy zachować pamięć ich czynów

– zapewnił kpt. P. Wojciechowski.

Warto wspomnieć, że kpt. T. Lutak cały czas utrzymuje kontakt ze swoją pierwszą jednostką, w której służył. W 2016 r. udostępnił żurawickiemu batalionowi unikatowe materiały fotograficzne dotyczące działania tej jednostki przed wojną. W 2017 r., w wieku 100 lat, osobiście odwiedził swoją jednostkę w Żurawicy.

Reklama

Kpt. T. Lutak za swoje zasługi został odznaczony: czterokrotnie Medalem Wojska (1948); Medalem Zwycięstwa i Wolności (1968); Krzyżem Partyzanckim (1973); Krzyżem Armii Krajowej (1981); Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” (1982); KK OOP (1987); Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1993); Krzyżem Armii Krajowej (1998); Nagrodą Honorową IPN Świadek Historii (2019).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/09/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama