Kilkanaście dni temu 107 (!) lat skończył najstarszy żyjący czołgista batalionu w Żurawicy kpt. Tadeusz Lutak ps. „Pancerz”. To była znakomita okazja, aby złożyć dostojnemu jubilatowi życzenia 200 lat. Na uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć delegacji 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy.
Jest legendą. Jednym z ostatnich żyjących żołnierzy kampanii wrześniowej, w czasie okupacji uczestnikiem konspiracji. Pochodzi z Żarnowej koło Strzyżowa. Mimo sędziwego wieku cieszy się dobrym zdrowiem, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach upamiętniających wydarzenia z okresu II wojny światowej i okresu powojennego.
Przed jej wybuchem dostojny jubilat służył i ukończył szkołę podoficerską w ówczesnym II Batalionie Pancernym w Żurawicy, którego spadkobiercą jest obecny 1 Batalion Czołgów. Już od pierwszego dnia wojny był w walce jako goniec motocyklowy. Najpierw podkrakowskie Balice, potem Jordanów, Nowy Wiśnicz, okolice Kolbuszowej, Stary Dzików, gdzie dostał się do niewoli. Ale dzięki sprytowi i obyciu wśród kolejarzy, bo jego ojciec pracował przecież na kolei, uciekł z tej niewoli z kilkoma kolegami i bardzo szybko znowu był w służbie, czyli w konspiracji. Najpierw Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej – plutonie dyspozycyjnym Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej.
Jego urodziny to dzień szczególny dla wielu osób, którym postać kpt. T. Lutaka jest wyjątkowo bliska. Rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Strzyżowie. Po niej odbył się przejazd samochodami i motocyklami z czasów II wojny światowej przez rynek wraz z jubilatem. Urodzinowa impreza odbyła się w „Siedlisku Janczar” w Pstrągowej. Tam zebrani złożyli jubilatowi życzenia, odczytane zostały listy gratulacyjne (m.in. od pary prezydenckiej) oraz odśpiewano „200 lat”. Nie mogło oczywiście się obyć bez wielkiego urodzinowego tortu i toastu. Żurawicki batalion reprezentowali kpt. Paweł Wojciechowski i st. chor. sztab. Dariusz Samborski[paywall].
– Złożyliśmy dostojnemu solenizantowi najserdeczniejsze życzenia, wyrazy szacunku oraz podziękowania za walkę o naszą teraźniejszość i przyszłość następnych pokoleń. Jako spadkobiercy tych wielkich dokonań obiecujemy zachować pamięć ich czynów
– zapewnił kpt. P. Wojciechowski.
Warto wspomnieć, że kpt. T. Lutak cały czas utrzymuje kontakt ze swoją pierwszą jednostką, w której służył. W 2016 r. udostępnił żurawickiemu batalionowi unikatowe materiały fotograficzne dotyczące działania tej jednostki przed wojną. W 2017 r., w wieku 100 lat, osobiście odwiedził swoją jednostkę w Żurawicy.
Kpt. T. Lutak za swoje zasługi został odznaczony: czterokrotnie Medalem Wojska (1948); Medalem Zwycięstwa i Wolności (1968); Krzyżem Partyzanckim (1973); Krzyżem Armii Krajowej (1981); Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” (1982); KK OOP (1987); Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (1993); Krzyżem Armii Krajowej (1998); Nagrodą Honorową IPN Świadek Historii (2019).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze