23 lutego Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało listę projektów zakwalifikowanych do dofinasowania w ramach programu „Ochrona zabytków 2021”. Na liście znalazło się 14 przedsięwzięć z naszego regionu. Znakomita większość to inwestycje w obiekty sakralne, tylko 3 z nich zgłosiły podmioty świeckie.
W ramach programu „Ochrona zabytków”, którego „celem jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne”, w naszą część Podkarpacia zainwestowane zostanie blisko 3 mln 400 tys.
Pokaźną grupę stanowią inwestycje w obiekty sakralne. Ministerstwo do dofinasowania w I etapie wytypowało ich aż 11. Co ciekawe wyraźny jest klucz zarówno geograficzny, jak i tematyczny rozdziału pieniędzy. Dofinansowania trafią do parafii lub zgromadzeń tylko w powiatach przemyskim i jarosławskim. W Przemyślu wydane zostaną w dużej mierze na ratowanie sztuki sakralnej, w Jarosławiu pójdą na „grubsze” roboty – remonty elewacji i dachów. W przemyskim kościele Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny odnowiona zostanie polichromia wnętrza i obrazy w prezbiterium, a także ołtarz boczny pw. Matki Bożej Częstochowskiej / św. Franciszka, w kościele Karmelitanek Bosych wykonana zostanie konserwacja polichromii autorstwa T. Popiela i trzech ołtarzy bocznych autorstwa F. Majerskiego, w bazylice odnowiony będzie wystrój i wyposażenie Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Dwie inwestycje dofinansowuje ministerstwo w okolicy Przemyśla: w Kalwarii Pacławskiej remontu doczekają się 4 kaplice, w Bachórcu przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie polichromii chóru, a także drewna i balustrady chóru kościoła.
Z kolei w Jarosławiu pieniądze z ministerstwa pozwolą na kontynuowanie prac remontowych przy elewacji kaplicy klasztoru Sióstr Niepokalanego poczęcia NMP oraz przy kościele św. Ducha, zaś w opactwie benedyktyńskim wykonany zostanie remont baszty nr VII wraz z przylegającym odcinkiem muru obronnego. Na ministerialnej liście znalazł się jeszcze remont kościoła i dzwonnicy w Ryszkowej Woli.
W kategorii obiektów sakralnych największy grant w wysokości 620 tys. trafił jednak do przemyskiego klasztoru Karmelitów Bosych. – Witraże, które zostały zdjęte przy termomodernizacji kościoła, mają być poddane renowacji, oczyszczeniu i uzupełnieniu – mówi o. Krzysztof Górski, przeor klasztoru, podkreślając, że niektóre witraże są bardzo zniszczone, a niektóre nie były w istocie witrażami, tylko malowanymi szybami. – Prace te powinniśmy wykonać do 30 października – dodaje. – Prace cieszą, bo dotyczą jednego z najpiękniejszych kościółów, choć mnie osobiście trochę żal, bo w kościele jest teraz widno, słonecznie, a w przyszłości, po założeniu witraży, będzie chyba nieco ciemniej – komentuje przeor. – Ale może to będzie sprzyjało skupieniu, modlitwie? – rozważa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak zwykle towarzysze kościoła katolickiego czerpią pełnymi garściami z naszych podatków
Podobnie "doją" z środków UE, a sprzyjają temu partyjniacy z dojnej zmiany.
No tak, muszą odnowić plebanie żeby ministranci byli "głaskani" w godnych warunkach...
Odetchnąłem z ulgąTeraz już wiem ,ze nasze pieniądze zostaną właściwie wykorzystane i to w zbożnym celu.Cieszy mnie,ze nie zostaną zmarnowane dla potrzebujących,bezrobotnych i innych na granicy egzystencji.Nie cieszy mnie,że pieniądz jest największą wartością i prawdziwym kultem w kościele .Za pieniądze ksiądz się modli jak powiadają starsi i to już jest goła prawda.
Nie będzie ścieżki rowerowej do Malhowic !https://frp.com.pl/nie-bedzie-sciezki-rowerowej-do-malhowic,n-177.html
A dałeś przynajmniej grosz na kościół POdejrzewam że nie no to wara od księży i kościoła lewacki trollu
Tyle zabytkowych kamienic wymaga remontu ale oczywiście głównie czarnosukienkowe pasożyty na tym skorzystają.
Tyle dworków i kamienic porasta krzakami i pokrzywami a te pisdzielcy pompują kasę tym nienasyconym pedofilom ! Pluli na Unię europejską a czerpią pełnymi garściami !
Twój kościół jest brudny i zbrodniczy , przyczynił się do wymordowania milionów ludzi na całym świecie ,piszę o narodach na kontynentach "odkrytych" przez białych którym zawsze towarzyszyli "ojcowie" z krzyżem w jednym ręku a mieczem w drugim. Odpowiedzialni są za zniszczenie kultury i rabunek tych narodów. W Polsce są odpowiedzialni za trzymanie w ciemnocie przez wieki ludności oraz za doprowadzenie państwa do upadku.Mogę podać niezliczone przykłady działalności kościoła popierających moje słowa.https://www.o2.pl/informacje/zakon-jezuitow-deklaruje-ze-zaplaci-sto-milionow-potomkom-niewolnikow-6619459184605888ahttps://www.o2.pl/informacje/niemiecki-kosciol-przeprasza-przyznali-to-po-400-latach-6589400605670176ahttps://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-16/papiez-franciszek-z-kosciola-trzeba-usunac-wszelki-smrod-zepsucia/Państwo powinno finansować tylko te zabytkowe obiekty kościelne które zostaną przejęte przez państwo. A finansowanie kościoła powinno przejść na wiernych .
wiadomo że kościół ma wiele za uszami ale wy wszyscy jesteście bez skazy tacy czyści mądrzy sprawiedliwi a prawda jest taka że słoma wam z butów wychodzi i nie zmieni tego nawet największe pieniądze dom samochód ubiór to tak jak urodzisz się kundlem to kundlem zostaniesz więc rozumiem po części to żałosne połączone z płaczem ujadanie...
nienawistne komentarze przeważnie "katolików" którym można napuszczać jednych na drugich odpowiednimi newsami
Przed wejściem do UE TW "Zefir" głośno krzyczał, że KK nie wyciągnie ręki po dotacje - "judaszowe srebrniki" - i groził tym wszystkim, którzy po nie sięgną. Szybko okazało się, że po wstąpieniu do Unii serdeczny kumpel abp Paetza zmienił zdanie, podobnie jak cała jego firma. Bywały okresy, że inwestycje i "pilne potrzeby" KK konsumowały co ... czwarte euro z dotacji UE. Widocznie, po wnikliwym sprawdzeniu, okazało się, że euro to jednak nie srebrniki...
Największy obszarnik Polski, kościół katolicki, marzy o powrocie do pańszczyzny...Kto wie, może tak się stanie. Będą pany (Daniel O. i pcimska klika, Pinokio, naczelnik...) i plebany (don Tadeo i sekta) i lud pracujący na to wszystko za "miskę ryżu"
Słusznie prawisz voyto, wydoić z głupiego społeczeństwa jak najwięcej i trzymać w ciemnocie. Jak kiedyś mawiali czarnosukienkowe " Im naród ciemniejszy tym pokorniejszy"
Jak zwykle towarzysze kościoła katolickiego czerpią pełnymi garściami z naszych podatków
Podobnie "doją" z środków UE, a sprzyjają temu partyjniacy z dojnej zmiany.
Główny beneficjent to chyba ojciec dyrektor .