Reklama

Najwięcej dotacji na obiekty sakralne w ramach programu „Ochrona zabytków”

18/03/2021 18:30

23 lutego Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało listę projektów zakwalifikowanych do dofinasowania w ramach programu „Ochrona zabytków 2021”. Na liście znalazło się 14 przedsięwzięć z naszego regionu. Znakomita większość to inwestycje w obiekty sakralne, tylko 3 z nich zgłosiły podmioty świeckie.

W ramach programu „Ochrona zabytków”, którego „celem jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne”, w naszą część Podkarpacia zainwestowane zostanie blisko 3 mln 400 tys.
 

900 tys. dla Krasiczyna

Na liście zakwalifikowanych do dofinasowania znalazły się 3 podmioty świeckie[paywall]: Muzeum Kresów w Lubaczowie, Agencja Rozwoju Przemysłu SA Krasiczyn oraz gmina Pruchnik. Spośród tej trójki największy grant, w kwocie 900 tys. zł, trafi do Krasiczyna. – Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków mamy zamiar przeprowadzić renowację stawu dolnego za zamkiem, renowację parku polegającą na wymianie oświetlenia i utwardzeniu alejek oraz przygotować dokumentację najważniejszego elementu remontu, czyli skrzydła wschodniego – informuje Marek Zaczek, prezes powołanej do życia przez ARP Fundacji „Pro Arte et Historia”,  przypominając, że prace remontowe na tej części zespołu zostały zarzucone w 2010 r., po rozpoczęciu sporu sądowego ze spadkobiercami. – W ubiegłym roku Sąd Apelacyjny w Przemyślu odrzucił roszczenia spadkobierców i dziś Agencja Rozwoju Przemysłu, jako pełnoprawny właściciel terenu, może dokończyć rozpoczętą jeszcze w 94 roku inwestycję – informuje M. Zaczek. Oczywiście na sam remont skrzydła wschodniego przyjedzie nam jeszcze chwilę poczekać, bo – jak przyznaje prezes fundacji – przyznany blisko milionowy grant to wciąż kropla w morzu potrzeb. Prace realizowane w ramach wspomnianego wsparcia powinny się rozpocząć najpóźniej latem bieżącego roku, a zakończyć późną jesienią. Niewykluczone, że ich realizacja przyniesie też dodatkowy skutek. – Prowadzimy rozmowy z zarządem  województw w zakresie stworzenia u nas Muzeum Kresów Wschodnich. Jest wprawdzie kilku oferentów, którzy chcieliby u siebie mieć taką instytucję, ale gdzież stworzyć takie miejsce, jeśli nie w najbardziej chyba historycznym miejscu na Podkarpaciu – pyta retorycznie prezes. Pozostałe dotacje są już znacznie niższe. Za blisko 200 tys. zł mają zostać przeprowadzone prace konserwatorskie na nagrobkach w zespole cerkiewnym w Radrużu. 60 tys. zł trafi z kolei do samorządu gminy Pruchnik. Pieniądze te wykorzystane zostaną na remont XIX-wiecznego dworu.

 

W Przemyślu polichromie, w Jarosławiu elewacje

Pokaźną grupę stanowią inwestycje w obiekty sakralne. Ministerstwo do dofinasowania w I etapie wytypowało ich aż 11. Co ciekawe wyraźny jest klucz zarówno geograficzny, jak i tematyczny rozdziału pieniędzy. Dofinansowania trafią do parafii lub zgromadzeń tylko w powiatach przemyskim i jarosławskim. W Przemyślu wydane zostaną w dużej mierze na ratowanie sztuki sakralnej, w Jarosławiu pójdą na „grubsze” roboty – remonty elewacji i dachów. W przemyskim kościele Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny odnowiona zostanie polichromia wnętrza i obrazy w prezbiterium, a także ołtarz boczny pw. Matki Bożej Częstochowskiej / św. Franciszka, w kościele Karmelitanek Bosych wykonana zostanie konserwacja polichromii autorstwa T. Popiela i trzech ołtarzy bocznych autorstwa F. Majerskiego, w bazylice odnowiony będzie wystrój i wyposażenie Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Dwie inwestycje dofinansowuje ministerstwo w okolicy Przemyśla: w Kalwarii Pacławskiej remontu doczekają się 4 kaplice, w Bachórcu przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie polichromii chóru, a także drewna i balustrady chóru kościoła.

Reklama

Z kolei w Jarosławiu pieniądze z ministerstwa pozwolą na kontynuowanie prac remontowych przy elewacji kaplicy klasztoru Sióstr Niepokalanego poczęcia NMP oraz przy kościele św. Ducha, zaś w opactwie benedyktyńskim wykonany zostanie remont baszty nr VII wraz z przylegającym odcinkiem muru obronnego. Na ministerialnej liście znalazł się jeszcze remont kościoła i dzwonnicy w Ryszkowej Woli.

 

Najwięcej do Karmelu

W kategorii obiektów sakralnych największy grant w wysokości 620 tys. trafił jednak do przemyskiego klasztoru Karmelitów Bosych. – Witraże, które zostały zdjęte przy termomodernizacji kościoła, mają być poddane renowacji, oczyszczeniu i uzupełnieniu – mówi o. Krzysztof Górski, przeor klasztoru, podkreślając, że niektóre witraże są bardzo zniszczone, a niektóre nie były w istocie witrażami, tylko malowanymi szybami. – Prace te powinniśmy wykonać do 30 października – dodaje. – Prace cieszą, bo dotyczą jednego z najpiękniejszych kościółów, choć mnie osobiście trochę żal, bo w kościele jest teraz widno, słonecznie, a w przyszłości, po założeniu witraży, będzie chyba nieco ciemniej – komentuje przeor. – Ale może to będzie sprzyjało skupieniu, modlitwie? – rozważa.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    voytaszek - niezalogowany 2021-03-18 20:15:10

    Jak zwykle towarzysze kościoła katolickiego czerpią pełnymi garściami z naszych podatków

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-03-18 21:22:31

    Podobnie "doją" z środków UE, a sprzyjają temu partyjniacy z dojnej zmiany.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    egeonel_902 2021-03-18 21:33:24

    Główny beneficjent to chyba ojciec dyrektor .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama