Katolickie Gimnazjum Norbert Knechtsteden w pięknym, klimatycznym kompleksie dawnego klasztoru w miejscowości Dormagen w Niemczech był ostatnim punktem projektu „Erasmus+”, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.
Spotkali się tam z koleżankami i kolegami z: Włoch, Łotwy, Norwegii, Niemiec i Rumunii, aby podsumować dotychczasową wspólną pracę na rzecz naszego wkładu w ochronę środowiska naturalnego. Zajęli się ostatnim tematem projektu – treścią znanego dokumentu „Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, podpisanego przez 193 państwa członkowskie ONZ 25 września 2015 r. Dokumentu zawierającego 17 celów i 169 zadań.
Pierwszego dnia uczniowie przeanalizowali wszystkie cele zrównoważonego rozwoju, ich symbole graficzne, znaczenie. Następnie przedstawili[paywall] przygotowane wcześniej prezentacje ukazujące jak poszczególne szkoły radzą sobie z realizacją tych zadań – zarówno plusy jak i minusy, czyli co udało się osiągnąć, a co jeszcze przed nimi. Po krótkiej przerwie obejrzeli urokliwy kampus, a po południu zwiedzali Kolonię – nieco nietypowo, bo na rowerach, ale dzięki temu mogli odwiedzić wiele fascynujących miejsc, a w szczególności przepiękną słynną Katedrę Kolońską.
Następny dzień rozpoczęli quizem w aplikacji Kahoot!, który przygotował zespoły projektowe do wspólnego działania – przez kolejne dwa dni uczniowie za pomocą prac artystycznych wykonanych farbami olejnymi na profesjonalnych sztalugach przedstawiali swoją wizję stawienia czoła wyzwaniom środowiskowym oraz dążenia do zrównoważonej przyszłości.
Po południu, w odnowionym budynku Gazomierza w Oberhausen obejrzeli wyjątkową wystawę „Kruchy raj: Burzliwe czasy planety Ziemi” – utworzoną z wielu nagrodzonych fotografii i instalacji wideo, pokazujących, w jaki sposób ludzie przez tysiąclecia wpływali na środowisko i klimat. Przedstawiała ona piękno planety Ziemi ale też i zagrożenie, jakie stanowi dla niej człowiek. – Ogromne wrażenie zrobiła na nas 20-metrowa rzeźba Ziemi, na którą rzutowane były trójwymiarowe obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości. Widok z kosmosu podkreślał nie tylko piękno błękitnej planety, ale także jej bezbronność – powiedzieli przedstawiciele stubnieńskiej szkoły.
W ostatnim dniu pobytu odwiedził wszystkich burmistrz Dormagen, który uczestniczył w uroczystym wręczeniu certyfikatów, pogratulował wytrwałości, kreatywności i oficjalnie otworzył przygotowaną wystawę.
– Po jej obejrzeniu rozpoczęła się ceremonia pożegnania. Każdy z partnerów projektu umieścił odrobinę ziemi przywiezionej z własnego kraju w symbolicznej arce. Na tym podłożu uprawiane będą rośliny miododajne, przyjazne owadom, a jednocześnie będą one przypominały o naszym partnerstwie, współpracy i celach, które udało nam się osiągnąć. Kończąc nasz projekt i podsumowując owocną, trzyletnią współpracę, bogatsi o nowa wiedzę, nowe doświadczenia, zacytujemy piękne słowa burmistrza Dormagen pana Erika Lierenfelda, który na pożegnanie powiedział: „Moim życzeniem jest, abyście dzięki temu projektowi pozostali w kontakcie, a może nawet nawiązali przyjaźnie na całe życie. W dzisiejszych czasach nic nie jest ważniejsze od przyjaźni ponad granicami” – podsumowali.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze