Reklama

Nic nie jest ważniejsze od przyjaźni ponad granicami

Katolickie Gimnazjum Norbert Knechtsteden w pięknym, klimatycznym kompleksie dawnego klasztoru w miejscowości Dormagen w Niemczech był ostatnim punktem projektu „Erasmus+”, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie.

Spotkali się tam z koleżankami i kolegami z: Włoch, Łotwy, Norwegii, Niemiec i Rumunii, aby podsumować dotychczasową wspólną pracę na rzecz naszego wkładu w ochronę  środowiska naturalnego. Zajęli się ostatnim tematem projektu – treścią znanego dokumentu  „Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, podpisanego przez 193 państwa członkowskie ONZ 25 września 2015 r. Dokumentu zawierającego 17 celów i 169 zadań.

Kolonia na rowerach

Pierwszego dnia uczniowie przeanalizowali wszystkie cele zrównoważonego rozwoju, ich symbole graficzne, znaczenie. Następnie przedstawili[paywall] przygotowane wcześniej prezentacje ukazujące jak poszczególne szkoły radzą sobie z realizacją tych zadań – zarówno plusy jak i minusy, czyli co udało się osiągnąć, a co jeszcze przed nimi. Po krótkiej przerwie obejrzeli urokliwy kampus, a po południu zwiedzali Kolonię – nieco nietypowo, bo na rowerach, ale dzięki temu mogli odwiedzić wiele fascynujących miejsc, a w szczególności przepiękną słynną  Katedrę Kolońską.

Reklama

20-metrowa rzeźba Ziemi

Następny dzień rozpoczęli quizem w aplikacji Kahoot!, który przygotował zespoły projektowe do wspólnego działania – przez kolejne dwa dni uczniowie za pomocą prac artystycznych wykonanych farbami olejnymi na profesjonalnych sztalugach przedstawiali swoją wizję stawienia czoła wyzwaniom środowiskowym oraz dążenia do zrównoważonej przyszłości.

Po południu, w odnowionym budynku Gazomierza w Oberhausen obejrzeli wyjątkową wystawę „Kruchy raj: Burzliwe czasy planety Ziemi” – utworzoną z wielu nagrodzonych fotografii i instalacji wideo, pokazujących, w jaki sposób ludzie przez tysiąclecia wpływali na środowisko i klimat. Przedstawiała ona piękno planety Ziemi ale też i zagrożenie, jakie stanowi dla niej człowiek. – Ogromne wrażenie zrobiła na nas 20-metrowa rzeźba Ziemi, na którą rzutowane były trójwymiarowe obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości. Widok z kosmosu podkreślał nie tylko piękno błękitnej planety, ale także jej bezbronność – powiedzieli przedstawiciele stubnieńskiej szkoły.

Reklama

Odrobina ziemi

W ostatnim dniu pobytu odwiedził wszystkich burmistrz Dormagen, który uczestniczył w uroczystym wręczeniu certyfikatów, pogratulował wytrwałości, kreatywności i oficjalnie otworzył przygotowaną wystawę.

– Po jej obejrzeniu rozpoczęła się ceremonia pożegnania. Każdy z partnerów projektu umieścił odrobinę ziemi przywiezionej z własnego kraju w symbolicznej arce. Na tym podłożu uprawiane będą rośliny miododajne, przyjazne owadom, a jednocześnie będą one  przypominały o naszym partnerstwie, współpracy i celach, które udało nam się osiągnąć. Kończąc nasz projekt i podsumowując owocną, trzyletnią współpracę, bogatsi o nowa wiedzę, nowe doświadczenia, zacytujemy piękne słowa  burmistrza Dormagen pana Erika Lierenfelda, który na pożegnanie powiedział: „Moim życzeniem jest, abyście dzięki temu projektowi pozostali w kontakcie, a może nawet nawiązali przyjaźnie na całe życie. W dzisiejszych czasach nic nie jest ważniejsze od przyjaźni ponad granicami” – podsumowali.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości