Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.
Akcja „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. W poprzednich jej edycjach zorganizowano ponad 4,8 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. osób[paywall].
– Zajęcia prowadzone przez trenerów KAS mają przede wszystkim ostrzec młodzież przed niebezpieczeństwem, jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Chcemy również zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych, takie jak uzależnienie czy wyizolowanie społeczne. Naszym celem jest też uświadomienie, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu.
Akcja skierowana jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele – wyjaśniła rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie aspirant Edyta Chabowska.
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.
– Organizatorzy nielegalnych kasyn w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący – dodała E. Chabowska.
W ramach poprzednich edycji akcji w całej Polsce przeprowadzonych zostało ponad 4,8 tys. spotkań w szkołach, w których uczestniczyło prawie 192 tys. osób (uczniów szkół podstawowych i branżowych).
Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć”? Izby administracji skarbowej organizują spotkania w szkołach na terenie swoich województw.
Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS w województwie podkarpackim, prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres hazard.nie.dziekuje.podkarpackie@mf.gov.pl. Więcej informacji na stronie www.niedlahazardu.gov.pl.
KiB
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze