Na Podkarpaciu ferie zimowe w 2022 r. zaplanowane są od 12 do 27 lutego. Wśród zapewne wielu propozycji ich spędzenia jest jedna niekonwencjonalna. To udział w szkoleniu podstawowym, przygotowującym do służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Terytorialnej.
Szkolenie wojskowe organizowane podczas zimowej przerwy od nauki to propozycja 3 Podkarpackiej BOT w ramach IV edycji projektu „Ferii z WOT”. 12 – 27 lutego br. to okres międzysemestralnej przerwy w nauce na Podkarpaciu[paywall].
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów czy też nauczycieli, nasza brygada postanowiła zorganizować specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. Propozycja kierowana jest także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas wolny poza domem, na przykład na obozach zimowych – powiedział rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.
– Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i sprawiły, że młodzi ludzie mogą służyć ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny, cieszy się niemałym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – dodał dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska.
Szkolenie podstawowe i wyrównawcze na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się 12 lutego, a zakończy 27 lutego br. uroczystą przysięgą wojskową.
– Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne podczas pierwszego roku, specjalistyczne podczas drugiego i zgrywające podczas trzeciego roku. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu – wyjaśnił kpt. W. Sura.
Żeby podjąć wyzwanie, osoby zainteresowane służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT powinny już teraz złożyć wniosek, kontaktując się z rekruterami WOT lub udać się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej swojemu zameldowaniu. Służbę w WOT można następnie odbywać w miejscu zamieszkania (nauki, studiów). Nie musi to być miejsce zameldowania.
O powołanie do Wojska Polskiego może się ubiegać każda osoba, która:
ukończyła 18 lat,Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy....nie masz pomysłu na ferie, lepiej odpocznij z rodziną, poczytaj dobrą książkę, przemyśl kilka spraw - niech inni czołgają się za ciebie za śmieszne kilka groszy, w nadziei, że będą wielkimi wojakami w przepychaniu uchodźców przez granicę... obłęd Antka...
...nie masz pomysłu na ferie, lepiej odpocznij z rodziną, poczytaj dobrą książkę, przemyśl kilka spraw - niech inni czołgają się za ciebie za śmieszne kilka groszy, w nadziei, że będą wielkimi wojakami w przepychaniu uchodźców przez granicę... obłęd Antka...