Reklama

Nie masz pomysłu na ferie? Weź udział w szkoleniu na „terytorialsa”

Na Podkarpaciu ferie zimowe w 2022 r. zaplanowane są od 12 do 27 lutego. Wśród zapewne wielu propozycji ich spędzenia jest jedna niekonwencjonalna. To udział w szkoleniu podstawowym, przygotowującym do służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Terytorialnej.

Szkolenie wojskowe organizowane podczas zimowej przerwy od nauki to propozycja 3 Podkarpackiej BOT w ramach IV edycji projektu „Ferii z WOT”. 12 – 27 lutego br. to okres międzysemestralnej przerwy w nauce na Podkarpaciu[paywall].

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów czy też nauczycieli, nasza brygada postanowiła zorganizować specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. Propozycja kierowana jest także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas wolny poza domem, na przykład na obozach zimowych – powiedział rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.

Reklama

– Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i sprawiły, że młodzi ludzie mogą służyć ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny, cieszy się niemałym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – dodał dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska.

Przysięga finałem

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się 12 lutego, a zakończy 27 lutego br. uroczystą przysięgą wojskową.

Reklama

– Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne podczas pierwszego roku, specjalistyczne podczas drugiego i zgrywające podczas trzeciego roku. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu – wyjaśnił kpt. W. Sura.

Żeby podjąć wyzwanie, osoby zainteresowane służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT powinny już teraz złożyć wniosek, kontaktując się z rekruterami WOT lub udać się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej swojemu zameldowaniu. Służbę w WOT można następnie odbywać w miejscu zamieszkania (nauki, studiów). Nie musi to być miejsce zameldowania.

Reklama



O powołanie do Wojska Polskiego może się ubiegać każda osoba, która:

ukończyła 18 lat,
posiada obywatelstwo polskie,
nie była karana za przestępstwa umyślne,
posiada dobrą sprawność psychofizyczną,
nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-01-05 09:12:19

    ...nie masz pomysłu na ferie, lepiej odpocznij z rodziną, poczytaj dobrą książkę, przemyśl kilka spraw - niech inni czołgają się za ciebie za śmieszne kilka groszy, w nadziei, że będą wielkimi wojakami w przepychaniu uchodźców przez granicę... obłęd Antka...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama