Reklama

Nie takie proste 500+ dla niepełnosprawnych

24/09/2019 16:06

Wprawdzie rozpatrywanie dokumentów rozpocznie się dopiero 1 października, ale już teraz można składać wnioski o tzw. świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zwane popularnie 500 + dla niepełnosprawnych. Nasi czytelnicy alarmują jednak, że aby je otrzymać, trzeba przejść żmudną procedurę.

O trudnościach związanych z uzyskaniem nowego rządowego świadczenia poinformował nas czytelnik, który chce jednak pozostać anonimowy. Jest on ojcem dorosłego niepełnosprawnego, cierpiącego na zespół Marfana i wespół z synem zamierza się starać o rzeczone 500+. Sporą konsternację wywołała u niego[paywall] lista dokumentów, które będzie musiał złożyć. Wśród nich znajduje się orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo łączone orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez zespół orzeczników ZUS. Jeśli niepełnosprawny nie ma takiego zaświadczenia lub straciło ono ważność, aby otrzymać 500+ musi stanąć przed komisją oraz dostarczyć dokumentację medyczną. Problemem może być już samo stawienie się na komisji, ale i zebranie zaświadczeń o stanie zdrowia może być kłopotliwe.

Reklama

Trzeba się nachodzić?

Osoby, o których mówimy, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji, rzadko cierpią na jedno schorzenie, zazwyczaj leczone są przez cały zespół specjalistów, nierzadko rozsianych po różnych częściach kraju. – Syn jest pod opieką ortopedy z Poznania, okulisty z kliniki w Warszawie, a w tej chwili jest przygotowywany do operacji serca we Wrocławiu. Do tego jest jeszcze leczony na astmę i teraz trzeba zebrać dokumenty od tych wszystkich lekarzy – wylicza nasz rozmówca, wskazując, że to dodatkowe obciążanie systemu opieki zdrowotnej w kraju, a lekarze zamiast zajmować się chorymi, toną w papierach.

– Dla niepełnosprawnego to też nie jest przyjemna sprawa, że ktoś cię prześwietla, sprawdza, jak naciągacza – przekonuje. Nie ukrywa też swojego rozgoryczenia. – Nie chciałbym się doszukiwać jakiegoś drugiego dna, ale ja to widzę tak, że rządzący postawili sprawę w ten sposób: damy wam pieniądze, dostaniecie albo nie dostaniecie, ale na pewno będziecie się musieli za tym nachodzić i naprosić – twierdzi ojciec niepełnosprawnego. – Trudno mi się z tym pogodzić. Aby otrzymać 500+ na dziecko, wystarczy złożyć wniosek i nic więcej, a niepełnosprawni poddawani są tak wnikliwej i krępującej procedurze – kończy.

Teczka dokumentów

Rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS Wojciech Dyląg potwierdza, że wniosek o przyznanie świadczenia 500+ musi być poparty orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanym przez zespół orzeczników ZUS. Takimi dokumentami dysponuje część niepełnosprawnych, m.in. ci, którym ZUS wypłaca np. renty.

Ci, którzy stosowne i aktualne zaświadczenia posiadają w dokumentacji zakładu, nie muszą go załączać. Jeśli jednak niepełnosprawny takowym dokumentem nie dysponuje, wówczas musi załączyć dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.: kartę badania profilaktycznego czy dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

Reklama

Trudno zatem dywagować, czy weryfikacja wniosków „zapcha” ZUS lub dodatkowo obciąży lekarzy. – Oddział zakładu jest w pełni przygotowany do obsługi wniosków o świadczenie zarówno pod kątem merytorycznym, jak i orzeczniczym – zapewnia W. Dyląg, przypominając jednocześnie, że rzeszowski oddział ZUS uruchomił telefoniczny dyżur ekspercki udzielający porad w sprawie tego nowego świadczenia. Do tej pory odbyło się kilka podobnych sesji telefonicznych. Najbliższa zaplanowana jest na przyszły wtorek, 24 września. Na pytania osób zainteresowanych tym świadczeniem specjaliści ZUS będą odpowiadać w godzinach od 9 do 10 pod numerem telefonu (17) 858 61 85.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    AGA - niezalogowany 2019-09-24 22:04:55

    Pis Da 500+  i obiecuje lepsze życie a procedury i biurokracja bez zmian tak jak za PO

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Edek - niezalogowany 2019-09-24 22:15:35

    https://www.youtube.com/watch?v=vgGYjU07eEs

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sosna - niezalogowany 2019-09-25 15:49:33

    A nie pełnosprawni (2 i 1 grupa) z najmniejszą pensją dalej muszą zapie na patologie nic z tego nie mając

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama