Po fatalnej w skutkach czerwcowej powodzi do gminy Jawornik Polski ze wszystkich krańców naszego kraju płynęły słowa otuchy, ale i konkretna pomoc finansowa. Bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
To było jak armagedon – mówili mieszkańcy kilku miejscowości z Podkarpacia, które ucierpiały w czerwcowych potężnych powodziach. Wśród nich były te z naszego regionu, przede wszystkim z powiatu przemyskiego i przeworskiego. Ulewy postawiły na nogi strażaków z kilku województw. Łącznie ewakuowano około 400 osób. Woda porywała samochody, zalewała domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie[paywall].
Na miejscu był m.in. premier Mateusz Morawiecki. W powiecie przeworskim, w gminie Jawornik Polski całkowicie od świata odcięte zostały dwie miejscowości – Hadle Szklarskie, gdzie woda zerwała nawierzchnię drogi wojewódzkiej 835 oraz Manasterz, gdzie zabrała most. Skala zniszczeń była ogromna.
Od tamtych dramatycznych wydarzeń minęły ponad cztery miesiące. Obecnie o Hadlach Szklarskich czy Manasterzu nikt już nie wspomina, ale tam cały czas ludzie wkładają mnóstwo wysiłku, aby wrócić do normalności sprzed powodzi. Już w lipcu br. z pomocą władzom gminy i mieszkańcom ruszyli żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, którzy remontowali drogę dojazdową do zbudowanego przez nich mostu w Hadlach Szklarskich. Korytowali także brzegi strumienia wpływającego do rzeki Mleczka, ulepszając tym sposobem jego dopływ. Władze gminy Jawornik Polski na czele z wójtem Stanisławem Petynią dokumentowali na stronach internetowych postęp w odbudowie dróg. Łącznie w br. remonty przeprowadzone zostaną na 30 drogach. Kilka tygodni temu rozpoczął się remont mostu w Manasterzu (przysiółek Zagórze) koło szkoły. Aby obniżyć koszty, demontaż konstrukcji drewnianej wykonywali pracownicy gminy, montaż nowej został zlecony zewnętrznej firmie.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie z różnych stron. Ponad 3 mln zł na odbudowę dróg, mostu i orlika w gminie Jawornik Polski wpłynęło z Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej i Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Z bezinteresowną finansową pomocą przyszły także gminy z całej Polski, przekazując pieniądze z własnych budżetów.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i radni miasta stołecznego przekazali 300 tys. zł dla gminy Jawornik Polski. 250 tys. zł otrzymała ona od władz Poznania, 200 tys. zł od władz Katowic oraz tyle samo od Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Mniejsze kwoty przekazały: gmina Szczerców (10 tys. zł), gmina Dopiewo (40 tys. zł), miasto i gmina Brusy (10 tys. zł), gmina Wielka Wieś (15 tys. zł), miasto i gmina Nowy Staw (10 tys. zł), gmina Osielsko (20 tys. zł), gmina Dobra Szczecińska (50 tys. zł), gmina Sulęczyno (10 tys. zł), gmina Wiśniew (20 tys. zł), miasto i gmina Gogolin (25 tys. zł), gmina Chełm Śląski (10 tys. zł), gmina Komorniki (50 tys. zł), gmina Nieporęt (25 tys. zł), gmina Izabelin (50 tys. zł), gmina Wiązowna (30 tys. zł).
Jeśli kogoś pominęliśmy, przepraszamy. Liczy się jednak gest. Bezinteresowny, płynący prosto z serca, z potrzeby pomocy bliźniemu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
MAMY POD GÓRKĘ ALE DAMY RADĘ - ZYCIE.PL
Kto miał układy w gminie to drogi dojazdowe poprawili ,a kto nie ma układów to niestety nie
w gm. Bircza