Jeszcze do 30 listopada rodzice mogą składać w ZUS wnioski o wypłatę pieniędzy z programu „Dobry start”, z przeznaczeniem na pokrycie wydatków poniesionych na szkolne wyprawki. Na Podkarpaciu wypłacono już ponad 62 mln zł wsparcia. Jeśli chodzi o byłe województwo przemyskiego, najwięcej pieniędzy popłynęło do beneficjentów z powiatu jarosławskiego.
Z danych podkarpackiego oddziału ZUS (na dzień 12. 10 br.) wynika, że do tej pory złożonych zostało już w naszym województwie 159 tys. wniosków na prawie 233 tys. dzieci, a pula wypłaconych świadczeń wynosi dokładnie 62 mln 270 tys. 400 zł.
Rodzice, którzy nie dopełnili dotąd formalności, wciąż jeszcze mogą składać dokumenty, na podstawie których ZUS[paywall] wypłaci finansowe wsparcie w wysokości 300 zł (przyznawane jeden raz w roku bez względu na osiągane dochody, na każde dziecko uczące się w wieku od 7 do 20 lat, w przypadku ucznia z niepełnosprawnością – do 24 lat).
Pieniądze można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.
– Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.
Jak dodaje, bieżące informacje o przyznaniu świadczenia znaleźć można na platformie PUE ZUS, ponadto specjalnie powiadomienie jest też przekazywane na adres e-mailowy podany we wniosku.
– Jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów kierowane jest wezwanie w celu uzupełnienia wniosku, które umieszczane jest na ich profilu na portalu PUE ZUS, o czym są informowani SMS-em wysłanym pod numer telefonu wskazany we wniosku – dodaje W. Dyląg.
Zaznacza, że jeśli wniosek o świadczenie został złożony po 30 września, pieniądze zostaną wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia jego złożenia.
Z danych dotyczących byłego województwa przemyskiego, obejmującego 4 powiaty, wynika, że w powiecie jarosławskim złożono dotąd 8931 wniosków i wypłacono z ich tytułu 3 mln 467 tys. 700 zł. W przemyskim liczba złożonych wniosków wyniosła 5869 (dotyczyły one 8498 dzieci), a wypłaconych zostało 2 mln 274 tys. 600 zł.
Rodzice z powiatu przeworskiego złożyli do tej pory łącznie 6 tys. 063 wnioski, a na ich konta wpłynęło łącznie 2 mln 425 tys. 500 zł. Natomiast w powiecie lubaczowskim liczba złożonych wniosków o świadczenie 300 plus wyniosła 3792, a wypłacona z tego tyłu suma 1 mln 493 tys. 100 zł.
W samym Przemyślu rodzice złożyli 4 tys. 6 wniosków i otrzymali 1 mln 461 tys. 300 zł wsparcia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze