Reklama

Nietypowy nabytek muzeum pożarnictwa

Czapka członka Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrowni Przeworsk to ostatni nabytek Muzeum Pożarnictwa – oddziału Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku. Wbrew pozorom to niezwykle cenny eksponat, bo formacja nie istnieje już od wielu lat.

Oprócz OSP w Przeworsku, działającej od 1896 r., nad Mleczką istniała również jako samodzielna jednostka Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna Cukrowni Przeworsk, którą założono w 1928 r. Jej członkami byli pracownicy fabryki cukru, pochodzący z Przeworska i okolicznych miejscowości. Cukrownia posiadała wiele łatwopalnych pomieszczeń i urządzeń, więc ważne było ich zabezpieczenie przed ewentualnym pożarem. „Cukrownicza” OSP była wyposażona w ręczne sikawki czterokołowe i najlepszy sprzęt w powiecie.

– Używała syreny parowej zakładu jako urządzenia alarmowego. Brała czynny udział w akcjach ratowniczych. Byli wszędzie tam, gdzie wybuchł pożar, gdzie powstało zagrożenie zniszczenia mienia i warsztatów pracy. Wspomagała Ochotniczą Straż Pożarną działającą na terenie miasta oraz wyróżniła się podczas gaszenia pożaru w 1930 r. w Przeworsku

Reklama

– wyjaśnił Wojciech Kruk z działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.

W skład ZOSP Cukrowni Przeworsk w 1928 r. wchodzili: dyrektor zakładu Ignacy Rosiński, Marian Andrusiewicz, Mikołaj Baczyński, Jan Chłystek, Wacław Chłystek, Adolf Drozd, Franciszek Ładysz, inż. techn. Maciejewicz, Władysław Olech, Bolesław Ratajczyk, Leon Reder, Karol Zub[paywall].

Mieli swoją orkiestrę

ZOSP Cukrowni Przeworsk miała również swoją orkiestrę, założoną w 1932 r. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry bardzo krótko, bo do 1933 r., był nieznany z imienia, niejaki Neszczyretny. Następnie stanowisko to objął starszy sierżant Wojska Polskiego (także nie ma informacji o imieniu) Petroniec z 39. Pułku Piechoty z Jarosławia. Nowy kapelmistrz dowodził orkiestrą do 1939 r.

Reklama

Członkami Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrowni Przeworsk byli pracownicy fabryki cukru, pochodzący z Przeworska i okolicznych miejscowości. Fot. Muzeum Pożarnictwa Przeworsk

– Wybuch wojny sprawił, że orkiestra zawiesiła swoją działalność, wznawiając ją dopiero w 1944 roku pod batutą Tadeusza Dawidowicza i Michała Mroza. Orkiestra swoimi występami uświetniała uroczystości nie tylko związane z cukrownią, ale także te na terenie miasta, na przykład święta kościelne. Odnosiła również sukcesy, zajmując pierwsze miejsce w przeglądach orkiestr przemysłu cukrowniczego. W latach 1955 – 1956 występowała na koncercie galowym na placu Zwycięstwa w Warszawie z orkiestrami wojskowymi i górniczymi

Reklama

– wyliczył W. Kruk.

W 1980 r. kapelmistrzem został Andrzej Olchawa. Pod jego kierownictwem formacja również odnosiła duże sukcesy, wygrywając wszystkie przeglądy orkiestr dętych OSP na szczeblu wojewódzkim, a także zajmując wysokie miejsca na szczeblu międzywojewódzkim i ogólnopolskim. Na przestrzeni ponad 50-letniej działalności dała dziesiątki koncertów dla szerokiego grona społeczeństwa, nie tylko na ziemi przemyskiej, rzeszowskiej, ale także koncertowała m.in. w: Warszawie, Krynicy, Nowym Targu, Lublinie oraz innych miastach.

Reklama

Czapkę od munduru galowego Jana Michalika do przeworskiego muzeum pożarnictwa przekazał jego wnuk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/10/2024 13:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości