Reklama

Niezwykle ważna wystawa. 150. rocznica urodzin Sapiehy [ZDJĘCIA]

18/05/2017 15:30

W ubiegłą sobotę, 13 maja, w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę „Przywrócić pamięci. 150. rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, 1867-1951”.

Jubileuszowa wystawa była częścią dwudniowych obchodów, na które złożyły się projekcja filmu „Książę” o życiu i działalności kardynała Sapiehy oraz konferencja naukowa poświęcona życiu i działalności kardynała Sapiehy, zorganizowana na zamku w Krasiczynie i koncert Te Deum na zamkowym dziedzińcu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat”, Przemyskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu i Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto zaznaczyć, że na ekspozycji muzealnej znalazły się eksponaty z wielu polskich i ukraińskich[paywall] galerii, placówek muzealnych i uniwersyteckich oraz kolekcji rodów arystokratycznych i osób prywatnych.  

Kardynał

Adam Stefan Sapieha urodził się 13 maja 1867 roku w Krasiczynie, gdzie spędził dzieciństwo i z domu rodzinnego wyniósł wartości, które w późniejszym czasie pozwoliły mu się troszczyć o innych i kochać Boga i Ojczyznę do takiego stopnia, że niezłomnie bronił najświętszych racji i nigdy nie ugiął się przed żadnym nieprzyjacielem czy okupantem. Święcenia kapłańskie przyjął w 1893 roku we Lwowie.

W 1911 roku papież Pius X wyświęcił go na biskupa krakowskiego. Kardynałem został w lutym 1946 roku. Adam Sapieha podczas pierwszej i drugiej wojny pomagał rzeszom ludzi dotkniętym przez działania wojenne. W okresie międzywojennym działał na rzecz utworzenia Akcji Katolickiej. Organizował ją na poziomie ogólnopolskim i rozwijał w latach 20. i 30. XX wieku. Było to jedno z jego największych osiągnięć na płaszczyźnie duszpasterskiej.

W sierpniu 1945 roku powołał do życia Krajową Centralę „Caritas”, która po zakończeniu II wojny światowej niosła pomoc najbardziej potrzebującym. Podczas okupacji ocalił przed holokaustem wielu Żydów, przyjmując ich jako neofitów, zapisując do krakowskiej parafii św. Szczepana i wyrabiając im dokumenty świadczące, że są chrześcijanami. Adam Sapieha założył Tygodnik Powszechny, którego pierwszy numer ukazał się już w marcu 1945 roku.

Kardynał Sapieha zmarł 23 lipca 1951 roku i spoczywa w krypcie biskupów krakowskich w Katedrze Królewskiej na Wawelu. Podczas siódmej pielgrzymki do Polski, 16 czerwca 1999 r., papież Jan Paweł II, stojąc w oknie pałacu biskupiego w Krakowie, skąd widać doskonale pomnik kardynała Sapiehy, przypomniał jego postać i wezwał do „przywrócenia pamięci o Nim”.

Reklama

Goście

W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, wiceprezydent Przemyśla Grzegorz Hayder, starosta przemyski Jan Pączek, wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek, prezes Fundacji Lanckorońskich Piotr Piniński, Maria Czekaj, wnuczka Pawła Sapiehy, brata kardynała, Jakub Czekaj zarządzający Domem Sapiehy w Krakowie, Jadwiga Czartoryska z Warszawy, Elżbieta i Michał Sobańscy z Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego, Maciej i Mikołaj Radziwiłłowie z Warszawy oraz historycy, delegaci władz samorządowych i młodzież ze szkół noszących imię kardynała Sapiehy z: Krasiczyna, Michałowic, Krakowa i Bysiny k. Myślenic.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hrycajko - niezalogowany 2017-05-18 15:41:23

    To jeden z tych co to żył z wyzysku chłopów pańszczyźnianych jeśli się nie mylę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-05-27 18:23:00

    ...a na zdjęciach same kreatury polskiej sceny politycznej!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pamiętliwy - niezalogowany 2017-05-27 18:37:35

    Swiadomie pomijał  kardynał Sapieha zagładę Żydów (Oświęcim leżał w jego archidiecezji, kilkadziesiąt kilometrów od jego siedziby) w raportach o położeniu polskiej ludności pod hitlerowską okupacją, słanych do Watykanu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama