Umowę najmu lokalu może jednostronnie przedłużyć najemca, a od 1 kwietnia br. jakakolwiek próba podwyżki czynszu w lokalach mieszkalnych jest niezgodna z prawem. To ważne zapisy w rządowej tarczy antykryzysowej, o których – być może – nie wszyscy wiedzą. A warto o nich pamiętać!
Wśród ustaw, które weszły w życie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (wprowadzonej w związku z zagrożeniem ze strony koronawirusa SARS-CoV-2), znalazła się m.in. uchwalona 31 marca br. nowelizacja Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zmienia ona przepisy dotyczące wielu istotnych kwestii, w tym zasad najmu lokali (m.in. mieszkalnych). Nowelizacja weszła w życie 1 kwietnia br.[paywall]
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie możliwości jednostronnego przedłużenia umowy najmu lokalu. Wystarczy, że najemca przedłoży właścicielowi oświadczenie woli, a umowa zostanie przedłużona do 30 czerwca br. na dotychczasowych zasadach (oczywiście pod warunkiem, że termin wypowiedzenia upływa między 2 kwietnia a 29 czerwca br.). Nie trzeba w tym celu podpisywać ani dostarczać żadnych dokumentów – wystarczy wiadomość e-mailowa czy SMS-owa z informacją o przedłużeniu umowy. Musi ona zostać wysłana właścicielowi najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Co ważne, nie jest wymagana zgoda właściciela lokalu, a on sam nie może zablokować przedłużenia umowy przez najemcę. Wraz z wysłaniem wiadomości umowa automatycznie ulega przedłużeniu. Jednak żeby skorzystać z tej możliwości, najemca musi spełniać określone warunki, m.in.: nie może zalegać z czynszem, być właścicielem innego lokalu mieszkalnego czy mieć na koncie zdewastowania lokalu.
Tarcza antykryzysowa wprowadziła także kolejną ważną dla wielu zmianę. Do 30 czerwca br. właściciele lokali (w tym mieszkań i domów) nie mogą podnosić czynszu. Oznacza to, że lokatorzy są chronieni przed nagłą podwyżką kosztów utrzymania oraz utratą dachu nad głową. Warto o tym pamiętać.
W Przemyślu do ostatniej podwyżki czynszu w lokalach należących do miasta doszło pod koniec stycznia br. Wówczas, kiedy jeszcze nie obowiązywały zapisy tarczy antykryzysowej. W budynkach administrowanych przede wszystkim przez PGM wzrosła stawka tzw. kwoty bazowej czynszu, na podstawie której wyznacza się jego wzrost o 15 procent. Maksymalna stawka za metr kwadratowy nie może być wyższa niż 8 zł 7 gorszy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo ważna informacja ! Dlaczego milczy na tak istotny temat właściciel GM Przemyśl . Dlaczego nie zniesiono tegorocznych podwyżek czynszu z "automatu". Wdzięczny elektorat obecnie nam rządzących.
Bardzo ważna informacja ! Dlaczego milczy na tak istotny temat właściciel GM Przemyśl . Dlaczego nie zniesiono tegorocznych podwyżek czynszu z "automatu". Wdzięczny elektorat obecnie nam rządzących.