Reklama

Nikt nie może podwyższyć czynszów

Umowę najmu lokalu może jednostronnie przedłużyć najemca, a od 1 kwietnia br. jakakolwiek próba podwyżki czynszu w lokalach mieszkalnych jest niezgodna z prawem. To ważne zapisy w rządowej tarczy antykryzysowej, o których – być może – nie wszyscy wiedzą. A warto o nich pamiętać!

Wśród ustaw, które weszły w życie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (wprowadzonej w związku z zagrożeniem ze strony koronawirusa SARS-CoV-2), znalazła się m.in. uchwalona 31 marca br.  nowelizacja Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zmienia ona przepisy dotyczące wielu istotnych kwestii, w tym zasad najmu lokali (m.in. mieszkalnych). Nowelizacja weszła w życie 1 kwietnia br.[paywall]

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie możliwości jednostronnego przedłużenia umowy najmu lokalu. Wystarczy, że najemca przedłoży właścicielowi oświadczenie woli, a umowa zostanie przedłużona do 30 czerwca br. na dotychczasowych zasadach (oczywiście pod warunkiem, że termin wypowiedzenia upływa między 2 kwietnia a 29 czerwca br.). Nie trzeba w tym celu podpisywać ani dostarczać żadnych dokumentów – wystarczy wiadomość e-mailowa czy SMS-owa z informacją o przedłużeniu umowy. Musi ona zostać wysłana właścicielowi najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Co ważne, nie jest wymagana zgoda właściciela lokalu, a on sam nie może zablokować przedłużenia umowy przez najemcę. Wraz z wysłaniem wiadomości umowa automatycznie ulega przedłużeniu. Jednak żeby skorzystać z tej możliwości, najemca musi spełniać określone warunki, m.in.: nie może zalegać z czynszem, być właścicielem innego lokalu mieszkalnego czy mieć na koncie zdewastowania lokalu.

Reklama

Tarcza antykryzysowa wprowadziła także kolejną ważną dla wielu zmianę. Do 30 czerwca br. właściciele lokali (w tym mieszkań i domów) nie mogą podnosić czynszu. Oznacza to, że lokatorzy są chronieni przed nagłą podwyżką kosztów utrzymania oraz utratą dachu nad głową. Warto o tym pamiętać.

W Przemyślu do ostatniej podwyżki czynszu w lokalach należących do miasta doszło pod koniec stycznia br. Wówczas, kiedy jeszcze nie obowiązywały zapisy tarczy antykryzysowej. W budynkach administrowanych przede wszystkim przez PGM wzrosła stawka tzw. kwoty bazowej czynszu, na podstawie której wyznacza się jego wzrost o 15 procent. Maksymalna stawka za metr kwadratowy nie może być wyższa niż 8 zł 7 gorszy.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    maciej.r.jedruch_864 2020-04-30 09:23:13

    Bardzo ważna informacja ! Dlaczego milczy na tak istotny temat właściciel GM Przemyśl . Dlaczego nie zniesiono tegorocznych podwyżek czynszu z "automatu". Wdzięczny elektorat obecnie nam rządzących.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama