Reklama

Nokaut! Wojciech Bakun prezydentem

37-letni Wojciech Bakun z Kukiz’15 został nowym prezydentem miasta Przemyśla. W II turze wyborów, która odbyła się 4 listopada br., znokautował swojego kontrkandydata Janusza Hamryszczaka (Prawo i Sprawiedliwość), otrzymując prawie 12 tysięcy głosów więcej!

Kiedy 21 października br. poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15), kandydat na prezydenta miasta Przemyśla, wygrał I turę wyborów z ponad 15-procentową przewagą (zebrał 9 tys. 996 głosów) nad Januszem Hamryszczakiem (Prawo i Sprawiedliwość; 6 tys. 363 głosy), wielu było takich, którzy przewidywali, że sprawa jest zamknięta. Że zastępca prezydenta miasta nie ma szans na odrobienie takich strat. J. Hamryszczak przez dwa tygodnie zupełnie przemodelował sposób prowadzania kampanii, zmienił swój sztab wyborczy, dziękując jego szefowi Grzegorzowi Lewandowskiemu. Z „pomocą” przybył nad San sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. W przedwyborczych debatach prezentował merytoryczne pomysły na rozwój miasta. Nic to nie dało...

Wojciech Bakun szedł jak burza. Zdominował media społecznościowe, ulice miasta. Miał niekonwencjonalne pomysły na prowadzenie swojej kampanii. Ale prawdopodobnie nie musiał tego robić. Po I turze przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Platforma Obywatelska.Nowoczesna Wojciech Błachowicz zmienił na kilka minut profesję. Został prorokiem. Powiedział, że sprawa jest już rozstrzygnięta. Że W. Bakun zostanie nowym prezydentem miasta. Nie pomylił się.

Reklama

Wynik, jaki uzyskał były już poseł Kukiz’15 z matematycznego punktu widzenia jest znakomity. To absolutny nokaut. Na prawie 24 tys. osób, które 4 listopada br. zdecydowały się pójść do urn wyborczych, prawie 18 tys. oddało swój głos właśnie na niego. Wygrał ze swoim kontrkandydatem różnicą 11 tys. 738 głosów! Co ciekawe, ale i mało budujące dla Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Hamryszczak w II turze otrzymał mniej głosów niż w pierwszej (o 419).

16 listopada br. kończy się 4-letnia kadencja obecnej Rady Miejskiej w Przemyślu i ustępującego prezydenta Roberta Chomy. Najprawdopodobniej kilka dni później odbędzie się uroczysta, pierwsza sesja nowej rady, podczas której dojdzie do zaprzysiężenia prezydenta Wojciecha Bakuna i radnych kadencji 2018 – 2023.

Reklama

 

Uprawnionych do głosowania – 49 tys. 642 osoby

Oddanych głosów – 23 tys. 879 osób

 

Frekwencja – 48,10 procent

 

Wojciech BAKUN – 17 tys. 682 głosy (74,84 procent)

Janusz HAMRYSZCZAK – 5 tys. 944 głosy (25,16 procent)

 

Wojciech Bakun (prezydent Przemyśla): – Nie powiem, żebym nie spodziewał się wygranej. Tak to matematycznie wyglądało po pierwszej turze. Byliśmy jednak czujni, bo wszystko mogło się odwrócić. Zupełnie natomiast jestem zaskoczony rozmiarem tej wygranej. To imponujący wynik i dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Mój kontrkandydat przemodelował prowadzenie kampanii przed drugą turą, a stracił elektorat z pierwszej. To ewenement. Doskonale zdaję sobie sprawę, jaka potężna odpowiedzialność będzie na mnie ciążyć, aby spełnić dane obietnice i oczekiwania mieszkańców. Wszystko o czym mówiliśmy podczas kampanii nie było wodolejstwem. To nie były żadne gruszki na wierzbie. Mam nadzieję, że uda się zrobić nawet więcej niż obiecywaliśmy. Mamy pomysły, musimy starać się o środki. Słyszałem oczywiście o głosach, że jeśli nie wygra kandydat partii rządzącej w Polsce, Przemyśl nic nie dostanie. To szantaż polityczny i mam nadzieję, że ta ekipa  porę wycofa się ze swoich słów. Jeśli nie, będzie oznaczać, że minęła się z powołaniem. Jestem zdania, że realizacja niektórych projektów niekoniecznie zależy od politycznych elit. Co zrobię pierwsze? Na pewno będzie trzeba zacząć o ułożenia koalicji. Lada moment przedstawimy nasze założenia. Jestem otwarty na współpracę z każdym. Uważam, że każdy z radnych ma swoją misję do spełnienia. Pól do zagospodarowania jest ogrom.

Reklama

 

Janusz Hamryszczak (PiS): Dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy, a przede wszystkim za spotkania, rozmowy, uwagi i krytykę podczas ostatnich tygodni kampanii wyborczej. Szanując wybór większości przemyślan, gratuluję wygranej Wojciechowi Bakunowi. Czas pokaże, czyje propozycje będą lepsze dla naszego miasta, jak i z kim zostaną zrealizowane. Nie ma we mnie poczucia klęski, choć patrząc na liczby, może być to odbierane jako nokaut. Widocznie zabrakło naszym wyborcom wiary. To nie było głosowanie przeciwko mnie, a głosowanie antysystemowe. Mam dużo obaw i niepokoju o przyszłość naszego miasta. Każda kampania ma to do siebie, że jest nadwyżka obietnic. Także z mojej strony tak było. Ciężko mi jest się odnieść do propozycji czy pomysłów nowego prezydenta i jego obozu, bo nie ma tam ani jednego autorskiego. Oprócz tego, że trzeba zrobić audyt. Za chwilę ta ekipa będzie musiała zmierzyć się z bardzo trudnymi decyzjami. Proszę mi wierzyć, nie jest to łatwe...

Reklama

 

Robert Choma (ustępujący prezydent miasta Przemyśla): – Gratuluję prezydentowi elektowi tak przekonującego zwycięstwa. Wynik jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Szczerze życzę, aby energia wytworzona podczas kampanii, miała przełożenie na rozwój miasta. Teraz, kiedy kampania się skończyła, trzeba zmierzyć się z realiami. Chciałbym, aby projekty na przedsięwzięcia, które są prawie gotowe lub są w trakcie realizacji, zostały sfinalizowane. Mam nadzieję, że prezydent Bakun będzie chciał je realizować w takim wymiarze. Pytanie, czy uda się mu pozyskać pieniądze na te cele. Polityczne decyzje będą w dużej mierze zależeć pod jego zaangażowania. Kto by nie wygrał, podwyżki będą i nowy prezydent musi sobie z tego zdawać sprawę. Nie może także zrzucać odpowiedzialności na poprzednią ekipę. Musi znaleźć receptę, jak minimalizować skutki. A jeśli ma sposób, aby tego uniknąć, życzę powodzenia.

Reklama

 

Wojciech Błachowicz (przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej): – Dla mnie nie jest to żadne zaskoczenie. Już po pierwszej turze przewidywałem, że sprawa jest rozstrzygnięta. To tylko potwierdziło wolę mieszkańców do zmian. Przemyśl czeka na nowe. Nadzieje zostały bardzo rozbudzone poprzez jakość marketingowo-pijarowskiej kampanii. Oby teraz miało to przełożenie na skuteczne zarządzanie miastem. Będziemy wspierać każdą dobrą inicjatywę dla miasta. O ewentualnych koalicjach nie chcę na razie nic mówić.

Reklama

 

Janusz Zapotocki (przewodniczący Klubu Radnych Lewica Razem Sojusz Lewicy Demokratycznej): Gratuluję prezydentowi Bakunowi i całemu obozowi Kukiz’15. To wspaniały wynik. Widać, że przyszedł czas na zmianę pokoleniową. Ludzie chcą nowych twarzy. Życzę im dalszych sukcesów w realizacji założeń programowych na rzecz mieszkańców miasta. Zapewniam, że SLD będzie wspierać każde dobre pomysły i rozwiązania dla dobra Przemyśla. Przy okazji dziękuję naszym wyborcom za oddane na nas głosy. Zapewniam, że będziemy robić wszystko, aby nie zawieść ich zaufania.

Reklama

Kim jest Wojciech Bakun?

Wojciech Bakun urodził się 29 stycznia 1981 roku w Przemyślu. Z wykształcenia jest technikiem informatykiem. Wykształcenie średnie policealne. W 2002 r. ukończył Policealne Studium Zawodowe. Pracował jako przedstawiciel handlowy i administrator baz danych w rodzinnym przedsiębiorstwie. Prowadzi[paywall] własną działalność gospodarczą. Jest członkiem sądu dyscyplinarnego Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 oraz sekretarzem Stowarzyszenia Kupieckiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował do Sejmu RP w okręgu krośnieńskim z pierwszego miejsca na liście powołanego przez Pawła Kukiza Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 9 tys. 406 głosów. W Sejmie pracował w komisjach: ds. Unii Europejskiej, łączności z Polakami za granicą oraz komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jack - niezalogowany 2018-11-06 20:07:41

    średnie wykształcenie i można być prezydentem :) hehe 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Leon - niezalogowany 2018-11-06 20:25:36

    I co cię tak śmieszy..?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-11-06 20:51:57

    A lokalni notable z tytułem doktora puścili nasze miasto z torbami.Na takie wielkie miasto jak Przemyśl matura powinna wystarczyć by być dobrym gospodarzem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama