Z dniem 2 stycznia Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jarosławiu zmienił swoją lokalizację – z dotychczasowej bazy przy ulicy Racławickiej przenosi się na ulicę Krakowską 35 AB, w miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się cegielnia. Budowa PSZOK była realizowana przy dofinansowaniu z UE. Była to jedna z poważniejszych inwestycji gminy miejskiej Jarosław w 2022 roku.
Nowa lokalizacja PSZOK to kolejny krok, który ma ułatwić jarosławianom dbanie o środowisko. Do punktu właściciele nieruchomości zamieszkałych na terenie Jarosławia mogą bezpłatnie dostarczać odpady, których nie mogli zdać przy cyklicznej zbiórce.
Mieszkający w domach jednorodzinnych nie mogą pozostawiać ich więcej niż[paywall] pojemność kosza.
Poza tym do PSZOK można przywozić: przeterminowane leki (które przyjmują także niektóre apteki), chemikalia, zużyte baterie (tutaj także alternatywnym miejscem zbiórki są niektóre sklepy) i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady z papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz opakowania wielomateriałowe, zużyte opony i odpady zielone.
Można także dostarczać tam problematyczne odpady budowlane lub rozbiórkowe w ilości maksymalnie 0,5 metra sześciennego. Do większych ilości niezbędne jest wynajęcie kontenera.
Zgodnie z regulaminem PSZOK nie przyjmuje: odpadów komunalnych zmieszanych; materiałów izolacyjnych – styropianu, wełny mineralnej, papy; odpadów zawierających azbest, smołę; szkła zbrojonego i szyb oraz innych części samochodowych; odpadów w opakowaniach cieknących, poprodukcyjnych, w tym z działalności rolniczej; odpadów z działalności gospodarczej; opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych; odpadów wskazujących na źródło pochodzenia inne niż gospodarstwo domowe; tekstyliów i odzieży.
Swoistą nowością w punkcie przy Krakowskiej będzie wydzielenie miejsca określonego w projekcie jako „kącik rzeczy używanych”, co może pomóc w propagowaniu idei tzw. drugiego życia porzuconych przedmiotów, np. mebli.
PSZOK jest wyposażony w niezbędną infrastrukturę, budynek socjalno-biurowy oraz ścieżkę edukacyjną do zajęć i warsztatów.
Ważną informacją dla każdego mieszkańca jest to, że pracownik PSZOK ma obowiązek sprawdzić, czy odpady faktycznie pochodzą z Jarosławia. Jeśli pojawi się taka wątpliwość, obsługa może odmówić ich przyjęcia.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych otwarty jest od poniedziałku do piątku, od 7 do 15 w okresie od listopada do marca i do 17 – od kwietnia do października. W soboty od g. 10 do 14.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze