Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że po zakupie przez Polskę nowoczesnych czołgów typu Abrams SEP v3 zostaną one dyslokowane w 1 Brygadzie Pancernej oraz w 19 Brygadzie Zmechanizowanej, wchodzących w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Podległym tej drugiej jest 1 Batalion Czołgów w Żurawicy.

Najprawdopodobniej dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku. Planowane jest pozyskanie czołgów dla przynajmniej czterec[paywall]h batalionów (w tym tego z Żurawicy). Będzie to łącznie 250 wozów, jak podał MON na profilu społecznościowym.
Szef MON M. Błaszczak stwierdził, że Abramsy będą dyslokowane w 18 Dywizji Zmechanizowanej, a więc w 1 Brygadzie Pancernej oraz w 19 Brygadzie Zmechanizowanej.
Program rządowy, który obejmuje także pojazdy wsparcia, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz duże zapasy amunicji, opiewa na kwotę 23,3 mld zł. Czołg Abrams SEP v3 to najnowsza wersja amerykańskiej produkcji.
Armia amerykańska zamówiła już ponad 550 tych czołgów, budowanych na podstawie starych wersji. Najnowsza ma wzmocnioną osłonę pancerną, nową architekturę systemów elektronicznych i systemy generowania energii, pozwalające na łatwe instalowanie przyszłych usprawnień.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Baju.Baju . Tym razem nierealne obiecanki naszemu wojsku.
ile nas podatnika będzie kosztowało utrzymanie tego amerykańskiego przestarzałego ZŁOMU? Polskie PL-01 Concept to jeden z najciekawszych projektów czołgów, które kiedykolwiek zaprezentowano -DLACZEGO nie TE polskie???
Bo nie są amerykańskie… ;) PL-01 to faktycznie bardzo ciekawy projekt.
Super!!! Do czego lub do kogo beda strzelac!!!
"ABRAMS" paliwożerny i drogi czołg ofensywny. Kolejny nieprzemyślany zakup partyjnych dyletantów i jak zwykle bez offsetu. Cel jest jeden i prozaiczny. Przypodobanie się amerykanom, z myślą, że nie będą zwracali uwagę na demolowanie państwa prawa i wolności słowa. Typowa dla "podlizywaczy" - chcących utrzymać władzę i kasę - taktyka..
Oby Abramsy rzeczywiscie trafily na Stan WP a tym samym do JW3233. To czym teraz dysponuje ta jw, to nadaje sie do Ugandy, Czadu czy innego Konga. Abrams w kupowanej wersji to olbrzymie wzmocnienie potencjalu obronnego kraju a ze moskalom to nie w smak, to wcale nie dziwi
Pan Błaszczak w czerwcu był nad morzem.Trzeba przyznać,ze zaskoczył naszych marynarzy.Obiecał ,ze marynarka otrzyma 3 fregaty w ramach programu miecznik ale nie wcześniej jak w 2034roku.Oczywiście zapomniał powiedzieć,ze poprzedni program ORKA umarł śmiercią naturalną i w ramach którego marynarka otrzymała wielką figę.Ale obiecanki marynarzom to prawdziwy festiwal fantazji i mrzonek w wykonaniu rządzących.Teraz taki festiwal funduje się pancerniakom.
Nawet gdyby z tych 250 aż 50 trafiło do Żurawicy to co to zmieni? Rosjanie mogą rzucić 2500 tys czołgów o odpowiednich parametrach do siły przeciwnika. Jak zajdzie taka potrzeba to rzucą 25 tys.czołgów. Czy ci idioci w końcu zrozumieją że wojna z Rosja jest nie do wygrania? Że nie ma takiej siły militarnej zdolnej do jej pokonania na świecie włącznie z potencjałem militarnym USA? Dlaczego media ciągle sugerują wojnę z Rosją? A dlaczego nikt nie napisze że nam są potrzebne normalne stosunki polityczne i idące za nimi bardzo dobre stosunki gospodarcze? Polski potencjał militarny jest śmieszny w zestawieniu z rosyjskim, są nas wstanie pokonać w tydzień , może szybciej.Jedyne co może dać do myślenia Rosjanom to przeszkolona strzelecko i uzbrojona ludność cywilna wrogo do nich nastawiona. A czy w Polsce ktokolwiek łącznie z wojskiem chce walczyć z Rosjanami? Przecież większość ludności przyjęła by z ulgą wojska rosyjskie , z nadzieją że w końcu może zapanuje jakiś porządek w tym kraju. Polacy nienawidzą polityków i dlatego ci politycy broni strzeleckiej ludności nigdy nie wydadzą. Ci idioci ciągle myślą że młodzież i dzieci można jak zawsze bywało w przeszłości , / patrz : powstanie warszawskie/ wysłać z finkami harcerskimi na wyszkolone w zabijaniu wojsko. Należy popatrzeć na Afganistan czy Irak; dlaczego tam Amerykanie przegrali? Bo ich tam nienawidzą, wszyscy od dziecka do staruszka. Zarówno dziecko jak staruszek jest w stanie strzelić i che zabić Amerykanina. Czy dziecko polskie ,którego rodzice jeżdżą do pracy do Holandii czy Niemiec za taką sytuację wini Rosjan czy może tych co sprawują władzę w Polsce?Czy my,Polacy jesteśmy w stanie kiedykolwiek zmądrzeć?
250 czołgów tego typu to ciężka dywizja pancerna z czołgiem podstawowym .Co to zmieni.Nie potrzebujemy wówczas amerykańskiej dywizji pancernej stacjonującej rotacyjnie w naszym kraju a mamy własną dywizję z naszymi żołnierzami.A koszt podobny jak amerykańska dywizja.która może ale nie musi walczyć o nasze granice.A nasi żołnierze to pewność,ze walczyć będą o własny dom i rodziny.Osobiście jestem za jeżeli nastąpi to szybko.Ale jest to zbyt piękne by było prawdziwe.
Masz całkowitą rację Janie. Skąd ta nienawiść do Rosji, dlaczego media nastawiają wrogo do tego kraju? Wojna to zyski dla naszych sojuszników, napuścić na siebie dwa kraje, wyniszczyć je i na tym porządnie zarobić. Podobnie było z przychylnością wobec polityki Hitlera... W chaosie rządzi się najlepiej i najlepiej się w nim ukryć...
Ruska zaraza zawsze miała, ma i mieć będzie za cel zniszczenie Polski. Oni to mają wdrukowane w swoje DNA. Ta nacja tylko bruździ innym, mniejszym a z podbitych terenów i tak nie potrafią czerpać korzyści w przeciwieństwie do innych zaborczych nacji, które swego czasu łupiły różne zakątki świata (Brytole, Francuzi, Holendrzy, Hiszpanie). Moskale atakują tych, którzy nie są w stanie im spuścić łomotu na własnym podwórku. A że można tym kacapom łomot spuścić gdy wlezą na nieswoją ziemię dowiedli Finowie. Ponadto, nie ma czegoś takiego jak tysiące nowoczesnych ruskich czołgów, które mogłyby nas zaatakować. Ruska armia to dziadostwo takie samo jak cały ich ten śmieszny kraj a znaczne siły uwiązane są na dalekim wschodzie przy granicy z chinolami i moskale NIGDY tych sił stamtąd nie wycofają, bo nie mieliby dokąd wracać.
Baju.Baju . Tym razem nierealne obiecanki naszemu wojsku.
ile nas podatnika będzie kosztowało utrzymanie tego amerykańskiego przestarzałego ZŁOMU? Polskie PL-01 Concept to jeden z najciekawszych projektów czołgów, które kiedykolwiek zaprezentowano -DLACZEGO nie TE polskie???
Bo nie są amerykańskie… ;) PL-01 to faktycznie bardzo ciekawy projekt.