W gościnnych progach Zajazdu Myśliwskiego „Talar” w Ruszelczycach 23 stycznia 2026 roku odbyło się uroczyste Noworoczne Spotkanie Braci Myśliwskiej Okręgu Przemyskiego. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Okręgowy Polski Związek Łowiecki w Przemyślu, który zadbał o jego podniosły charakter i staranną oprawę.
Spotkanie z iście konferansjerskim wyczuciem poprowadziła diana Magdalena Kociuba – na co dzień główna księgowa Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu oraz specjalista ds. public relations. Uroczystość otworzyła, parafrazując słowa literata, poety Józefa Weyssenhoffa: „Kto zrozumiał las, ten już nigdy nie będzie obcy wśród ludzi”, nadając wydarzeniu refleksyjny i wspólnotowy ton.
Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Zapałowski, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan, rzeczniczka prasowa Polskiego Związku Łowieckiego Joanna Krużel, a także licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych z ramienia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz instytucji współpracujących ze środowiskiem łowieckim. Nie zabrakło także Ligi Obrony Kraju, którą reprezentował prezes Podkarpackiej Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju Krzysztof Kawalec, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Wędkarskiego, reprezentowanego przez dyrektora Piotra Kubasa, jak również zgromadzonych myśliwych – członków Zarządów Kół Łowieckich, na czele z kobietami myśliwymi nazywanymi w środowisku łowieckim dianami.
Obecność reprezentantów administracji państwowej i samorządowej podkreśliła rangę wydarzenia oraz znaczenie łowiectwa w życiu społecznym regionu.
Oficjalnej części towarzyszył sztandar Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu, a podniosłą atmosferę podkreśliły sygnały myśliwskie w wykonaniu zespołu „San”. W swoim wystąpieniu łowczy okręgowy w Przemyślu, Tomasz Makarowski, dokonał podsumowania najważniejszych wydarzeń 2025 roku, wskazując na osiągnięcia okręgu oraz wyzwania stojące przed środowiskiem łowieckim w nadchodzącym czasie. Podkreślił znaczenie pielęgnowania tradycji, etyki łowieckiej oraz odpowiedzialnej gospodarki łowieckiej prowadzonej w ścisłej współpracy z administracją publiczną.
Istotnym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia odznaczeń łowieckich. Najwyższym odznaczeniem – „Złomem” – uhonorowano Stanisława Pyzika z Koła Łowieckiego „Sokół” w Jarosławiu. Złoty Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Henryk Gąsior z Koła Łowieckiego „Ryś” w Lubaczowie. Srebrne Medale Zasługi Łowieckiej przyznano: Marcie Dąbek z Koła Łowieckiego „Żbik” w Przemyślu, Czesławowi Pieniądzowi z Koła Leśników „Dzik” w Przemyślu, Andrzejowi Mazepie z Koła Łowieckiego „Tur” w Wielkich Oczach oraz Piotrowi Powroźnikowi z Koła Łowieckiego „Łoś” w Oleszycach. Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali: Jan Kojder z Koła Łowieckiego „Sokół” w Jarosławiu oraz Mateusz Smoliński – członek Koła Łowieckiego „Diana” w Laszkach oraz „Ostoja” w Jarosławiu. Aktu dekoracji dokonał Zbigniew Kopczak, członek Naczelnej Rady Łowieckiej w asyście łowczego okręgowego Tomasza Makarowskiego. Wręczono zasłużonym myśliwym odznaczenia regionalne, a także wyróżniono i uhonorowano osoby zaangażowane we współpracę z myśliwskim środowiskiem.
Część oficjalną zakończyła modlitwa poprowadzona przez kapelana myśliwych archidiecezji przemyskiej, ks. kanonika Andrzeja Pokrywę, nadająca spotkaniu wymiar duchowej refleksji i wspólnoty.
Noworoczne spotkanie było nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych i podsumowania minionego roku, lecz także wyrazem jedności środowiska łowieckiego oraz wspólnej troski o przyszłość łowiectwa w regionie przemyskim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze