Reklama

Nowy obelisk już stoi

22/09/2019 12:30

Przy drodze krajowej nr 28 ponownie stoi obelisk upamiętniający walczących z UPA. Został odnowiony i zyskał nową tablicę.

Wokół zniknięcia kamienia w lipcu powstało spore zamieszanie. Niektórzy bali się, że[paywall] został on całkowicie usunięty. Dodatkowo stało się to 11 lipca, kiedy przypadał Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dla grupy mieszkańców zostało to uznane za zdradę.

Podczas sesji rady gminy, zarzucali władzom brak wcześniejszych informacji w tej sprawie oraz brak szacunku dla pamięci przodków. Wójt Grzegorz Gągola oraz radni zaprzeczali temu, twierdząc, że chodzi wyłącznie o renowację kamienia i zamontowanie nowej tablicy.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, konieczna była zmiana tablicy na wspomnianym obelisku. Dotychczasowa treść: „Chwała Żołnierzom KBW poległym 4.03.1947 r. w walce z reakcyjnym podziemiem o utrwalenie władzy ludowej” została zastąpiona następującą: „Poległym w walkach z bandami UPA w Birczy w dniu 4 marca 1947 r.”.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-09-22 15:53:30

    I git nie pisze co to za bandy UPA 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-22 16:48:54

    Ci co polegli to kto.Milicjanci,ubecy czy żołnierze LWP.Wszyscy wówczas mieli takie same stopnie.A w Birczy różnie bywało z tymi walkami.Kto z kim i dlaczego po co i o co  walczył to do dzisiaj nie jest jednoznacznie jasno.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Riko - niezalogowany 2019-09-22 17:44:12

    A bandyci z LWP to bohaterowie :) Hipokryzja

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama