Reklama

Nowy oddział, nowy personel, a kolejki?

29/08/2019 15:33

Szpitalny Oddział Ratunkowy jarosławskiego COM po remoncie i restrukturyzacji zacznie przyjmować pacjentów od 1 września. Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest lada dzień. W ubiegły czwartek, 22 sierpnia, zaprezentowano wnętrza SOR dziennikarzom.

Bez dwóch zdań nowy SOR robi wrażenie. Podobnie zresztą jak i skala inwestycji na terenie jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej. To właśnie od wyliczenia zakończonych, trwających i przyszłych przedsięwzięć zaczął czwartkową konferencję prasową dyrektor COM Stanisław Krasny.

Przypomniał uruchomienie kotłowni, budowę nowego skrzydła szpitala wraz z lądowiskiem, wspomniał o[paywall] przebudowie sieci energetycznej oraz o trwającej termomodernizacji budynków szpitala. – Łącznie w ostatnich trzech latach wydatkowaliśmy na potrzeby inwestycyjne około 42 miliony złotych – konkludował dyrektor.


Warunki są nieporównywalne

– Chcemy, żeby nasz szpital był dostosowany nie tylko do wymogów prawnych i sanitarnych, ale jednocześnie spełniał wymagania naszych pacjentów, bo warunków dawnej izby przyjęć nie da się porównać z tym, co mamy teraz – mówił dyrektor. Wtórował mu starosta Tadeusz Chrzan.

– Poprawa warunków spowoduje podniesienie standardu świadczonych usług – mówił. I rzeczywiście SOR przeszedł gruntowną metamorfozę. Przede wszystkim znacząco się rozrósł. Funkcjonujące do niedawna jako izba przyjęć dwa pomieszczenia stanowią tylko cześć nowego SOR-u, który powiększył się o przestrzeń zajmowaną wcześniej przez oddziały ginekologiczny i neonatologiczny. W nowym SOR-ze odnowiono poczekalnię, a pomieszczenie, w którym przyjmowano do tej pory wszystkich pacjentów, stało się salą resuscytacyjną, gdzie trafiać będą najtrudniejsze przypadki.

Ponadto oddział wyposażony został w szereg sal obserwacyjnych i zabiegowych. Nowy SOR ma sale intensywnej terapii, salę dla pacjentów wymagających obserwacji lub oczekujących na przyjęcie na właściwy oddział, salę z rentgenem przyłóżkowym oraz oddzielne pomieszczenie do zakładania opatrunków gipsowych. Oddział wsparty będzie zapleczem diagnostycznym, a do funkcjonującego już od jakiegoś czasu dostępu do tomografu i rezonansu dołączy całodobowy dostęp do aparatury USG.

Reklama

Będą nowi pracownicy, ale kolejki raczej po staremu

Modyfikacjom ma także ulec organizacja pracy w SOR. – Całodobowo będzie przyjmować co najmniej dwóch lekarzy. Jeden o specjalności zabiegowej, drugi niezabiegowej. Staramy się, by cały czas na oddziale był przynajmniej jeden lekarz posiadający specjalność ratownictwo medyczne – zapowiada dyrektor Krasny.

Na oddziale pojawią się też pracownicy medyczni, których do tej pory nie było. To wiąże się z nowymi zatrudnieniami. Na razie dyrektor nie podawał szczegółowych statystyk, zapewniał jednak, że nowa kadra przyjmowana była w oparciu o wyśrubowane kryteria. – Naszym dążeniem było to, by w zespole pojawili się lekarze przede wszystkim z doświadczeniem w ratownictwie medycznym, ale i tacy, którzy posiadają więcej niż dotychczasowi empatii dla pacjentów– mówił S. Krasny. Dyrektor odniósł się też do problemu kolejek na SOR-ach.

– Obecny system w ochronie zdrowia powoduje, że na SOR-ach znajduje się zbyt wielu pacjentów, którzy nie powinni się na nich znaleźć – mówił, dodając, że część a nich, zamiast na SOR, powinna trafić do gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy specjalistów. – Dyscyplina pacjentów i niektóre ułomności systemowe sprawiają, że idą na skróty – uzupełniał Krasny. Jego zdaniem w sytuacji, gdy na SOR-ze pojawia się kilkudziesięciu pacjentów z rożnymi problemami, a na bieżąco dowożeni są ci z systemu ratownictwa medycznego, czas oczekiwania nawet na wstępną diagnostykę musi się wydłużać.

– Mówienie o kolejkach na SOR-ze jest nie na miejscu, ponieważ te wszystkie procedury, które wymagają ratowania życia i zdrowia, są realizowane i pacjenci na nie nie czekają – podkreślał z kolei starosta. – Jeśli natomiast ktoś traktuje SOR jako przychodnię POZ, to niestety musi poczekać, aż pomoc zostanie udzielona tym , którzy są w gorszym stanie od niego – wspierał dyrektora COM.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama