Podczas piątkowej, 27 października br., sesji Rady Miejskiej w Przemyślu dwa punkty programu wybiły się na plan pierwszy. To ślubowanie nowego radnego, który zastąpił wybranego na posła RP w kadencji 2023 – 2027 Andrzeja Zapałowskiego oraz wręczenie stypendium twórczego za 2023 r.
Obrady zaczęły się od wręczenia stypendiów twórczych za 2023 r. Nagrodzonych przedstawił naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Maciej Wolański. Do podziału z miejskiego budżetu było 15 tys. zł. 8 tys. zł otrzymał Rafał Paśko na napisanie książki familijnej o Henryku Jaskule, wybitnym Polaku, Honorowym Obywatelu Miasta Przemyśla[paywall].
Stypendium w wysokości 7 tys. zł dostała natomiast Tamara Ryzner na realizację projektu teatralnego „Chemia Teatru” – o słynnej polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie.
Potem przyszedł czas na pożegnanie i... powitanie. W niedawnych wyborach parlamentarnych na posła RP z ramienia Konfederacji Wolność i Niepodległość wybrany został radny Andrzej Zapałowski. Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal i zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży podziękowali mu za miesiące zasiadania w fotelu radnego i życzyli powodzenia na Wiejskiej.
Jego miejsce w Radzie Miejskiej w Przemyślu zajął 59-letni Mariusz Piwko, który w wyborach samorządowych w 2018 r. z listy Komitetu Wyborczego Wyborców „Kukiz’15” (z tej A. Zapałowski dostał się do przemyskiej rady) w okręgu nr 1 zdobył 406 głosów. M. Piwko złożył uroczyste ślubowanie i od tego momentu był pełnoprawnym członkiem tego gremium.

Stypendium twórcze za 2023 r. otrzymali Tamara Ryzner i Rafał Paśko. Fot. UM Przemyśl
Z innych ważnych i ciekawych sesyjnych punktów warto wspomnieć o przyzwoleniu radnych na upoważnienie prezydenta miasta Wojciecha Bakuna do zaciągania zobowiązań przekraczających granicę ustaloną w budżecie miasta na br. Takowe cztery uchwały musiały zostać podjęte, aby móc rozpocząć konkretne przygotowania do czterech inwestycji, na które miasto otrzymało spore dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład”.
Chodzi o: przebudowę chodnika, wiat przystankowych i barierki przy ul. Opalińskiego i ul. Sieleckiej, remont dachu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Kopernika oraz wykonanie prac konserwatorskich i zabezpieczających baszt, murów i nawierzchni kamiennych chodnika Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.
Łączny koszt wszystkich czterech przedsięwzięć to kwota 5 mln 682 tys. 600 zł. Dofinansowanie z „Polskiego Ładu” to 5 mln 280 tys. 480 zł. Wkład własny miasta na wszystko to kwota 402 tys. 120 zł. I właśnie na wkład własny prezydent otrzymał zgodę radnych na zaciągnięcie zobowiązań. Te mają zostać pokryte z miejskiego budżetu z dochodów własnych, ale w 2024 r. Aby móc „uruchomić” dofinansowanie i zacząć planować inwestycje, wspomniana zgoda radnych była niezbędna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze