Reklama

Nowy sprzęt i mundury już są. Druhowie czekają na wóz bojowy [ZDJĘCIA]

O nowy sprzęt i wyposażenie wzbogaciła się w styczniu tego roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Roźwienicy.

Wart 30 tys. zł sprzęt strażacki – wysokiej wydajności motopompa szlamowa, radiotelefony, nowe hełmy bojowe i umundurowanie niezbędne w czasie prowadzenia akcji ratowniczo- gaśniczej – zostały w grudniu[paywall] zakupione ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

11 stycznia w siedzibie OSP w Roźwienicy odbyło się uroczyste przekazanie nowego oprzyrządowania. Ministra sprawiedliwości (dysponenta środków) reprezentowali senator RP Mieczysław Golba oraz wicestarosta powiatu jarosławskiego Mariusz Trojak.

Senator Golba aktywnie wspiera ochotnicze straże pożarne. Dzięki jego staraniom jednostki z terenu gminy Roźwienica w poprzednich latach pozyskały wysokiej klasy sprzęt służący do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wśród nich były defibrylatory, torby medyczne i zestawy do tlenoterapii.

– Dzięki wsparciu udało się również przeszkolić z zakresu niesienia pierwszej pomocy kilkunastu członków ochotniczych straży pożarnych. Zarząd oraz druhowie z OSP KSRG Roźwienica składają serdeczne podziękowanie senatorowi Mieczysławowi Golbie za pełne zrozumienia podejście do potrzeb i problemów, z którymi mierzy się współczesne ochotnicze pożarnictwo. Liczymy na dalszą współpracę na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej naszego rejonu – mówi Tomasz Kud, sekretarz zarządu oddziału gminnego.

Reklama

– Zarówno senator Mieczysław Golba, jak i wicestarosta Mariusz Trojak są nam bardzo życzliwi. Rozmowa z nimi jest zawsze konkretna, nigdy nie obiecują gruszek na wierzbie i nam, jako strażakom, bardzo się to podoba – zaznacza T. Kud.

Pierwsi w powiecie

W ciągu ostatnich 2 lat do jednostki trafił również lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. – Lekki pojazd, w którym mieści się zaledwie tysiąc litrów wody, służy głównie do ratownictwa technicznego. Spełnia swoją rolę głównie podczas wyjazdów do wypadków i miejscowego zagrożenia, do pożaru już się nie nadaje – opowiada sekretarz. 

Reklama

Jednostce do działań gaśniczych służy obecnie leciwy Star 266 z 1990 roku. – Jako jednostka OSP należymy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 1995 roku, jako pierwsza jednostka w powiecie. I od tego czasu nie zdarzyło się, abyśmy do pożaru nie wyjechali. Mimo to bardzo przydałby się nowy samochód – średni lub ciężki wóz bojowy. Niekoniecznie nowy, choćby używany, przekazany przez Państwową Straż Pożarną – uzupełnia sekretarz. 

Siła charakteru

W OSP w Roźwienicy służy przeszło 40 druhów, ponad połowa z nich jest uprawniona do działań. Wśród strażaków jest też jedna pani.

Reklama

– W pracy strażaka nie siła fizyczna jest najistotniejsza, ale siła psychiczna. To, w jaki sposób potrafimy sobie radzić z trudnymi zdarzeniami. Nasza koleżanka ma kurs ratownika przedmedycznego i jeździła z nami do zdarzeń. Niedawno przeprowadziła się do Przemyśla, ale wciąż utrzymuje stały kontakt z jednostką, przyjeżdża na zebrania i jest członkiem drużyny. Niestety do działań już nie jeździ, z Przemyśla nie zdąży – uśmiecha się T. Kud.  


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gienek - niezalogowany 2021-01-24 09:06:37

    W straży jest kasa i to bardzo dobra kwota na godzinę za wyjazd   i obudziła się moda na OSP będzie coraz więcej  się tworzyć takich jednostek 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama