Reklama

Nowy starosta, nowy przewodniczący

01/11/2019 16:18

Potwierdziły się podejrzenia jarosławskiego środowiska samorządowego – na nowego starostę został wybrany dotychczasowy przewodniczący rady powiatu Stanisław Kłopot. Opuszczone przez niego stanowisko zajął Marian Fedor. Status quo zachowano natomiast w zarządzie powiatu, będzie pracował w niezmienionym składzie.

– Wśród tematów, które leżą na sercu radnemu i przewodniczącemu, są kwestie związane z infrastrukturą: to inwestycje w zdrowie, edukację, drogi i chodniki, ale także wyzwania związane z nadchodzącą przyszłością, a więc te zabezpieczające dobrą przyszłość powiatu jarosławskiego, w tym proekologiczne i cywilizacyjne – mówił Marek Kucab, rekomendując na stanowisko starosty[paywall] Stanisława Kłopota.

– Znany jest również ze swojej patriotycznej postawy, jest niestrudzonym propagatorem tradycji ziemi jarosławskiej, wspiera i promuje wiele wydarzeń organizowanych corocznie w różnych środowiskach – dodawał.


Bez zaskoczenia

Jego pochlebne słowa padały na podatny, a można nawet powiedzieć – przygotowany grunt. Nazwisko S. Kłopota pojawiało się bowiem bardzo często w rozmowach o następcy Tadeusza Chrzana, a wrażenie o tym, że nowy układ sił w starostwie wypracowany został już wcześniej, pogłębił fakt, że zanim M. Kucab zarekomendował przewodniczącego rady na stanowisko starosty, S. Kłopot z owego przewodniczenia radzie zrezygnował. Nową samorządową układankę przypieczętowało głosowanie radnych.

Stanisław Kłopot został wybrany jednogłośnie – za jego kandydaturą opowiedzieli się także opozycyjni radni. Nowy starosta to doświadczony samorządowiec. W radzie powiatu po raz pierwszy zasiadł w 1998 roku, w kadencji 2006-2010 był jej przewodniczącym, zaś w latach 2011-2013 pełnił funkcję wiceburmistrza w Pruchniku. Przed wyborem na starostę był kierownikiem jarosławskiego oddziału Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Nowy przewodniczący, za to zarząd bez zmian

Na ostatniej sesji rady powiatu doszło do jeszcze jednego przetasowania. Zwolnione przez nowego starostę stanowisko przewodniczącego rady objął Marian Fedor z Szówska. – Jest, podobnie jak ja, geodetą. Ze względu na zawód był zawsze blisko ludzi, ale jako samorządowiec dał się poznać jako osoba, której na sercu leży dobro społeczności lokalnej – przedstawiał swego kandydata nowo wybrany starosta, odwołując się także do doświadczenia Fedora z rady gminy Wiązownica i przewodniczenia pracom komisji infrastruktury w radzie powiatu obecnej kadencji.

Nienaruszony pozostał natomiast skład zarządu powiatu. Wicestarostą pozostanie Mariusz Trojak, który wybrany został przy jednym głosie sprzeciwu. W ścisłym kierownictwie pozostali także Krzysztof Cebulak i Marek Sobolewski (otrzymali poparcie jednogłośnie) oraz Marek Kisielewicz (23 głosy za, 1 przeciw).

Pożegnanie posła

Ostatnia sesja rady powiatu była też okazją do pożegnania dotychczasowego starosty Tadeusza Chrzana, który w ostatnich wyborach zdobył mandat poselski. – Przyjęliśmy tę rezygnację z mieszanymi uczuciami, bo mamy świadomość, że z naszego starostwa odchodzi postać nietuzinkowa, odchodzi niewątpliwe najlepszy starosta od restytucji powiatu jarosławskiego, o czym świadczą liczby i inwestycje. Jesteśmy przekonani, że z innej perspektywy pan poseł będzie jeszcze skuteczniej wspierał powiat jarosławski – nie szczędził uprzejmości pod adresem ustępującego starosty jego następca.

– Większość mojego dorosłego życia to powiat jarosławski, a praca w samorządzie przynosiła mi wiele satysfakcji. Pozostawiam tutaj wielu przyjaciół, ale żywię nadzieję, że te nici sympatii pozostaną i choć z innej pozycji, współpraca będzie kontynuowana – mówił z kolei wyraźnie wzruszony Tadeusz Chrzan.
Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama