Reklama

Nowy szef „terytorialsów”. Akt mianowania odebrał z rąk zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy

6 lutego br. prezydent Polski, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wręczył generałowi brygady Maciejowi Kliszowi akt mianowania na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. To nowy szef „terytorialsów” także z naszego regionu, służących w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz wciąż tworzonej 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Generał brygady Maciej Klisz zastąpił na stanowisku generała broni Wiesława Kukułę, który 7 lutego br. mianowany został na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a który szefem „terytorialsów” był przez 6 lat[paywall]. 

– Zmiana na stanowisku dowódcy nie wpłynie na proces dalszego rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Mając na uwadze moje doświadczenia z pracy na stanowisku szefa sztabu oraz zastępcy dowódcy WOT, będzie to z pewnością proces ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Dobrze poznałem formację oraz specyfikę pracy z ponad 36 tysiącami żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT, żołnierzy aktywnej rezerwy oraz pracowników resortu obrony narodowej. Moje działania będę prowadził, mając na uwadze kilka linii operacyjnych: zwiększanie liczebności oraz doskonalenie personelu, gotowość bojową oraz szkolenie, modernizację i pozyskiwanie nowych zdolności operacyjnych, a także zarządzanie kryzysowe i współpracę międzynarodową – powiedział gen. bryg. M. Klisz.

Reklama

Słów kilka o nowym dowódcy

Generał brygady Maciej Klisz to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1995 r.), Akademii Obrony Narodowej (2005 r.), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych (2006 r.) oraz US Army War College (2020 r.).

W latach 1995 – 2003 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Dwukrotnie pełnił służbę w Bośni-Hercegowinie w ramach misji IFOR (1996 – 1997) oraz SFOR (1999 – 2000).

Od 24 października 2016 r. do 5 kwietnia 2019 r. pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po ukończeniu, z wyróżnieniem, studiów w Stanach Zjednoczonych 14 sierpnia 2020 r. wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 15 sierpnia 2021 r. mianowany na stopień generała brygady.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama