Reklama

O jaką unijno-rządową kasę bił się i bije prezydent Bakun?

Podczas kilku sesji Rady Miejskiej w Przemyślu niektórzy z radnych, tych z mających od niedawna większość, artykułowali w kierunku prezydenta Wojciecha Bakuna „propozycje” ruszenia się za pieniędzmi dla miasta poza jego granice, aplikowania o unijno-rządową kasę składaniem wniosków o dotacje. Ten twierdzi, że miasto cały czas takowe składa...

Przeanalizowaliśmy więc, ile, gdzie i jakie wnioski o dotacje złożył prezydent W. Bakun od początku swojej kadencji. Jak również instytucje jemu podległe. Przyznać trzeba, że pozycji jest dość sporo (łącznie 33), ale nie są to strategiczne dla miasta inwestycje. Niestety...[paywall]

Jako gmina miejska Przemyśl najwyższe dofinansowanie, bo w wysokości 4 mln 147 tys. 385 zł otrzymał projekt pod nazwą „Termomodernizacja zabytkowego kompleksu sportowego”. Konkretnie chodzi o remont hali POSiR przy ul. Mickiewicza. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt to 5 mln 369 tys. 772 zł. Kiedy się rozpocznie, nie wiadomo. Drugą pod względem kwoty jest remont nawierzchni chodników i ulicy Bielskiego w Przemyślu na odcinku od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do skrzyżowania z ul. Sikorskiego. Miasto dostało 3 mln 440 tys. 274 zł (pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych), przy łącznym koszcie przedsięwzięcia w wysokości 6 mln 880 tys. 548 zł.

Reklama

442 tys. 831 zł dotacji celowej otrzymało miasto na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe od wojewody podkarpackiego. To najniższy stopień podium jeśli chodzi o pieniądze otrzymane z zewnątrz. Tyle że dotacje na ten cel otrzymały wszystkie samorządy. Warto także wspomnieć o dotacji w wysokości 323 tys. 151 zł (łączny koszt: 979 tys. 247 zł) z programu „Sportowa Polska 2020” na remont i budowę przyszkolnych obiektów sportowych na terenie miasta. Kiedy to ruszy? Nie wiadomo.

Odrębną kwotą jest 10 mln euro na projekt pod nazwą „Razem zmieniamy Przemyśl”. Kasa pochodzi z Programu Rozwoju Lokalnego w ramach MF EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021. Projekt nie jest jeszcze realizowany.

Reklama

Najwięcej dotacji, liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych, miasto otrzymało do wojewody podkarpackiego i Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W kilku przypadkach do zakupu sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do szkół dołożyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Czy to dużo, czy mało, niech osądzą nasi Czytelnicy.

Najwięcej zgarnął PARR SA

Swoje wnioski o dofinansowanie składały także instytucje podległe Urzędowi Miasta Przemyśla. To: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Przemyska Biblioteka Publiczna, Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz placówki oświatowe (I LO, II LO, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, SP 11, SOSW nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2).

Zdecydowanie najwięcej pieniędzy z dotacji unijnych (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 trafiło do PARR-u. 6 mln 581 tys. 978 zł na projekty związane z programami wspierania lokalnej przedsiębiorczości. Tyle że trzeba pamiętać o jednym: projekt projektowi nie jest równy, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmach, liczbę korzystających z niego czy zasięg. Dość aktywnie na tym polu działało PCKiN „Zamek”. Kasę z zewnątrz, przede wszystkim z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymało na organizację imprez kulturalno-rozrywkowych (oczywiście wówczas, kiedy było można). Podobnie można rzec o Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Otrzymała dofinansowania na sześć zadań na łączną kwotę ponad 137 tys. zł.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Frog - niezalogowany 2020-08-26 21:48:24

    Rozpacz, tylko swoich bez doświadczenia i wiedzy na stołki pchają a obiecywał torta nie rozdawać po zwycięskich wyborach. Jest dokładnie przeciwnie. ZERO jakiegokolwiek pomysłu na miasto, no może poza skutecznego wprowadzania Przemyśla w zapaść. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    .. - niezalogowany 2020-08-26 21:56:37

    Dzieci bawią się w rządzeniem miasta 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-08-26 22:03:28

    Jutro brak absolutorium i obniżka pensji o 50 procent!!!  I niech sam rezygnuje. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości