Reklama

O remontach, oświacie i pieniądzach

Podczas niedawnej sesji rady miasta (13 bm.) miejscy radni pochylili się nad kwestiami związanymi z oświatą i dokonali zmian w budżecie, zwiększając wydatki o kwotę ponad 200 tys. zł potrzebną na: przebudowę alei na cmentarzu przy Budowalanych, rewitalizację budynku dawnych koszar i zagospodarowanie terenów przyległych oraz wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń w szkole podstawowej.

Burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny zdał też relację z podjętych w okresie międzysesyjnym przedsięwzięć na terenie miasta. Mowa o wykonaniu oświetlenia ul. Sanowej, które kosztowało miasto prawie 170 tys. zł i oświetlenia ul. Okrzei – za kwotę pond 24 tys. zł. Ponadto pojawił się wykonawca największego zadania, finansowanego z Nowego Ładu, a więc rewitalizacji budynku dawnych koszar w Radymnie, którym miasto planuje przywrócić funkcje edukacyjne. Firma MK Budowy sp. z o.o. z Tyniowic realizuje wspomniane prace zgodnie z planem, a całość tej inwestycji pochłonie kwotę 7 mln 240 tys. 664 zł 89 gr. Kolejna inwestycja z rządowym dofinansowaniem to przebudowa miejskich dróg. To zadanie realizuje firma Mat Bud z Boguchwały. Kosztować będzie łącznie 7 mln 681 tys 836 zł 08 gr. W pierwszej kolejności prace obejmą ulice: Kołłątaja, Orzeszkowej i Norwida. Zostaną one wykonane jeszcze w tym roku. Potem przyjdzie czas na kolejne przewidziane w planie robót. Burmistrz M. Piziurny przypomniał też o realizacji programu Cyfrowa Gmina, które ma pozwolić m.in. na modernizację dotychczas wykorzystywanego serwera i poprawę bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury cyfrowej urzędu. Miasto zakupiło też[paywall] w ramach przyznanego grantu 68 laptopów dla dzieci z rodzin popegeerowskich. Trafiły one już do rodzin zakwalifikowanych do projektu. W przygotowaniu jest też dokumentacja konieczna do przebudowy dróg następujących ulic: Zachariasiewicza, Sienkiewicza, łącznika Zachariasiewicza oraz parkingu na Sienkiewicza, Polnej, Gruszki, Narutowicza, Okrzei, Bema, Strażackiej, placu Piłsudzkiego, Cichej, Batorego, Legionów, Zielonej i Plażowej. Wykonawca prac projektowych miał się wprawdzie zmieścić w terminie do 28 lipca, ale ze względu na konieczne uzgodnienia z konserwatorem zabytków został on przedłużony.

Wodociąg będzie, ale nie w tym roku

Reklama

Miasto planuje ponadto przebudowę drogi dojazdowej do pól w Radymnie (odcinek liczący ponad 200 m). Ogłosiło już w tej sprawie przetarg, jednak konieczne okazało się ogłoszenie kolejnego, bo zaoferowana kwota przekroczyła tę, jaką przewidziano na wykonanie zadania. Ponadto podpisana została umowa z wojewodą na realizację przebudowy drogi ulicy Dolnej, przy udziale dofinansowania w wysokości 850 tys. zł 311 zł. Aktualnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa. Trwają także prace projektowe związane z budową planowanego wodociągu dla miasta ze Stacji Uzdatniania Wody w Świętem do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Złota Góra. Z wnioskiem o ustalenie lokalizacji tej inwestycji miasto wystąpiło już do gminy. Samorząd nie ma jeszcze środków na zabezpieczenie finansowe tego zadania, którego wartość kosztorysowa przekracza kwotę 2 mln zł. Źródeł finansowania zamierza szukać po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie miała ona szans na realizację w tym roku budżetowym, lecz dopiero kolejnym. W wyliczance niedawno zrealizowanych zadań ujęte zostały ponadto: remonty na drogach miejskich przy użyciu remontera drogowego za kwotę ponad 35 tys. zł oraz zakup i montaż przystanku przy ul. Złota Góra, który – co podniesiono na sesji – już zdążył stać się przedmiotem dewastacji.

Radni zapoznali się też ze stanem przygotowania placówek oświatowych do zadań, jakie stoją przed nimi w rozpoczętym roku szkolnym, sprawozdaniem z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i realizacji miejskiego budżetu w pierwszym półroczu 2022. Jednogłośnie podjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Radymna na lata 2022-2025 z perspektywą na lata 2026-2030 (w głosowaniu brało udział 14 radnych).

Reklama

Mieszkańcy Słowackiego muszą poczekać

Przedmiotem dyskusji radnych był też wymiar godzin pracy specjalistów zatrudnianych w szkołach (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów pedagogicznych, logopedów, terapeutów i doradców zawodowych). W wyniku głosowania zdecydowano, że wymiar pensum będzie wynosił w ich przypadku 20 godzin. W punkcie interpelacje i zapytania radnych poruszony został natomiast temat stawek diet dla strażaków ochotników. Burmistrz zapewnił, że projekt uchwały w tym zakresie jest zadowalający dla samych zainteresowanych, z których strony nie słyszał głosów krytycznych odnośnie zaproponowanych kwot za udział w zdarzeniach i szkoleniach. – To, że nie ma zbyt wiele chętnej młodzieży do wstąpienia w szeregi OSP, nie jest winą wysokości diet – podkreślił M. Piziurny. W końcowej części obrad padło też zapytanie o ulicę Słowackiego, która nie została ujęta w gronie tych objętych planami remontowymi. – Moim zdaniem stan techniczny Słowackiego nie wymaga jeszcze remontu czy przebudowy, a te dla których zlecono opracowanie projektu przebudowy są w dużo gorszej kondycji, stąd taka, a nie inna kolejność – odparł burmistrz.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama