Podczas niedawnej sesji rady miasta (13 bm.) miejscy radni pochylili się nad kwestiami związanymi z oświatą i dokonali zmian w budżecie, zwiększając wydatki o kwotę ponad 200 tys. zł potrzebną na: przebudowę alei na cmentarzu przy Budowalanych, rewitalizację budynku dawnych koszar i zagospodarowanie terenów przyległych oraz wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń w szkole podstawowej.
Burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny zdał też relację z podjętych w okresie międzysesyjnym przedsięwzięć na terenie miasta. Mowa o wykonaniu oświetlenia ul. Sanowej, które kosztowało miasto prawie 170 tys. zł i oświetlenia ul. Okrzei – za kwotę pond 24 tys. zł. Ponadto pojawił się wykonawca największego zadania, finansowanego z Nowego Ładu, a więc rewitalizacji budynku dawnych koszar w Radymnie, którym miasto planuje przywrócić funkcje edukacyjne. Firma MK Budowy sp. z o.o. z Tyniowic realizuje wspomniane prace zgodnie z planem, a całość tej inwestycji pochłonie kwotę 7 mln 240 tys. 664 zł 89 gr. Kolejna inwestycja z rządowym dofinansowaniem to przebudowa miejskich dróg. To zadanie realizuje firma Mat Bud z Boguchwały. Kosztować będzie łącznie 7 mln 681 tys 836 zł 08 gr. W pierwszej kolejności prace obejmą ulice: Kołłątaja, Orzeszkowej i Norwida. Zostaną one wykonane jeszcze w tym roku. Potem przyjdzie czas na kolejne przewidziane w planie robót. Burmistrz M. Piziurny przypomniał też o realizacji programu Cyfrowa Gmina, które ma pozwolić m.in. na modernizację dotychczas wykorzystywanego serwera i poprawę bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury cyfrowej urzędu. Miasto zakupiło też[paywall] w ramach przyznanego grantu 68 laptopów dla dzieci z rodzin popegeerowskich. Trafiły one już do rodzin zakwalifikowanych do projektu. W przygotowaniu jest też dokumentacja konieczna do przebudowy dróg następujących ulic: Zachariasiewicza, Sienkiewicza, łącznika Zachariasiewicza oraz parkingu na Sienkiewicza, Polnej, Gruszki, Narutowicza, Okrzei, Bema, Strażackiej, placu Piłsudzkiego, Cichej, Batorego, Legionów, Zielonej i Plażowej. Wykonawca prac projektowych miał się wprawdzie zmieścić w terminie do 28 lipca, ale ze względu na konieczne uzgodnienia z konserwatorem zabytków został on przedłużony.
Wodociąg będzie, ale nie w tym roku
Miasto planuje ponadto przebudowę drogi dojazdowej do pól w Radymnie (odcinek liczący ponad 200 m). Ogłosiło już w tej sprawie przetarg, jednak konieczne okazało się ogłoszenie kolejnego, bo zaoferowana kwota przekroczyła tę, jaką przewidziano na wykonanie zadania. Ponadto podpisana została umowa z wojewodą na realizację przebudowy drogi ulicy Dolnej, przy udziale dofinansowania w wysokości 850 tys. zł 311 zł. Aktualnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa. Trwają także prace projektowe związane z budową planowanego wodociągu dla miasta ze Stacji Uzdatniania Wody w Świętem do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Złota Góra. Z wnioskiem o ustalenie lokalizacji tej inwestycji miasto wystąpiło już do gminy. Samorząd nie ma jeszcze środków na zabezpieczenie finansowe tego zadania, którego wartość kosztorysowa przekracza kwotę 2 mln zł. Źródeł finansowania zamierza szukać po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie miała ona szans na realizację w tym roku budżetowym, lecz dopiero kolejnym. W wyliczance niedawno zrealizowanych zadań ujęte zostały ponadto: remonty na drogach miejskich przy użyciu remontera drogowego za kwotę ponad 35 tys. zł oraz zakup i montaż przystanku przy ul. Złota Góra, który – co podniesiono na sesji – już zdążył stać się przedmiotem dewastacji.
Radni zapoznali się też ze stanem przygotowania placówek oświatowych do zadań, jakie stoją przed nimi w rozpoczętym roku szkolnym, sprawozdaniem z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i realizacji miejskiego budżetu w pierwszym półroczu 2022. Jednogłośnie podjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Radymna na lata 2022-2025 z perspektywą na lata 2026-2030 (w głosowaniu brało udział 14 radnych).
Mieszkańcy Słowackiego muszą poczekać
Przedmiotem dyskusji radnych był też wymiar godzin pracy specjalistów zatrudnianych w szkołach (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów pedagogicznych, logopedów, terapeutów i doradców zawodowych). W wyniku głosowania zdecydowano, że wymiar pensum będzie wynosił w ich przypadku 20 godzin. W punkcie interpelacje i zapytania radnych poruszony został natomiast temat stawek diet dla strażaków ochotników. Burmistrz zapewnił, że projekt uchwały w tym zakresie jest zadowalający dla samych zainteresowanych, z których strony nie słyszał głosów krytycznych odnośnie zaproponowanych kwot za udział w zdarzeniach i szkoleniach. – To, że nie ma zbyt wiele chętnej młodzieży do wstąpienia w szeregi OSP, nie jest winą wysokości diet – podkreślił M. Piziurny. W końcowej części obrad padło też zapytanie o ulicę Słowackiego, która nie została ujęta w gronie tych objętych planami remontowymi. – Moim zdaniem stan techniczny Słowackiego nie wymaga jeszcze remontu czy przebudowy, a te dla których zlecono opracowanie projektu przebudowy są w dużo gorszej kondycji, stąd taka, a nie inna kolejność – odparł burmistrz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze