Reklama

O tatarskich kałkanach i łupieżczych wyprawach. Ważne historie opowiedzieli w nietuzinkowy sposób [ZDJĘCIA]

Bogaty program spotkania miał na celu przypomnienie najazdów tatarskich na birczańską ziemię w roku 1624. Odbywały się one pod wodzą Kantemira Murzy, który pobrał w jasyr tysiące ludzi. Historia ta w sposób nietuzinkowy przypomniana została w GOKSiT w Birczy m.in. za sprawą Sławomira Kwoki, prezesa współpracującej z birczańską placówką Fundacji Ułani Króla Jana, a w tematykę wprowadziły przybyłych Edyta Żyła – wiceprezes fundacji, dyrektor sprzedaży Spółki Voltea oraz Sylwia Grygier – szefowa Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy.

Najważniejsze wątki historyczne dotyczące minionych wydarzeń, w tym taktykę wojenną Tatarów, przybliżył przybyłym dr Andrzej Gliwa, autor publikacji „Najazd tatarski na ziemię przemyską w 1624 r.”, wydanej w „Roczniku Przemyskim”. Natomiast o tym, jak wyglądała tatarska wyprawa „od kuchni” opowiedział urodzony w Tadżykistanie, a mieszkający w Przemyślu potomek Tatarów Timur Karim – artysta malarz wspierający działalność fundacji.

Reklama

Jedną z jego prac, zatytułowaną „Jasyr”, można było podziwiać w czasie spotkania. Jak również obejrzeć film historyczny pod tym samym tytułem, zrealizowany w ramach akcji „Opowiadamy historie” będącej pomysłem Fundacji Ułani Króla Jana. Obraz przedstawia historię Agnieszki i Krzysztofa, żyjących w niespokojnym wieku XVII na ziemi przemyskiej, którzy doświadczyli najazdów hord tatarskich, niszczących infrastrukturę, ale i więzi rodzinne. Szacunki mówią o tym, że z terenu pastwa polsko-litewskiego od końca XV wieku do schyłku wieku XVII, czyli przez ponad 200 lat, wzięto[paywall] w jasyr około 1 mln 200 tys. ludzi z terenów Rzeczypospolitej. O tym dziś mówi się niewiele. Po obejrzanym filmie przyszedł czas na dyskusję, podczas której padło sporo pytań od widzów. Odpowiadał na nie wspomniany już dr Andrzej Gliwa – ekspert w tej dziedzinie, konsultant historyczny filmów fundacji, pielęgnującej polskie tradycje i promującej wiedzę o historii Polski.

Częścią spotkania było też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tatarzy idą”, na który wpłynęło aż 90 prac. Nagrody laureatom wręczyli burmistrz miasta i gminy Bircza Anna Szymaszek, prezes fundacji Sławek Kwoka oraz dyrektor biura poselskiego Andrzeja Zapałowskiego Andrzej Słodyczko.

Reklama

Laureaci konkursu „Tatarzy idą”

Klasy I – III: Oliwia Wasyliszyn (1. miejsce), Zofia Kowal (2. miejsce), Aleksandra Kaczmarz (3. miejsce). Klasy  IV – VI: Szymon Krupnik (1. miejce), Zofia Słowińska (2. miejsce), Amelia Kołcz (3. miejsce). Klasy VII – VIII: Paulina Burdziak (1. miejsce), Antonina Majcher (2. miejsce), Maja Mliczek (3. miejsce).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/11/2024 09:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama