Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, powrócono do mających długoletnią tradycję noworocznych spotkań myśliwskich w okręgu przemyskim. Tegoroczna uroczystość odbyła się 27 stycznia, w Bolestraszycach.
Jak powiedział w swoim wystąpieniu łowczy okręgowy w Przemyślu Tomasz Makarowski, spotkanie to było wyjątkowe, ponieważ zainaugurowało obchody 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego na terenie okręgu przemyskiego.
Ten wyjątkowy jubileusz będzie świętowany przez cały 2023 r. we wszystkich okręgach naszego kraju. Wśród licznie zgromadzonych myśliwych, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli byli także współpracujący z myśliwymi leśnicy, reprezentanci policji, wojska, Straży Granicznej, inspekcji weterynaryjnej, izby rolniczej oraz firm skupujących dziczyznę na terenie okręgu przemyskiego.
W uroczystości[paywall] uczestniczyli m.in.: wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, posłanka Teresa Pamuła, senator Mieczysław Golba, naczelnik Wydziału Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Hubert Hamulecki. Spotkanie było okazją do nagrodzenia i uhonorowania wielu myśliwych zrzeszonych w okręgu przemyskim.
W imieniu obecnych na spotkaniu starostów, burmistrzów i wójtów głos zabrał także wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, który w imieniu samorządowców przekazał myśliwym podziękowania i życzenia.
Jednocześnie zwrócił uwagę na stosunkowo nowe zadanie, jakie pojawiło się przed podkarpackimi myśliwymi, a mianowicie zmniejszenie populacji kormoranów, gatunku obcego dla podkarpackich rzek i jezior, który się tutaj bardzo rozprzestrzenił i który czyni znaczące szkody w rybostanach podkarpackich rzek i innych zbiorników wodnych.
Podziękował też za dobrą współpracę myśliwych na różnych płaszczyznach z samorządami wszystkich szczebli.
Obecny na spotkaniu prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec zwrócił uwagę na zachwianie równowagi w otaczającym nas świecie zwierząt poprzez nadmierną i niczym nieuzasadnioną ochronę jednego gatunku, jak chociażby wilka, kosztem innych przedstawicieli rodzimej fauny, której doskonałym przykładem jest zmniejszająca się populacja sarny.
Obecny na spotkaniu zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Jan Mazur zwrócił uwagę na potrzebę obrony polskich lasów i polskiego łowiectwa, zaznaczając jednocześnie, że nagonka na leśników i myśliwych trwa co najmniej kilka lat i szybko się nie skończy. Dlatego życzył wszystkim dużo siły i wytrwałości w przezwyciężaniu pojawiających się trudności.
Pod koniec oficjalnej części spotkania głos zabrał kapelan myśliwych archidiecezji przemyskiej ks. Andrzej Pokrywa. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do przesłania przekazanego przez świętego dzisiaj papieża Jana Pawła II, skierowanego do polskich myśliwych i leśników podczas swojej wizyty w Krośnie, w czerwcu 1997 r.: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę”.
Zwrócił też uwagę na konieczność zachowania jedności wśród polskich myśliwych, od której zależy dalszy pomyślny rozwój łowiectwa w naszym kraju.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania zebrani mogli posłuchać piosenek lwowskich w wykonaniu Teresy Kuczery i Jana Nowakowskiego, dziś śpiewających w duecie, a kiedyś występujących w byłej Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis” w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze