Reklama

O wilkach, kormoranach i obronie polskich lasów. Noworoczne spotkanie myśliwych

13/02/2023 14:24

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, powrócono do mających długoletnią tradycję noworocznych spotkań myśliwskich w okręgu przemyskim. Tegoroczna uroczystość odbyła się 27 stycznia, w Bolestraszycach.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu łowczy okręgowy w Przemyślu Tomasz Makarowski, spotkanie to było wyjątkowe, ponieważ zainaugurowało obchody 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego na terenie okręgu przemyskiego.

Ten wyjątkowy jubileusz będzie świętowany przez cały 2023 r. we wszystkich okręgach naszego kraju. Wśród licznie zgromadzonych myśliwych, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli byli także współpracujący z myśliwymi leśnicy, reprezentanci policji, wojska, Straży Granicznej, inspekcji weterynaryjnej, izby rolniczej oraz firm skupujących dziczyznę na terenie okręgu przemyskiego.

W uroczystości[paywall] uczestniczyli m.in.: wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, posłanka Teresa Pamuła, senator Mieczysław Golba, naczelnik Wydziału Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Hubert Hamulecki. Spotkanie było okazją do nagrodzenia i uhonorowania wielu myśliwych zrzeszonych w okręgu przemyskim.

Wicemarszałek o kormoranach

W imieniu obecnych na spotkaniu starostów, burmistrzów i wójtów głos zabrał także wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, który w imieniu samorządowców przekazał myśliwym podziękowania i życzenia.

Jednocześnie zwrócił uwagę na stosunkowo nowe zadanie, jakie pojawiło się przed podkarpackimi myśliwymi, a mianowicie zmniejszenie populacji kormoranów, gatunku obcego dla podkarpackich rzek i jezior, który się tutaj bardzo rozprzestrzenił i który czyni znaczące szkody w rybostanach podkarpackich rzek i innych zbiorników wodnych.

Podziękował też za dobrą współpracę myśliwych na różnych płaszczyznach z samorządami wszystkich szczebli.

Reklama

O wilkach i ochronie lasów

Obecny na spotkaniu prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec zwrócił uwagę na zachwianie równowagi w otaczającym nas świecie zwierząt poprzez nadmierną i niczym nieuzasadnioną ochronę jednego gatunku, jak chociażby wilka, kosztem innych przedstawicieli rodzimej fauny, której doskonałym przykładem jest zmniejszająca się populacja sarny.

Obecny na spotkaniu zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Jan Mazur zwrócił uwagę na potrzebę obrony polskich lasów i polskiego łowiectwa, zaznaczając jednocześnie, że nagonka na leśników i myśliwych trwa co najmniej kilka lat i szybko się nie skończy. Dlatego życzył wszystkim dużo siły i wytrwałości w przezwyciężaniu pojawiających się trudności.

Pod koniec oficjalnej części

Pod koniec oficjalnej części spotkania głos zabrał kapelan myśliwych archidiecezji przemyskiej ks. Andrzej Pokrywa. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do przesłania przekazanego przez świętego dzisiaj papieża Jana Pawła II, skierowanego do polskich myśliwych i leśników podczas swojej wizyty w Krośnie, w czerwcu 1997 r.: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę”.

Zwrócił też uwagę na konieczność zachowania jedności wśród polskich myśliwych, od której zależy dalszy pomyślny rozwój łowiectwa w naszym kraju. 

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania zebrani mogli posłuchać piosenek lwowskich w wykonaniu Teresy Kuczery i Jana Nowakowskiego, dziś śpiewających w duecie, a kiedyś występujących w byłej Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis” w Przemyślu. 


Józef Otulak
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości