To było historyczne wydarzenie dla Przemyśla. Po raz pierwszy za pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w Hucie Pieniackiej Polaków modlili się wspólnie duchowni obrządków: rzymsko- i greckokatolickiego, ormiańskiego oraz prawosławnego. Obecni byli abp Józef Michalik i greckokatolicki abp Eugeniusz Popowicz.
W mszy modlono się za ofiary mordu, za Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA i SS-Galizien oraz o pojednanie polsko-ukraińskie.
Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Stwierdził on, że przyczyną olbrzymich mordów był nacjonalizm, ale zaznaczył, że nacjonalizm „nie jest chorobą jednego narodu, ale wszystkich ludzi, którzy uważają, że można w imię swojej ideologii zabijać i[paywall] niszczyć ludzi o innych przekonaniach, innej narodowości i innego wyznania”. – To jest przestroga dla młodych pokoleń, że nacjonalizm w znaczeniu wywyższania swojego narodu ponad inne może wyrządzić wiele krzywd, tak jak wyrządził wiele krzywd komunizm, czy narodowy socjalizm w wydaniu niemieckim – powiedział.
Kaznodzieja wskazywał, że z obchodzonej rocznicy płynie wołanie o prawdę i pamięć oraz że ofiary domagają się godnego pochówku, na co nie ma zgody władz ukraińskich. Zaznaczył przy tym, że ta msza św. jest znakiem, że ponad podziałami, wszelkimi urazami i różnicami, „są wartości uniwersalne, które odwołują się do Ewangelii”.
W swoim przemówieniu abp Eugeniusz Popowicz zauważył, że po raz pierwszy oba Kościoły modlą się wspólnie za Polaków, którzy zginęli z rąk Ukraińców. Jak zaznaczył, był to mord „haniebny”. Metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego zwrócił uwagę, że jak dla Polaków symbolem mordów jest Huta Pieniacka, tak dla Ukraińców Pawłokoma, a oba narody swoje losy mają usłane cierpieniem. – Bogu dzięki zaczynamy modlić się wspólnie. Najważniejsze, że szukamy tego, co nas łączy i wspólnie oddajemy cześć ofiarom – stwierdził.
– Dzisiaj możemy powiedzieć do tych, którzy stracili swoich bliskich: prosimy was o wybaczenie – powiedział, dodając, że pamięć o ofiarach zbrodni powinna trwać, ale jednocześnie powinno jej towarzyszyć przebaczenie i miłość, która „odmieni świat i oblicze naszej przemyskiej ziemi”.
Abp Michalik podkreślił, że ta uroczystość jest „wołaniem o miłość, a nie o nienawiść”. – Jest wielkim przesłaniem, które niech popłynie z naszego miasta, kiedy pochylamy się nad bolesną historią – powiedział.
Emerytowany metropolita przemyski zaznaczył, że nie ma złych i dobrych narodów, ale są źli i dobrzy ludzie.
Po mszy św. przy pamiątkowych tablicach umieszczonych w murze klasztornym odmówiono modlitwę w różnych językach za ofiary mordu, a przemówienia wygłosili przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.
Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce 28 lutego 1944 r. Dokonali jej członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii i będącej pod niemieckim dowództwem SS-Galizien. Zginęło co najmniej 850 Polaków, a cała wieś została zniszczona.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Budujące......Ale..W kulminacyjnym momencie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego......oddziały powstańce liczyły 100 tysięcy ludzi. Obecna armia liczy 90 tysięcy. Z tego do użycia na froncie ok. 50 tysięcy.I wszystko w temacie.
Tylko skąd fani PISoBOLSZEWII mogą o tym wiedzieć ?
Prawdziwy szok"Szlachetne ludobójstwo" w tamtym tragicznym okresie też istniało.IPN tłumaczy na czym takie ludobójstwo polegało i czym się różni od zwykłego ludobójstwa.Wystarczy poczytać. https://kresy24.pl/ipn-wydal-komunikat-ws-burego/
Szkoda,że tak mało było młodziez,przed którą podobny problem stoi.Dlatego kazy 20 latek na przeszkolenie wojskowe obowiazkowo.Naucza sie dyscypliny,obowiazku i poszanowania innych.
Budujące......Ale..W kulminacyjnym momencie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego......oddziały powstańce liczyły 100 tysięcy ludzi. Obecna armia liczy 90 tysięcy. Z tego do użycia na froncie ok. 50 tysięcy.I wszystko w temacie.
Tylko skąd fani PISoBOLSZEWII mogą o tym wiedzieć ?
Prawdziwy szok"Szlachetne ludobójstwo" w tamtym tragicznym okresie też istniało.IPN tłumaczy na czym takie ludobójstwo polegało i czym się różni od zwykłego ludobójstwa.Wystarczy poczytać. https://kresy24.pl/ipn-wydal-komunikat-ws-burego/