Reklama

Od 1 lutego można składać wniosek o 500 plus na nowy okres. Nie zrobisz już tego na papierze

Wraz z pierwszym dniem lutego można składać wnioski o tzw. 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Tym razem jednak stosowny dokument należy przesłać do ZUS, a nie, jak do tej pory, do ośrodka pomocy społecznej, bo wraz z nowym rokiem to właśnie ta instytucja przejęła realizację programu „Rodzina 500 plus”. I to ZUS wypłaci świadczenie. Gminy do końca maja br. będą natomiast kontynuowały wypłaty 500 plus już pobieranych.

Ważne informacje dla już pobierających świadczenie 500 plus na dziecko są dwie.

Po pierwsze gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały one przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Ale już można[paywall] składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na kolejny okres – trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Co nie znaczy, że rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus, muszą się z tym śpieszyć. Jeśli wniosek złożymy do 30 kwietnia br., otrzymamy pieniądze najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., jeśli zrobimy to w maju br.

– ZUS wypłaci nam świadczenie do 31 lipca, z kolei jeśli złożymy wniosek dopiero w czerwcu – otrzymamy przelew do 31 sierpnia br., natomiast jeśli nasz wniosek wpłynie do ZUS w lipcu, kasa trafi na konto do 30 września br., zaś jeśli poczekamy z tym do sierpnia – przelew przyjdzie do 31 października 2022 r.

Druga ważna zmiana jest taka, że wniosku o świadczenie nie złożymy już w formie papierowej (do tej pory była taka możliwość). Od 1 stycznia 2022 r. można to uczynić wyłącznie drogą elektroniczną – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną bądź portal Empatia.

Pieniędzy nie dostaniemy też do ręki, są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Reklama

Pierwsze pieniądze już wypłacone

Od nowego roku ZUS przyjmuje już też wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci.

– Na Podkarpaciu wpłynęło ich już 1869. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone w czwartek, 27 stycznia. Dzień później, 28 stycznia, ZUS przelał kolejne środki, co łącznie dało kwotę prawie 600 tys. zł – poinformował Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jak dodaje, byli rodzice, którzy dopełnili formalności już kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok.

Rzecznik ZUS przypomina też, że zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

– Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 roku, może złożyć jednocześnie dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 roku i na okres, który rozpocznie się z dniem 1 czerwca 2022 roku i potrwa do 31 maja 2023 roku – wyjaśnia W. Dyląg.

Reklama

Ważna zmiana dotyczy też sposobu komunikacji z osobą składającą wniosek. Wszelkie pisma, informacje i decyzje odnośnie postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego będą przekazywane w formie elektronicznej, za pośrednictwem PUE ZUS.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na e-maila lub przez SMS.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama