Od 1 października br. zacznie w Polsce obwiązywać system kaucyjny, który ma na celu – zdaniem pomysłodawców – ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie poziomu recyklingu. Każdy, kto kupi napój w opakowaniach objętych systemem, zapłaci dodatkową opłatę, czyli kaucję. Ta będzie doliczana automatycznie do ceny produktu w sklepie. Zwrot pieniędzy będzie możliwy po oddaniu pustego opakowania do wyznaczonego punktu zbiórki. W przypadku braku zwrotu kaucja przepadnie.
System kaucyjny, wprowadzany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, to jedna z największych zmian dla konsumentów i branży handlowej w Polsce od kilku lat. Nowe przepisy obejmą butelki plastikowe, puszki i szkło wielokrotnego użytku, co znacząco zmieni codzienne nawyki zakupowe. Wejście w życie tego systemu w naszym kraju to efekt dostosowania prawa do unijnych wymogów w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Unijna dyrektywa SUP nakłada obowiązki w zakresie ograniczenia jednorazowego plastiku. W Europie nie jest to jednak żadna nowość, bo ten system obowiązuje już w kilku krajach, np. na Węgrzech.
Kaucja za butelki plastikowe i puszki od 1 października br. będzie wynosić 50 groszy (0,5 zł) za sztukę. System obejmuje jednorazowe butelki plastikowe PET do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra, które są oznaczone specjalnym logotypem. Klienci mogą odzyskać zapłaconą kaucję przy zwróceniu opakowań do punktów zbiórki w sklepach objętych systemem. Sklepy będą oznaczone odpowiednim logotypem potwierdzającym w nim udział...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 71% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze