Reklama

Od uczniów po właścicieli firm. Przekrój rekrutów BOT jest szeroki. Po mundur chętnie zgłaszają się kobiety [ZDJĘCIA]

Zakończył się drugi pobór żołnierzy do struktur 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W sobotę, 26 listopada, przemyskich „terytorialsów” zasiliło kolejnych 41 rekrutów. Ta część z nich, która dotąd nie miała styczności z wojskiem, bierze udział w 16-dniowym szkoleniu, zakończonym uroczystą przysięgą wojskową na przemyskim Rynku 11 grudnia.

Druga w tym roku rekrutacja nowych żołnierzy do 20 PBOT zakończyła się wzmocnieniem jej o kolejnych 41 osób. W grupie nowo wcielonych są uczniowie, studenci, ale też przedsiębiorcy czy byli wojskowi.

Zarówno nowicjusze, jak i osoby mające już na koncie doświadczenie wojskowe. Ci ostatni przejdą krótsze, bo 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

– Bardzo ważny jest dla nas przekrój wcielonych osób. Daje on nam kolejne zdolności i kolejne możliwości i jest ogromnym atutem. Wśród nich są zarówno studenci i uczniowie klas maturalnych, ale są i ludzie z wielkim doświadczeniem wyciągniętym właśnie z życia cywilnego. Wcieliliśmy także 15 ludzi, którzy z wojskiem mieli już do czynienia i postanowili wrócić do munduru. Myślę, że wśród tych żołnierzy są również kandydaci na żołnierzy zawodowych. Profile nowych żołnierzy, z którymi miałem okazję rozmawiać, a rozmawiałem z każdym z nich, są bardzo różne. Od uczniów po właścicieli własnych firm – mówi dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko.

Reklama

Jak poinformował p.o. rzecznika prasowego 20 PBOT szer. Piotr Gdula, kolejne wcielenie ochotników planowane jest na[paywall] styczeń 2023 roku. Odbędzie się w ramach programu „Ferie z WOT”.


W Przemyślu będzie on trwał w trakcie zimowej przerwy od nauki, a więc od 14 do 29 stycznia 2023 r. Warto wspomnieć, że w bieżącym roku, w ramach projektu „Ferie z WOT” w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpiło kilkuset ochotników.

Byli pogranicznicy mile widziani

Jako że przemyska brygada będzie częścią Komponentu Ochrony Pogranicza, jej obowiązki i zadania będą związane ze wsparciem Straży Granicznej w czuwaniu nad bezpieczeństwem wschodniej granicy Polski. 

Reklama

– Nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o chętnych do wstąpienia w nasze szeregi, oczywiście jeśli spełniają wszystkie wymagania, natomiast najbardziej pożądanymi dla nas specjalistami byliby ludzie, którzy pracowali lub służyli w Straży Granicznej. Ze służbą na granicy wojsko ma już wiele wspólnego, zwłaszcza przez ostatni rok. A z racji konkretnego profilowania naszej brygady chcielibyśmy posiąść troszkę więcej wiedzy i umiejętności związanych z pracą i służbą przy wsparciu Straży Granicznej – dodaje dowódca 20PBOT płk D. Błotko.

Nie oznacza to jednak, że 20 PBOT zamyka się tylko na te określone umiejętności. Oczekuje na wszystkich, którzy są chętni w jakiś sposób związać się z mundurem.

Zainteresowani służbą więcej informacji mogą uzyskać, kontaktując się z szefem Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego 20 PBOT, pod numerem telefonu 501 676 296 lub w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, pod numerem telefonu 261 165 252.

Reklama


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama