Zakończył się drugi pobór żołnierzy do struktur 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W sobotę, 26 listopada, przemyskich „terytorialsów” zasiliło kolejnych 41 rekrutów. Ta część z nich, która dotąd nie miała styczności z wojskiem, bierze udział w 16-dniowym szkoleniu, zakończonym uroczystą przysięgą wojskową na przemyskim Rynku 11 grudnia.
Druga w tym roku rekrutacja nowych żołnierzy do 20 PBOT zakończyła się wzmocnieniem jej o kolejnych 41 osób. W grupie nowo wcielonych są uczniowie, studenci, ale też przedsiębiorcy czy byli wojskowi.
Zarówno nowicjusze, jak i osoby mające już na koncie doświadczenie wojskowe. Ci ostatni przejdą krótsze, bo 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
– Bardzo ważny jest dla nas przekrój wcielonych osób. Daje on nam kolejne zdolności i kolejne możliwości i jest ogromnym atutem. Wśród nich są zarówno studenci i uczniowie klas maturalnych, ale są i ludzie z wielkim doświadczeniem wyciągniętym właśnie z życia cywilnego. Wcieliliśmy także 15 ludzi, którzy z wojskiem mieli już do czynienia i postanowili wrócić do munduru. Myślę, że wśród tych żołnierzy są również kandydaci na żołnierzy zawodowych. Profile nowych żołnierzy, z którymi miałem okazję rozmawiać, a rozmawiałem z każdym z nich, są bardzo różne. Od uczniów po właścicieli własnych firm – mówi dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel Błotko.
Jak poinformował p.o. rzecznika prasowego 20 PBOT szer. Piotr Gdula, kolejne wcielenie ochotników planowane jest na[paywall] styczeń 2023 roku. Odbędzie się w ramach programu „Ferie z WOT”.
W Przemyślu będzie on trwał w trakcie zimowej przerwy od nauki, a więc od 14 do 29 stycznia 2023 r. Warto wspomnieć, że w bieżącym roku, w ramach projektu „Ferie z WOT” w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpiło kilkuset ochotników.
Jako że przemyska brygada będzie częścią Komponentu Ochrony Pogranicza, jej obowiązki i zadania będą związane ze wsparciem Straży Granicznej w czuwaniu nad bezpieczeństwem wschodniej granicy Polski.
– Nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o chętnych do wstąpienia w nasze szeregi, oczywiście jeśli spełniają wszystkie wymagania, natomiast najbardziej pożądanymi dla nas specjalistami byliby ludzie, którzy pracowali lub służyli w Straży Granicznej. Ze służbą na granicy wojsko ma już wiele wspólnego, zwłaszcza przez ostatni rok. A z racji konkretnego profilowania naszej brygady chcielibyśmy posiąść troszkę więcej wiedzy i umiejętności związanych z pracą i służbą przy wsparciu Straży Granicznej – dodaje dowódca 20PBOT płk D. Błotko.
Nie oznacza to jednak, że 20 PBOT zamyka się tylko na te określone umiejętności. Oczekuje na wszystkich, którzy są chętni w jakiś sposób związać się z mundurem.
Zainteresowani służbą więcej informacji mogą uzyskać, kontaktując się z szefem Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego 20 PBOT, pod numerem telefonu 501 676 296 lub w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, pod numerem telefonu 261 165 252.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze