2 czerwca 2023 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii rowerowo - czytelniczej Odjazdowy Bibliotekarz.
Akcja została zapoczątkowana w 2010 roku w Łodzi. Koordynuje ją Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”. Kampania jest odpowiedzią na problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, a jej idee to między innymi próba zachęcenia do odwiedzania bibliotek czy przełamania wciąż panującego w społeczeństwie stereotypowego wizerunku bibliotekarza oraz „zakurzonej” książki.
Współorganizatorami rajdu miłośników książek w Przemyślu byli bibliotekarze reprezentujący 12 placówek: Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego, Bibliotekę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, I i II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, Zespół Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Przemyślu, Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Szkoły Podstawowe: Nr 1, Nr 6 i Nr 11 w Przemyślu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, oraz Jan Pączek, starosta przemyski.
75. uczestników rajdu wyruszyło na rowerach spod siedziby Krytej Pływalni POSiR. W eskorcie zmotoryzowanych funkcjonariuszy policji przejeżdżali ulicami Przemyśla i okolicznych miejscowości, kierując się do Arboretum w Bolestraszycach. W tym roku kolorem akcji był pomarańczowy, rajdowy peleton wyróżniał się więc zdecydowanie tą intensywną barwą różnych części stroju i pomarańczowymi chorągiewkami. Częścią programu były „odjazdowe” animacje czytelnicze w znajdującym się na terenie Arboretum w Bolestraszycach zabytkowym Domu nr 66 z Kalwarii Pacławskiej.
Przemyska pisarka, Monika Maciewicz, w prelekcji Wierzenia dawnych Słowian przeniosła odbiorców w świat przedchrześcijańskiej kultury słowiańskiej. Na rowerze wjechał następnie teatr kamishibai, w którym założyciel amatorskiego Teatru S.A.N., Rafał Paśko, przybliżył postać i wyczyn Henryka Jaskuły – wybitnego przemyskiego żeglarza. Dr Małgorzata Wilgucka, polonistka II LO w Przemyślu, w wykładzie Ale jazda! Kultura z rowerem w tle zaprezentowała motywy roweru w literaturze i sztuce. Bibliotekarze, na zaproszenie Arboretum, mieli również okazję obejrzeć wystawę Litografia 2023. Około godziny 13.00 „odjazdowi rowerzyści” wyruszyli w drogę powrotną do Przemyśla. Uśmiechy na twarzach i zapytania o kolejną edycję rajdu były dowodem, że impreza okazała się sukcesem, i że przybywa sympatyków biblioteki, miłośników słowa pisanego oraz rowerowych wypraw.

fot.zw.
Koordynatorka akcji Agnieszka Biedroń oraz prelegenci nauczyciele II LO w Przemyślu Monika Maciewicz, Rafał Paśko, Małgorzata Wilgucka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze