Reklama

Odjazdowy Bibliotekarz w Przemyślu

17/06/2023 12:42

2 czerwca 2023 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii rowerowo - czytelniczej Odjazdowy Bibliotekarz.

Akcja została zapoczątkowana w 2010 roku w Łodzi. Koordynuje ją Fundacja Normalne Miasto „Fenomen”. Kampania jest odpowiedzią na problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, a jej idee to między innymi próba zachęcenia do odwiedzania bibliotek czy przełamania wciąż panującego w społeczeństwie stereotypowego wizerunku bibliotekarza oraz „zakurzonej” książki. 

Współorganizatorami rajdu miłośników książek w Przemyślu byli bibliotekarze reprezentujący 12 placówek: Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego, Bibliotekę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, I i II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, Zespół Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Przemyślu, Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Szkoły Podstawowe: Nr 1, Nr 6 i Nr 11 w Przemyślu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Władysław Ortyl,  marszałek województwa podkarpackiego, Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, oraz Jan Pączek, starosta przemyski. 

Reklama

Odjazdowe animacje

75. uczestników rajdu wyruszyło na rowerach spod siedziby Krytej Pływalni POSiR. W eskorcie zmotoryzowanych funkcjonariuszy policji przejeżdżali ulicami Przemyśla i okolicznych miejscowości, kierując się do Arboretum w Bolestraszycach. W tym roku kolorem akcji był pomarańczowy, rajdowy peleton wyróżniał się więc zdecydowanie tą intensywną barwą różnych części stroju i pomarańczowymi chorągiewkami. Częścią programu były „odjazdowe” animacje czytelnicze w  znajdującym się na terenie Arboretum w Bolestraszycach zabytkowym Domu nr 66 z Kalwarii Pacławskiej.

Przemyska pisarka, Monika Maciewicz, w prelekcji Wierzenia dawnych Słowian przeniosła odbiorców w świat przedchrześcijańskiej kultury słowiańskiej. Na rowerze wjechał następnie teatr kamishibai, w którym założyciel amatorskiego Teatru S.A.N., Rafał Paśko, przybliżył postać i wyczyn Henryka Jaskuły – wybitnego przemyskiego żeglarza. Dr Małgorzata Wilgucka,  polonistka II LO w Przemyślu, w wykładzie  Ale jazda! Kultura z rowerem w tle zaprezentowała motywy roweru w literaturze i sztuce.  Bibliotekarze, na zaproszenie Arboretum, mieli również okazję obejrzeć wystawę Litografia 2023. Około godziny 13.00 „odjazdowi rowerzyści” wyruszyli w drogę powrotną do Przemyśla. Uśmiechy na twarzach i zapytania o kolejną edycję rajdu były dowodem, że impreza okazała się sukcesem, i że przybywa sympatyków biblioteki, miłośników słowa pisanego oraz rowerowych wypraw.

Reklama


fot.zw.
Koordynatorka akcji Agnieszka Biedroń oraz prelegenci nauczyciele II LO w Przemyślu Monika Maciewicz, Rafał Paśko, Małgorzata Wilgucka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama