6 października br. odbudowana kapliczka przy granicy z Ukrainą, która rok temu wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic”, została poświęcona przez prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba. Umieszczono w niej figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą wierni przynieśli w procesji po uroczystej mszy świętej w kościele w Kalwarii Pacławskiej.
– Kapliczka ta, to jedna z trzech tzw. Kaplic Pokłonnych – przypomina o. Edward Staniukiewicz z Kalwarii Pacławskiej. – Dla pątników idących z Dobromila była ona[paywall] przedmurzem sanktuarium kalwaryjskiego, bramą do miejsca pielgrzymkowego. Była ona dedykowana św. Annie – mamie Maryi, babci Jezusa. Tam się zatrzymywali i tam oddawali hołd tej, która zrodziła nam Matkę Bożą. Było to również miejsce ich odpoczynku w drodze do Kalwarii – dodaje franciszkanin.
W latach 40. kapliczka ta bardzo ucierpiała, była bowiem ostrzelana przez żołnierzy sowieckich i na jakichś czas znalazła się za granicą Polski, w Związku Radzieckim. W 1951 r., po rewizji granic, wróciła do Polski, ale pielgrzymki z Dobromila ustały, gdyż miasto to znalazło się po drugiej stronie granicy, w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Przez bardzo długi czas nie była ona nawiedzana, gdyż polskie władze komunistyczne nie pozwalały zbliżać się do granicy. Tym samym popadła w ruinę.
– W zeszłym roku, 7 października 2017 r. sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej wzięło udział w ogólnopolskiej inicjatywie modlitewnej „Różaniec do granic” – przypomina ojciec Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów. – Odbudowywana wówczas kapliczka została wyznaczona na jedno z miejsc stacyjnych. Do niej wtedy pielgrzymowali liczni wierni archidiecezji przemyskiej na czele ze swoim pasterzem abpem Adamem Szalem i prowincjałem franciszkanów o. Marianem Gołąbem z Krakowa – informuje.
Przy kaplicy posadzone zostały pamiątkowe dęby z nasion Dębu Chrobrego na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jej poświęcenie połączone było z pielgrzymką leśników do kalwaryjskiego sanktuarium.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.to nie ta kapliczka zróbcie właściwe zdjęcie czy to tak trudno
to nie ta kapliczka zróbcie właściwe zdjęcie czy to tak trudno