Reklama

Odnowione groby żołnierskie uroczyście poświęcone [ZDJĘCIA]

Patriotyczną uroczystość, połączoną z poświęceniem odnowionych grobów żołnierskich, przeżywali niedawno mieszkańcy Hurka. Na tamtejszym cmentarzu, w strugach rzęsistego deszczu, obchodzono 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i niedawną 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Połączone uroczystości były okazją do złożenia pokłonu wszystkim ofiarom i uczestnikom wspomnianych wydarzeń oraz wyrażenia współczucia najbliższym ofiar i bohaterom tamtego czasu. Obchody rozpoczęły się od okolicznościowej mszy św. odprawionej przez proboszcza parafii Hurko ks. Janusza Paszka. Ważnym elementem wspomnianych uroczystości było też poświęcenie odnowionych grobów żołnierskich. Zebranych na cmentarzu powitał gospodarz gminy Medyka Marek Iwasieczko. W swoim wystąpieniu przybliżył on do historię odnowienia grobów żołnierskich i podkreślił, jak ważna jest pamięć o tragicznych wydarzeniach lat 1939-45. Wojskową Asystę Honorową wystawił[paywall] 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, a oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta z Medyki. Pamięć walczących bohaterów uczcili też specjalnym programem artystycznym uczniowie ze szkół w Hureczku i Medyce. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy głos zabrała sołtys Hurka Halina Chytra, która była główną inicjatorką uroczystości. W krótkim wystąpieniu podziękowała przybyłym za uczestnictwo w ważnych dla tutejszej społeczności obchodach i za pomoc w ich organizacji.

Na koniec warto dodać, że kolejne odnowione groby żołnierskie, w których spoczywają żołnierze z Korpusu Ochrony Pogranicza, poświęcone zostaną podczas listopadowych uroczystości z okazji Święta Niepodległości.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama