18 lipca br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu obchodzili swoje święto. Odbywa się corocznie, ale w br. było wyjątkowe. Dlatego, że połączone zostało z odsłonięciem pamiątkowej tablicy w hołdzie funkcjonariuszom policji państwowej zamordowanym wiosną 1940 r. przez Sowietów w Katyniu i innych miejscowościach.
W uroczystości wziął udział komendant wojewódzki policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek, kadra kierownicza przemyskiej jednostki, a także m.in. przedstawiciele innych służb mundurowych i samorządowcy. Nie mogło oczywiście zabraknąć dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przemyślanina, Dariusza Iwaneczki oraz naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie Huberta Burego.
Ceremonię zainaugurowała msza św. w kościele pw. Jana z Dukli w Przemyślu, którą w intencji przemyskich policjantów i pracowników celebrował ks. dr Tomasz Picur. Potem uroczystości przeniosły się przed budynek przemyskiej komendy, gdzie doszło do odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Na tablicy umieszczone są nazwiska 44 funkcjonariuszy stojących na straży prawa w II RP, zamordowanych w 1940 r. przez Sowietów, ale inskrypcja wspomina także innych znanych i nieznanych z imienia i nazwiska, którzy byli ofiarami katyńskiego mordu. Pamiątkowa tablica została sfinansowana przez rzeszowski oddział IPN...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 59% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze