3 mln zł stracił powiat przemyski w wyniku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Straty poniósł także szpital wojewódzki w Przemyślu.
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w wyniku przymusowej restrukturyzacji PBS-u 34 samorządy z naszego województwa zostały pozbawione części środków – straciły 43 proc. pieniędzy, w sumie ok. 80 mln zł. Wśród nich znalazł się powiat przemyski. W jego przypadku chodzi o 3 mln zł. To pieniądze, które miały trafić m.in. na funkcjonowanie szkół, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a także oszczędności mieszkańców domu pomocy społecznej zdeponowane na rachunku powiatu.
Temat ten podjęto na sesji rady powiatu przemyskiego w miniony czwartek, 23 stycznia.
– Taka sytuacja zdarza się pierwszy[paywall] raz w historii istnienia samorządów powiatowych. Samorządy jako takie własnych pieniędzy nie mają. To są pieniądze każdego z 74 tysięcy mieszkańców powiatu przemyskiego – mówił przewodniczący rady Wojciech Bobowski.
Stwierdził on, że pieniądze zostały zabrane powiatowi w sposób bardzo zbójecki. – Te pieniądze zostały ukradzione. Bank to nie jest jednoosobowa działalność gospodarcza, którą ktoś zarejestrował w gminie i sobie sam prowadzi. Chyba ten bank przeszedł wszelkiego rodzaju certyfikaty, nadzory, pieniądze miał, więc na jakiej podstawie samorząd powiatowy w Przemyślu miał się domyślać, że w tym banku coś się dzieje złego, że za chwilę stracimy pieniądze? Było pełne zaufanie do instytucji bankowej – powiedział.
W. Bobowski zaproponował wystosowanie petycji do premiera z wnioskiem o zwrot utraconych pieniędzy. – Bankowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje pomoc rządową w formie pożyczek, ale nie o to chodzi. My zostaliśmy pokrzywdzeni nie przez nasze działania. Nie może być tak w państwie prawa, że ktoś jest pokrzywdzony przez to, że działał zgodnie z prawem – podkreślił. Jego sugestię jednogłośnie poparli wszyscy radni.
Ok. 400 tys. zł stracił szpital wojewódzki w Przemyślu, który posiadał w PBS-ie jeden z rachunków. – Dla szpitala nie są to małe pieniądze. Wystosowaliśmy pisma do marszałka województwa i wojewody z prośbą o interwencję w tej sprawie – powiedział rzecznik placówki Maciej Kamiński.
Jedno z kont w PBS posiadała też Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Nie utraciliśmy żadnych środków – zapewnia jej prezes Zbigniew Kurosz. Gdy tylko spółdzielnia odzyskała dostęp do rachunku w tym banku, podjęto decyzję o jego likwidacji. Aktualne numery kont PSM można znaleźć na jej stronie internetowej.
W PBS rachunki posiadało wiele wspólnot mieszkaniowych. Ulokowane na nich pieniądze, o ile nie przekraczały równowartości 100 tys. euro, nie zostały utracone.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tanie mięso psy jedzą w rzeczywistości nie ma nic za darmo
Wojciech Bobowski to porządny człowiek .
" The law of the jungle"Tak Anglicy nazywali kabaretowe rządy w regionach gdzie nie były jeszcze koloniami lecz były wyjątkowo służalcze i tworzyły takie same prawa też wyjątkowo służalcze.A tak swoja droga to właśnie nasze państwo zniszczyło ten czysto polski bank.
Pytam za co, za<ła-wy>? POtworzyli konta w takim Pseudo Banku,a zwykli ludzie ucierpią
Wszystkie afery bankowe w Polsce są ściśle powiązane z PiS.Tak było z Amber Gold gdzie komisja zamilkła kiedy okazało się,ze bank był pod parasolem PiS.Tak jest z GetBankiem gdzie człowiekiem roku zawsze była figura z PiS łącznie z Kaczyńskim i tam są dopiero olbrzymie przekrety.I dokładnie to samo jest PBS Sanok,który trzeba było wykończyć za uczciwość i nie wchodzenie w układy z władzą
To jest panstwo prawa?! hi hi . Te pisobolszewiki niszcza wszystko jak nie zatrzymamy tych szalencow to skonczy sie to wojna domowa !!!
Komuchu Tadeuchu, "własciciele" PBS wywodzą się wprost od twoich komusnitycznych mocodawcow. To rodzinny klan o konotacja pzprowsko-zeteselowskich.
Tak witali Kuchcińskiego przed wyborami w wioseczkach jak wybawiciela ,a teraz został posłem i położył wała .Teraz będą tłumaczyć,, nima piniędzy ''na nic ,tylko starczy na nasze wypłaty.
No i wtedy wytłuczemy do nogi to POubeckie nasienie
i tak panstwo nic nie zrobi bo wszystkie banki spółdzielcze są pod ich ochroną
Trzeba coś mieć w sobie by zabierać ostatni wdowi grosz samorządom i nie tylko.Przeciez te pieniadze to pieniadze na czarna godzinę a nie pieniądze właścicieli burdeli typu Banaś,gości burdelowych typu Kuchciński,pedofili pewnych wpływowych srodowisk i innych zjawisk tak mocno powiązanych nie tylko ze sobą
Panie Tadeuszu , do tych bezmozgowcow nic nie trafia !!! Oni wierza TVP - Szczujni i lykaja kazde g**** tam wypowiedziane !
Tadek, je&nij ty się w ten pusty dzban !
potwierdzam "kon" na podkarpaciu większość ogląda tvp pis wszyscy emeryci czekają na tzw 13 i różne obiecanki,ale nie liczą podwyżek prądu itp, inflacja jest liczona na 3,75% zobaczymy na koniec roku czy tak fajnie jest.
Co się martwią wszyscy nasi włodarze pójdą złożą rączki , uklękną, odmówią różaniec ,zaproszą księdza na poświęcenie/jeśli ksiądz jest prawdziwy a nie antychryst /to stanie się cud i pieniążki się pomnożą.
Tanie mięso psy jedzą w rzeczywistości nie ma nic za darmo
Wojciech Bobowski to porządny człowiek .
" The law of the jungle"Tak Anglicy nazywali kabaretowe rządy w regionach gdzie nie były jeszcze koloniami lecz były wyjątkowo służalcze i tworzyły takie same prawa też wyjątkowo służalcze.A tak swoja droga to właśnie nasze państwo zniszczyło ten czysto polski bank.