Reklama

Oni zostali posłami. Sam Kuchciński zdobył niemal tyle samo głosów co cała KO

15/10/2019 18:21

Te wybory to sukces Prawa i Sprawiedliwości, ale jeszcze bardziej samego Marka Kuchcińskiego. W niedzielę otrzymał rekordowe w historii 61 262 głosy. Z naszego okręgu PiS wprowadza do sejmu 8 posłów, KO – 2, a PSL – 1.

Jeśli ktoś się spodziewał, że były marszałek sejmu Marek Kuchciński nie będzie się cieszył takim poparciem jak do tej pory, już po ogłoszeniu cząstkowych wyników mocno się zdziwił. Już informacje z pierwszych obwodowych komisji wyborczych wskazywały na jego dużą przewagę, która z czasem się tylko zwiększała. Ostatecznie zdobył 61 262 głosy. Natomiast wszyscy kandydaci Koalicji Obywatelskiej razem uzbierali zaledwie o niecały tysiąc głosów więcej – dokładnie 62 246.

PiS wygrał wszędzie

Największym poparciem M. Kuchciński cieszył się w[paywall] powiecie przemyskim. Tu zdobył 9 864 głosy. Najwięcej wyborców udzieliło mu poparcia w gminach: Żurawica (1794), Dubiecko (1282) i Bircza (1199). Z kolei w gminie Horyniec-Zdrój zdobył tylko 187 głosów, a w gm. Wielkie Oczy – 201. Nic dziwnego – w powiecie lubaczowskim większość głosów zainkasowała Teresa Pamuła – 8947, wygrywając tam w każdej gminie.

Reklama

W samym Przemyślu również wygrał M. Kuchciński, który z poparciem 5177 wyborców wyprzedził Marka Rząsę (KO) – 4699.

W przemysko-krośnieńskim okręgu wyborczym na PiS zagłosowało 247 488 osób, co się przełożyło na 63,36 proc. poparcia. KO poparło 62 246 wyborców (15,94 proc.), PSL – 30 655 (7,85 proc.), Konfederację – 26 615 (6,81 proc.), SLD – 23 577 (6,04 proc.).

Mandaty poselskie uzyskali: Marek Kuchciński, Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan,  Anna Schmidt-Rodziewicz, Piotr Babinetz, Maria Kurowska, Adam Śnieżek, Piotr Uruski (wszyscy PiS), Marek Rząsa i Joanna Frydrych (KO) oraz Mieczysław Kasprzak (PSL).

Reklama

Szczęśliwcy i pechowcy

„Czarnymi końmi” wyborów niewątpliwie okazali się: T. Pamuła i T. Chrzan, którzy wprawdzie po cichu byli wymieniani jako kandydaci z szansami, ale ich wynik jest niewątpliwie dużym sukcesem. Tym bardziej, że wyprzedzili znanego przecież Stanisława Piotrowicza, który do sejmu się nie dostał.

Z kolei pechowcami, którzy mimo wysokiego wyniku mandatu nie uzyskali są: Andrzej Zapałowski (Konfederacja) i Łukasz Rydzik (SLD). 12 579 głosów A. Zapałowskiego i 10 391 Ł. Rydzika nie wystarczyło, ponieważ ogólny wynik ich komitetów okazał się za słaby.

Reklama

Przemyśl

W całym okręgu wyborczym PiS niemal wszędzie cieszył się ponad 60-procentowym poparciem. Mniej niż 50 procent głosów uzyskał tylko w Przemyślu, Krośnie i powiecie bieszczadzkim. W nadsańskim mieście miał 47,45 proc. głosów, KO uzyskała 27,78 proc., PSL 10,34 proc., Konferderacja 8,37 proc., a SLD 6,05 proc.

Senat

Jeśli chodzi o walkę o senat, zaskoczenia nie było. Dotychczasowy senator Mieczysław Golba (PiS) zdecydowanie pokonał burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza (PSL) stosunkiem głosów 127 227 (67,14 proc.) do 62 263 (32,86 proc.).

Reklama

Frekwencja

Te wybory to także rekordowa frekwencja. W skali kraju sięgnęła 61,74 proc. W naszym województwie była nieco niższa – 58,57 proc. W powiecie jarosławskim do urn poszło 57,72 proc. uprawnionych, w przeworskim – 56,82 proc., lubaczowskim 53,16 proc., a w przemyskim – 53,26 proc. W samym Przemyślu zagłosowało 56,02 proc. wyborców.

posłowie z subregionu przemyskiego


Marek Kuchciński (PiS)    61 262

Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS)    26 246

Teresa Pamuła (PiS)    12 905

Tadeusz Chrzan (PiS)            11 177

Mieczysław Kasprzak (PSL)   11 363

Reklama

Marek Rząsa (KO)   10 555


 

 

 

 

 


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szczęśliwy - niezalogowany 2019-10-15 18:38:53

    Najpiekniejsza wiadomość iż Radni nieudacznicy co startowali to nie weszli mowa tu oczywiscie o Zapałowskim i Sawickiej. Myśleli że świat zwojują a tu brutalna rzeczywostość. Pora zrozumiec że po roku sprawowania przez nich mandatów otrzymali czerwone kartki da im cos to do myšlenia ? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-10-15 19:00:54

    Nie - sa -mo -qrva-wi - te !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jarek - niezalogowany 2019-10-15 19:58:09

    Ciemnogród rządzi. Nic dodać nic ująć. Wstyd dla  Podkarpacia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama