Reklama

Opłatek ponad podziałami

24/12/2018 15:30

Władze Przemyśla, powiatu przemyskiego i gmin z jego terenu oraz posłowie różnych opcji politycznych wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w auli Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Jest to kilkuletnia tradycja, którą zapoczątkowali: starosta Jan Pączek i ówczesny prezydent Przemyśla Robert Choma.

Jan Pączek dziękował obecnym samorządowcom za współpracę i za to, co się udało w mijającym roku zrobić. Z kolei Wojciech Bakun, który dopiero rozpoczyna prezydenturę, podziękował [paywall]swojemu poprzednikowi. – Dokonania są, mimo że czasem ich nie dostrzegamy. Można powiedzieć, że dopiero po objęciu urzędu mogę docenić pewne działania, które były podjęte przez poprzednią władzę – powiedział.

Starosta zauważył, że okres świąteczny jest czasem, kiedy jest więcej życzliwości, zrozumienia, radości i nadziei na lepsze jutro. – Święta to nie tylko choinki, biały obrus, opłatek, ale przede wszystkim obchodzimy pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa; wydarzenia, które ponad 2 tysiące lat temu zmieniło bieg historii całego świata. Oby nowo narodzony Jezus na nowo rodził się w naszych sercach, obyśmy byli dla siebie bliżsi, lepsi i serdeczniejsi – mówił Jan Pączek.

Reklama

Prezydent Przemyśla życzył przede wszystkim czasu dla rodziny, którego – jak stwierdził – bardzo często brakuje na co dzień.

Opłatki poświęcili biskupi: rzymskokatolicki abp Adam Szal i greckokatolicki abp Eugeniusz Popowicz. Abp Szal zaapelował, aby w świętach nie utracić tego, co najważniejsze. A jako przykład opowiedział krótką bajkę. Pewna kobieta samotnie wychowywała dziecko, bo jej mąż zmarł. Była bardzo zrozpaczona. Pewnego dnia, przechodząc obok góry, zobaczyła, że ta się rozstąpiła i jej oczom ukazała się pieczara pełna skarbów. Usłyszała: weź wszystko, co chcesz, ale o najważniejszym nie zapominaj. Położyła dziecko na ziemi i zaczęła zbierać kosztowności. Wyszła, zapominając o dziecku. Skała się złączyła, a jej pozostały tylko te słowa: weź wszystko, co chcesz, ale o najważniejszym nie zapominaj. – Mamy wielką, piękną tradycję bożonarodzeniową. Lubimy te święta. Ale nie zapominajmy o tym, co jest najważniejsze. Miłość, pokój, radość – to są te dary, które przyniósł Chrystus. On jest najważniejszy – powiedział.

Reklama

Natomiast arcybiskup obrządku greckokatolickiego Eugeniusz Popowicz prosił, aby lokalne władze nie zapominały o mniejszościach, jaką tworzą osoby narodowości ukraińskiej. – My nie jesteśmy kimś gorszym, jakimś złem, jak to się nieraz próbuje definiować. Jesteśmy zwyczajnymi mieszkańcami miasta i okolic – mówił.

Z programem artystycznym wystąpił Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Goga - niezalogowany 2018-12-24 22:25:33

    Co tu komentować... wreszcie normalnie było! Bez glizdowatych uśmieszków.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama