Wzrost cen energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. „opłatę marszałkowską” pociągnął za sobą kolejne podwyżki, m.in. za wywóz odpadów komunalnych. Także w Przemyślu. Od nowego roku opłaty wzrosną z 11 zł na 14 zł od osoby miesięcznie w przypadku odpadów segregowanych i z 17 zł na 20 zł od osoby za odpady niesegregowane. To podwyżka o ok. 30 procent.
W Przemyślu wzrost cen energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. „opłatę marszałkowską” to nie jedyny element, nakazujący podwyżkę odpłat za wywóz odpadów komunalnych.
– Decydującym elementem, który wpływa na wzrost opłat za śmieci dla mieszkańców, jest ich[paywall] zagospodarowanie. W listopadzie tego roku doszło do otwarcia ofert trzeciego już przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Miejskiej Przemyśl w 2019 roku. Zaproponowane w nim przez firmy oferty są zdecydowanie wyższe niż obowiązujące w roku 2018 roku – wyjaśnił rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk.
Mówiąc wprost: miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie jest w stanie sprostać finansowym wymaganiom firmy Zakłady Usługowe Południe sp. z o.o. Ta złożyła ofertę o ponad 1,3 mln zł wyższą niż miejska spółka może wyłożyć. O tym fakcie mówił już pod koniec października br. przedstawiciel Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Błażej Wilk.
Decyzję o podwyżce przemyscy radni podjęli na sesji 4 grudnia br. W przyszłym roku będziemy płacić więcej za śmieci w swoich gospodarstwach domowych, więcej zapłacą również przedsiębiorcy. Opłaty wzrosną z 11 zł na 14 zł od osoby w przypadku odpadów segregowanych i z 17 zł na 20 zł od osoby za odpady niesegregowane. Warto dodać, że podwyżki nie dotyczą wyłącznie Przemyśla, większość samorządów w Polsce będzie (lub już to zrobiła) musiała rozwiązać tego problem.
– Podwyżka opłat nie jest uznaniowa i w żaden sposób nie zasili innych zadań w budżecie miasta, ponieważ system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować. Oznacza to, że opłaty wnoszone przez mieszkańców muszą w całości pokrywać się z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie ma możliwości dofinansowania tego z miejskiej kasy. Gminy mogą przeznaczyć wpływające do niej pieniądze z opłaty na pokrycie kosztów odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu oraz edukację ekologiczną dotyczącą postępowania z odpadami – tłumaczy rzecznik magistratu W. Wołczyk.
W umowie zawartej w 2017 r. z Przemyską Gospodarką Komunalną sp. z o.o., która jest firmą odbierającą odpady z zamieszkałych terenów Przemyśla,określone zostały ceny brutto za ich odbiór i transport. Przy liczbie 47 tys. 85 osób, które w Przemyślu płacą za wywóz odpadów, wyliczono, że kwota, jaka wpłynie z tego tytułu, wyniesie 11 mln 194 tys. 155 zł. Szacowane na 2019 r. koszty odbioru, transportu i zagospodarowania wynoszą natomiast 13 mln 88 tys. 321 zł, co – jak łatwo wyliczyć – daje deficyt na kwotę 1 mln 894 tys. 166 zł.
Zmiana stawki za gospodarowanie odpadami komunalnym nie oznacza konieczności składania nowych deklaracji przez mieszkańców i firmy. Każdy indywidualnie otrzyma wiadomość o wysokości opłaty na podstawie złożonej wcześniej deklaracji. Szczegółowa informacja o nowych stawkach zostanie opublikowana na stronie internetowej www.przemysl.pl, w dziale „Czyste miasto”.
W trakcie sesji doszło do dyskusji na ten temat. Radny Tomasz Kulawik (SLD) przypomniał, że obecni koalicjanci obiecywali, że takich podwyżek nie będzie. – Do tej pory żadnego audytu w spółce PGK nie było, a teraz wybiera się najprostszą metodę załatwienia sprawy podwyżek, przerzucając je bezpardonowo na mieszkańców. To najbardziej prymitywna forma zarządzania – powiedział.
–Nie ma co zaklinać rzeczywistości – odpowiedział prezydent miasta Wojciech Bakun. – Wylądowaliśmy, kolokwialnie mówiąc, w takim, a nie innym otoczeniu gospodarki odpadami komunalnymi i nie ma innej możliwości, jak przyjęcie tej podwyżki, która została nam narzucona przez w zasadzie jednego monopolistę – dodał. Obiecał przy tym przyjrzeć się sprawie i poszukać jakiegoś rozwiązania w przyszłości.
– Zarówno rok temu, jak i teraz nie poparłem uchwały dotyczącej podwyżki cen za wywóz śmieci. Nie zgadzam się na podwyżki, a już na pewno nie na tak wysokie. W poprzednim roku, kiedy była proponowana podwyżka, to początkowo przedstawiono nam o wiele większe stawki niż zostały uchwalone. Rok temu obecni na sesji radni z klubu PO głosowali przeciw, a teraz radni Koalicji Obywatelskiej głosowali za podwyżkami dla mieszkańców w tej sprawie. Pytanie dlaczego? – stwierdził radny Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość).
Radny koalicji Mirosław Majkowski (Kukiz’15) powiedział, że to trudna decyzja, ale nieodzowna. – Albo będziemy się bawić w populizm i siedzieć tu do rana i mówić nie wiadomo o czym, albo będziemy pracować i brać odpowiedzialność za wszystkie decyzje – stwierdził.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No to fest Ci nowi i wspaniali Radni zaradzili na bolączki Przemyśla ! Tacy byli wspaniali i pomysłowi podczas kampanii wyborczej a to plakacik a to kolejka wynajęta. A teraz co po najmniejszej lini oporu łapka w góre i po sprawie ! Wstyd i skandal. Jeszcze gorzej zaczynacie niż poprzednicy ! Ale jak patrze na wykształcenie co niektórych ich bagaż zaeodowych doświadczeń to coż gratuluje Przemyślowi że tak sie dał nabrać.
Co za ulga.Już jestem pewien,że nic dla mieszkańca naszego miasta się nie zmieni.Z niecierpliwością czekam na następne finansowe niespodzianki znane mi od lat w opłatach miejskich.
I pomyśleć, że jeszcze niedawno, przed "deformą śmieciową" od osoby płaciło się 5,17 zł. Kto zarobił na tym mega przekręcie śmieciowym?Mamy wzrost ceny o 386 % i na mieszkańców przerzucony obowiązek segregowania.I....... cisza jak makiem zasiał - nikt nie protestuje. Dziwny kraj, dziwni ludzie.
6SKOMENTUJ UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ PREMIUMPrzemyślOpłaty za śmieci w górę. O około 30 procent O co chodzi , przecież - i to wcale nie bronię byłego prezydenta , który geniuszem w tym co robił nie był , ale gdy za jego kadencji podwyższano opłaty o kilka % , to jaki był skowyt , a teraz cisza ?
Co to za szpec matematyk pracuje w życiu? Podwyżka z 11zl i 17zl o 3zl to średnio 22% a nie 30%. Litości Panowie redaktorzy
RADNY KRADNIE A CAŁE MIASTO NA DNIE !!!
z 11 na 17 tj 6 zł geniuszu i daje ok 64 %
W stwierdzeniu o podwyżce o około 30% nie ma żadnego przekłamania Redakcji!Podwyżka z 11 zł na 14 zł to jest dokładnie 27,2%Podwyżka z 17 zł na 20 zł to jest dokładnie 17,6%Oczywiście, że nie można tych dwóch danych procentowych zsumować i podzielić na dwa (wychodzi 22,4) bo to niezgodne z zasadami matematyki.Reasumując - w tym wypadku, skoro podwyżka wynosi 27,2% - stwierdzenie o podwyżce około 30% jest prawidłowe!Matematycy, ech.
Dzisiaj w Sejmie Pan Premier oficjalnie powiedział - żadnej podwyżki cen energii nie będzie - czyli ustawa trafia do kosza ?
To jest problem całej Polski.Jedno miasto rzuca hasło a pozostałe bez żadnych uzasadnień ochoczo biorą się za robotę.Mgliste uzasadnienia konieczności podwyżki.Radni w każdym mieście lubią kasę.Ale nie lubią by jej szukać gdzie indziej niż tłamszenie ekonomiczne mieszczanDużo łatwiej jest podnieść rękę niż poprosić o rzeczowe uzasadnienie.Nasze mas media też nie są zainteresowane śledzeniem potrzeby podwyżek i odpowiednim informowaniem mieszczan.Przecież są na innym dodatkowym garnuszku
Podwyżka w Przemyślu niecałe 30 %.... To co planują w Żurawicy to prawdziwy SKOK na kasę. Partyjni działacze jedynej słusznej opcji zaplanowali na jutrzejszej sesji przyjęcie uchwały w sprawie podwyżki 100 %, zarówno za odbiór odpadów segregowanych jak i niesegregowanych. I tak mieszkańcy będą płacić odpowiednio 15 i 30 złotych. Szkoda, że dygnitarze radni zamierzają jednocześnie uchwalić wynagrodzenie Wójta kwocie maksymalnej większej od wynagrodzenia poprzedniego Wójta o blisko 1000 złotych miesięcznie.... Równocześnie zamierzają podwyższyć sobie diety miesięczne od 200 do 300 złotych miesięcznie, w zależności od funkcji. Zadziwiający jest fakt, że władze nie miały się jeszcze czym wykazać, a tu taka rozrzutność pieniędzy mieszkańców. Ciekawe co będzie dalej?
Brawo! Wywożę gruz i odpady w Warszawie: https://zamowmariana.pl/. Dla mnie to średnio dobra wiadomość, wolałbym spuścić z ceny. Wzrost cen energii i transportu - ciekawe, jak to wpłynie na firmy prywatne.
asasa - toś błysnął geniuszem :)kasander - Skoro podwyżka wynosi między 17 a 27% to raczej nie wypada mówić że wynosi ona 30%, chyba że prezentujemy poziom faktów tvn
Bardzo proszę czytać teksty ze zrozumieniem i nie przeinaczać faktów.Nie podwyżka wynosi 30% ale: "...podwyżka o ok. 30 procent..." Do tego się odnosiłem. Do wskaźnika 27,2% jak najbardziej - z punktu poprawnej matematyki a także semantyki stosowanej w języku polskim - odnosi się określenie około 30%. Chyba nie muszę już tłumaczyć tak prostej zasady - dlaczego przy 17 % i 27% mówimy o ok. 30%. Do tego nie potrzeba geniuszy i po stokroć wiarygodniejsze są dla mnie fakty podawane w TVN niż kłamstwa, oczywiste nieprawdy i prymitywne manipulacje tvpis - jeżeli już do tych procentów musimy mieszać "politykę".
Jest pewne wyjście.A gdyby tak każdy mieszkaniec miasta przestał wyrzucać śmieci do... śmieci. To firma by splajtowała? I wtedy żeby się utrzymać musiałaby kupować śmieci od mieszkańców...I co zatkało kakało, Hę? - Kurła sam to wymyśliłem ;)
widziały gały co wybierały hehehehehehehehehehehehe
do hehehe - bo pewnie stara władza co od koryta została odstawiona wraz z P Hamryszczakiem by ci tych podwyżek śmieci nie zafundowała , skoro już przed wyborami mieli to zaklepane w budżecie na 2019 rok, sieroto jedna nie kumata niczego!
do hehehe - bo pewnie stara władza co od koryta została odstawiona wraz z P Hamryszczakiem by ci tych podwyżek śmieci nie zafundowała , skoro już przed wyborami mieli to zaklepane w budżecie na 2019 rok, sieroto jedna nie kumata niczego!
do xx !?!?!? a ty wypierdku z zadupia na kogo glosowałeś ?????????????????????? puknij sie w łeb i nie obrażaj nikogo !!!!!!!!!!!!!!
do hehe - kultury niekumata MIERNOTO jak klepiesz w klawisze!!
Smieciarze złupią przemyślaków na glanc, tylko kto im się dobierze do skóry?producent
Przed wyborami nie będzie a po wyborach to na pewno
Do tych , a raczej tego zwolennika antypolskiego , fałszywego tvn-u który potrafi sugerować to , co chce . Ich gośćmi z reguły są , antypolacy , lewacy , komuniści i to wcale nie byli . Z komunizmu jak ktoś powiedział podobno można wyjść , ale komunizm z człoweika nigdy juz nie wyjdzie. Oto niektóre nazwiska ; R Sikorski , Waęsa , Kwaśniewski ,Komorowski , Cimoszewicz, jego syn komuch , zdegenerowany jaąkała miiii , cccknik , rudy wnuczek , który miał dziadygę w wehrachcie,, był minister spraw zagranicznych w rządzie Polski , A. Rotfeld , Miller , Suchocka , Reżyserka A. Bolland , która powiedziała wprost ,ze nienawidzi wszystkiego co kojarzy si jej z Polska . . Pytanie ,to po co tu grzeje swa starą żydowska dupę ? . mały dziennikarzyna zwany Spiewakiem . i wielu te typu osobników . Nie mówię ,ze tylko oni , ale przede wszystkim to towarzystwo . ICH ŁĄCZY JEDNO OPRÓCZ J WSPOMNIAŁEM LIBERALIZMU , KOMUNIZMU , MASONERII , JEDNO SA ŻYDAMI KTÓRZY NIE WYJECHALI W 1968 R. Z POLSKI , A SZKODA
Nie mieszkam w P-ślu ani w okolicy , ale mogę ci tylko współczuć . Ale to przecież być może /ty / ale na pewno twoi sąsiedzi wybrali sobie to towarzystwo . to tylko możecie mieć pretensje do swego zaślepienia i tylko do siebie . .Ale pocieszę ciebie , tak jest to 4 lata . To jest wynik bezmyślności , czy wręcz waszej głupoty . Az korci ,żeby napisać "ze to wam się należy ". CIERP CIAŁO COŚ CHCIAŁO/
Oj naiwniacy , czciciele i wielbiciele Wojtka , na co liczyliście i liczycie. Przecież ten wasz już nie Wojtek a pan Prezydent Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla nie będzie teraz wyrazicielem waszej bujnej woli , waszej wyobraźni o rozwoju i rozkwicie Przemyśla a będzie tak krajać jak starczy materiału. A materiału nie ma , jedynie marna ircha , Przemyśl jest mieściną , ugotowanym zadupiem którego już się nie wyciągnie z nędzy i zacofania nawet za uszy . Przecież nie ma nic , bądźmy (cie) realistami i racjonalistami , nie ma ani żadnego przemysłu , ani nauki na poziomie wyższym niż średni , nie ma sportu nawet na krajowym poziomie (boisko Polonia w ruinie , same 4 i 5 ligi w piłkę nożną ) , ta wychwalana pod niebiosa turystyka marniutka , ostatnie dane ok. 38 tysięcy w roku 2018 i to w zdecydowanej większości turyści krajowi i z Ukrainy czyli bazarowicze . A co pozostało , obdarte z tynku całe połacie mieściny nawet te w rynku , brud i obesrane chodniki niemal wszędzie głównie na Sportowej i tych bazarach , o ich stanie szkoda pisać , szkoda czasu i emeryckich nerwów , dzisiaj oglądałem kilka pustostanów czyli opustoszałych kamienic jak np. Tomaszewskiej na Pl. Konstytucji , dziesiątki, może setki pustych mieszkań i dawnych lokali handlowo - usługowych. I skąd pieniądze na te i wiele wiele innych rzeczy weźmie wasz Wojtek , najpierw kilka posunięć kadrowych by pokazać że chce zmian , później zwalanie winy na poprzednika czyli Chomę że zostawił Przemyśl drewniany , a co dalej ? bajanie że nie ma pieniędzy , może kiedyś , że 4 lata za mało by coś zmienić , bo pusta kasa , zadłużenie ponad 160 milionów itp, itd. I dalej nie będzie żadnego poważnego zakładu pracy , większego inwestora , nie będzie zespołu basenów i sztucznej rzeki ale nawet zwykłego jednego otwartego , dalej będzie się poprawiać ten mini basen dla dzieci , nie będzie hali sportowej (nadal duża sala na Mickiewicza) , plaży nad Sanem , bo nie będzie pieniędzy na 1 ratownika , dalej będzie się remontować 3- 4 kamieniczki w roku bo pani Kot nie da więcej zaś będą na podziemia i rotundę w Katedrze dalej będą czcić Szwejka bo to jedyna atrakcja dla durnych turystów a głowa Marszałka Piłsudskiego pozostanie w ślepej uliczce Wodna zaś prawdziwe lodowisko pozostanie w sferze marzeń . To tylko skrót i to największy bo bz boiska czy basenu można żyć ale gdzie i jak chcemy żyć , można wrócić do jaskiń , wtedy tez nasi przodkowie żyli . Dlatego drodzy , czas Wojtka i kandydatów na radnych się skończył teraz są realia , oni już uchwalili sobie pobory i dietki , jak na upadłą mieścinę duże, zbyt duże ale nic za darmo a skąd pieniądze na te diety i inne wydatki , wyjaśniam , z podatków od osób fizycznych i prawnych , innych danin , czasem dotacje celowe ale o tym można jedynie pomarzyć , zemsta Wielkiego Marszałka Koronnego będzie sroga , on nie zapomina przegranej czy to takie trudne do zrozumienia. A więc drogie czasem naiwne dzieci teraz pocałujta misia w nosek i liczcie ile młodych wyjedzie z Przemyśla za kadencji waszego męża opatrznościowego prezydenta Wojtka , głównie w poszukiwaniu pracy i lepszego życia . Ale może będzie dobrze jak stary już emeryt , czasem niezły obserwator może mam zaćmione okulary m może słabo wiedze i niedosłyszę. Ale życzę Przemyślowi jak najlepiej może prezydent złoży życzenia noworoczne a nie jak poprzednik będzie sie ukrywać wysyłając zastępców.
@kasander, tak gwoli ścisłości matematycznej to 27,2% to ok 25% a nie ok 30% ale skoro jesteś wyznawca tvnu to się nie dziwię Twemu poziomowi iq
Nie mam zamiaru z wami "genderowskimi niepolakami lewackimi" dyskutować bo macie wyprane Arielem mózgi.TVN jest dla ludzi inteligentnych i samodzielnie myślących. Telewizja rządowa tvpis natomiast nadaje dla tych, którzy zamiast mózgu mają głąby kapuściane. Dla was nawet matematyka jest za trudna więc stosujecie swoją pisowską bo wasz guru, stetryczały komuszy dziad tak powiedział.
dlaczego radni Przemyśla nie mieszkają w mieście
"TVN jest dla inteligentnych i samodzielnie myślących" - leżę i kwiczę. PS. Nie oglądam TVP również
Piranie z Zurawicy pobiły wszystkie miejscowości w powiecie 100 procent opłaty za śmieci w góre.Przeklinamy godzinę w której was wybraliśmy!
Proponuję rozwiązać problem komunikacji w Przemyślu , zrobić dojazd do szczytowych ulic Wandy , Sucharskiego, Akacjowa autobusów lub Busów ..tam mieszkają też ludzie !!
Chytry dwa razy traci - to dedykuję radzie i radnym z Żurawicy. Raz już stracili czyli u wyborców. A na drugi raz= poczekamy...
No to fest Ci nowi i wspaniali Radni zaradzili na bolączki Przemyśla ! Tacy byli wspaniali i pomysłowi podczas kampanii wyborczej a to plakacik a to kolejka wynajęta. A teraz co po najmniejszej lini oporu łapka w góre i po sprawie ! Wstyd i skandal. Jeszcze gorzej zaczynacie niż poprzednicy ! Ale jak patrze na wykształcenie co niektórych ich bagaż zaeodowych doświadczeń to coż gratuluje Przemyślowi że tak sie dał nabrać.
qrwa!!! SMIECI i nic wiecej
I jak żtć panie Bakun.