Reklama

Opłaty za śmieci w górę. O około 30 procent

Wzrost cen energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. „opłatę marszałkowską” pociągnął za sobą kolejne podwyżki, m.in. za wywóz odpadów komunalnych. Także w Przemyślu. Od nowego roku opłaty wzrosną z 11 zł na 14 zł od osoby miesięcznie w przypadku odpadów segregowanych i z 17 zł na 20 zł od osoby za odpady niesegregowane. To podwyżka o ok. 30 procent.

W Przemyślu wzrost cen energii, transportu i zwiększenie stawek za tzw. „opłatę marszałkowską” to nie jedyny element, nakazujący podwyżkę odpłat za wywóz odpadów komunalnych.

– Decydującym elementem, który wpływa na wzrost opłat za śmieci dla mieszkańców, jest ich[paywall] zagospodarowanie. W listopadzie tego roku doszło do otwarcia ofert trzeciego już przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Miejskiej Przemyśl w 2019 roku. Zaproponowane w nim przez firmy oferty są zdecydowanie wyższe niż obowiązujące w roku 2018 roku – wyjaśnił rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk.

Mówiąc wprost: miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie jest w stanie sprostać finansowym wymaganiom firmy Zakłady Usługowe Południe sp. z o.o. Ta złożyła ofertę o ponad 1,3 mln zł wyższą niż miejska spółka może wyłożyć. O tym fakcie mówił już pod koniec października br. przedstawiciel Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Błażej Wilk.

Reklama

Miasto nie może finansować

Decyzję o podwyżce przemyscy radni podjęli na sesji 4 grudnia br. W przyszłym roku będziemy płacić więcej za śmieci w swoich gospodarstwach domowych, więcej zapłacą również przedsiębiorcy. Opłaty wzrosną z 11 zł na 14 zł od osoby w przypadku odpadów segregowanych i z 17 zł na 20 zł od osoby za odpady niesegregowane. Warto dodać, że podwyżki nie dotyczą wyłącznie Przemyśla, większość samorządów w Polsce będzie (lub już to zrobiła) musiała rozwiązać tego problem.

– Podwyżka opłat nie jest uznaniowa i w żaden sposób nie zasili innych zadań w budżecie miasta, ponieważ system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować. Oznacza to, że opłaty wnoszone przez mieszkańców muszą w całości pokrywać się z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie ma możliwości dofinansowania tego z miejskiej kasy. Gminy mogą przeznaczyć wpływające do niej pieniądze z opłaty na pokrycie kosztów odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu oraz edukację ekologiczną dotyczącą postępowania z odpadami – tłumaczy rzecznik magistratu W. Wołczyk.

Reklama

Brakuje prawie 2 mln zł

W umowie zawartej w 2017 r. z Przemyską Gospodarką Komunalną sp. z o.o., która jest firmą odbierającą odpady z zamieszkałych terenów Przemyśla,określone zostały ceny brutto za ich odbiór i transport. Przy liczbie 47 tys. 85 osób, które w Przemyślu płacą za wywóz odpadów, wyliczono, że kwota, jaka wpłynie z tego tytułu, wyniesie 11 mln 194 tys. 155 zł. Szacowane na 2019 r. koszty odbioru, transportu i zagospodarowania wynoszą natomiast 13 mln 88 tys. 321 zł, co – jak łatwo wyliczyć – daje deficyt na kwotę 1 mln 894 tys. 166 zł.

Zmiana stawki za gospodarowanie odpadami komunalnym nie oznacza konieczności składania nowych deklaracji przez mieszkańców i firmy. Każdy indywidualnie otrzyma wiadomość o wysokości opłaty na podstawie złożonej wcześniej deklaracji. Szczegółowa informacja o nowych stawkach zostanie opublikowana na stronie internetowej www.przemysl.pl, w dziale „Czyste miasto”.

Reklama

Nie bawmy się w populizm

W trakcie sesji doszło do dyskusji na ten temat. Radny Tomasz Kulawik (SLD) przypomniał, że obecni koalicjanci obiecywali, że takich podwyżek nie będzie. – Do tej pory żadnego audytu w spółce PGK nie było, a teraz wybiera się najprostszą metodę załatwienia sprawy podwyżek, przerzucając je bezpardonowo na mieszkańców. To najbardziej prymitywna forma zarządzania – powiedział.
–Nie ma co zaklinać rzeczywistości – odpowiedział prezydent miasta Wojciech Bakun. – Wylądowaliśmy, kolokwialnie mówiąc, w takim, a nie innym otoczeniu gospodarki odpadami komunalnymi i nie ma innej możliwości, jak przyjęcie tej podwyżki, która została nam narzucona przez w zasadzie jednego monopolistę – dodał. Obiecał przy tym przyjrzeć się sprawie i poszukać jakiegoś rozwiązania w przyszłości.

– Zarówno rok temu, jak i teraz nie poparłem uchwały dotyczącej podwyżki cen za wywóz śmieci. Nie zgadzam się na podwyżki, a już na pewno nie na tak wysokie. W poprzednim roku, kiedy była proponowana podwyżka, to początkowo przedstawiono nam o wiele większe stawki niż zostały uchwalone. Rok temu obecni na sesji radni z klubu PO głosowali przeciw, a teraz radni Koalicji Obywatelskiej głosowali za podwyżkami dla mieszkańców w tej sprawie. Pytanie dlaczego? – stwierdził radny Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość).

Radny koalicji Mirosław Majkowski (Kukiz’15) powiedział, że to trudna decyzja, ale nieodzowna. – Albo będziemy się bawić w populizm i siedzieć tu do rana i mówić nie wiadomo o czym, albo będziemy pracować i brać odpowiedzialność za wszystkie decyzje – stwierdził.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szok - niezalogowany 2018-12-12 17:58:31

    No to fest Ci nowi i wspaniali Radni zaradzili na bolączki Przemyśla ! Tacy byli wspaniali i pomysłowi podczas kampanii wyborczej a to plakacik a to kolejka wynajęta. A teraz co po najmniejszej lini oporu łapka w góre i po sprawie ! Wstyd i skandal. Jeszcze gorzej zaczynacie niż poprzednicy ! Ale jak patrze na wykształcenie co niektórych ich bagaż zaeodowych doświadczeń to coż gratuluje Przemyślowi że tak sie dał nabrać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gbv - niezalogowany 2018-12-12 18:11:30

    qrwa!!! SMIECI i nic wiecej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ghbghjj - niezalogowany 2018-12-12 18:11:31

    I jak żtć panie Bakun.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama