Widniejąca już od ponad 30 lat w rejestrze zabytków prawosławna cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Kłokowicach w gminie Fredropol doczekała się finału kolejnych prac remontowo-konserwatorskich. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość, w której wziął udział ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Paisjusz.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Kłokowicach należy do dekanatu Przemyśl diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew i znajdującą się nieopodal drewnianą XIX-wieczną dzwonnicę wpisano do rejestru zabytków już 22 października 1990 r.
Świątynia zbudowana została na miejscu starszej, drewnianej cerkwi w latach 1856 – 1860, a odnowiona w 1903 r. Wówczas należała do wiernych obrządku greckokatolickiego i do czasu wybuchu II wojny światowej należała do dekanatu niżankowskiego. Od 1968 r. cerkiew służy[paywall] restytuowanej parafii prawosławnej.
Na podstawie ustawy z 17 grudnia 2009 r. o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stała się wyłączną własnością tego Kościoła.
Wspomniany remont dotyczył m.in.: umocnienia fundamentów, wymiany podwaliny, części oszalowania i elementów blaszanych, zaimpregnowania ściany. Doszło do wymiany dachu.
22 października br. odbyło się uroczyste zakończenie prac remontowo-konserwatorskich. Zostały one dofinansowane z środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Urzędu Gminy w Fredropol oraz parafian.
Z tej okazji w Kłokowicach gościł ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Paisjusz.
Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek odebrali z jego rąk Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny, przyznany przez Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski Sawę.
Podczas uroczystości odbyło się także nabożeństwo dziękczynne w intencji ofiarodawców i darczyńców połączone z poświęceniem okolicznościowej tablicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze