Reklama

Ordynariusz wręczył ordery św. Marii Magdaleny [ZDJĘCIA]

Widniejąca już od ponad 30 lat w rejestrze zabytków prawosławna cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Kłokowicach w gminie Fredropol doczekała się finału kolejnych prac remontowo-konserwatorskich. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość, w której wziął udział ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Paisjusz.

Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Kłokowicach należy do dekanatu Przemyśl diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew i znajdującą się nieopodal drewnianą XIX-wieczną dzwonnicę wpisano do rejestru zabytków już 22 października 1990 r.

Świątynia zbudowana została na miejscu starszej, drewnianej cerkwi w latach 1856 – 1860, a odnowiona w 1903 r. Wówczas należała do wiernych obrządku greckokatolickiego i do czasu wybuchu II wojny światowej należała do dekanatu niżankowskiego. Od 1968 r. cerkiew służy[paywall] restytuowanej parafii prawosławnej.

Na podstawie ustawy z 17 grudnia 2009 r. o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stała się wyłączną własnością tego Kościoła.

Wspomniany remont dotyczył m.in.: umocnienia fundamentów, wymiany podwaliny, części oszalowania i elementów blaszanych, zaimpregnowania ściany. Doszło do wymiany dachu.

Reklama

Nabożeństwo dziękczynne i odsłonięcie tablicy

22 października br. odbyło się uroczyste zakończenie prac remontowo-konserwatorskich. Zostały one dofinansowane z środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Urzędu Gminy w Fredropol oraz parafian.

Z tej okazji w Kłokowicach gościł ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Paisjusz.

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek odebrali z jego rąk Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny, przyznany przez Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski Sawę.

Podczas uroczystości odbyło się także nabożeństwo dziękczynne w intencji ofiarodawców i darczyńców połączone z poświęceniem okolicznościowej tablicy.

– To odznaczenie dla wszystkich pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, a nie dla mnie. Pracowników zaangażowanych w prace na rzecz ochrony zabytków. Dziękujemy za to honorowe wyróżnienie w 50. rocznicę ustanowienia najwyższego odznaczenia nadawanego przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – powiedziała B. Kot.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama