Reklama

Pamięć o najstraszniejszej z wojen wciąż żywa

Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej zostały ograniczone do minimum. I słusznie, bo obecni na nich kombatanci niekoniecznie dobrze znieśliby kaprysy aury.

Uroczystości zorganizowały wspólnie: władze miasta Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz dowództwo Garnizonu Przemyśl. Tradycyjnie  w jednym miejscu i jednym czasie zgromadzili się[paywall] wszyscy. Nie było (jak to drzewiej bywało) kilku uroczystości.

Obchody rocznicy rozpoczęła msza święta w intencji poległych w czasie II wojny światowej w kościele oo. Karmelitów Bosych, której przewodniczył kapelan Garnizonu Przemyśl ks. ppłk Rafał Kaproń.

Główna część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Przemysława. Tam, w asyście kompanii honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości, odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Modlitwę przy Grobie Nieznanego Żołnierza poprowadził ks. ppłk R. Kaproń.

 Po odczytaniu apelu poległych i salwie honorowej poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale także – jak każe tradycja – oddały hołd spoczywającym w Grobie Katyńskim, kwaterze żołnierzy z 1939 r., kwaterze Armii Krajowej i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Wśród gości byli m.in.: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Jan Pączek, zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski czy wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wojska, na czele z dowódcą 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu ppłk. Marcinem Zalewskim oraz dowódcą 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk. Rafałem Kluzem.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-09-09 21:48:01

    ''Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd się biorą na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy'' - Philip Kapleau

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-09-09 21:51:42

    YOUTUBE.COM - TO TYLKO ZWIERZĘTAYOUTUBE.COM - GA-GA ZIELONE ŻABKI - PRAWDZIWY PROTESTEWANGELIA POKOJU - WEGANIZM.COM

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama