Msza święta w kościele Świętej Trójcy, zapalenie zniczy przy tablicy sybiraków w arkadii kościoła, przemarsz w milczeniu pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia oraz uroczystości tamże – to program tegorocznych obchodów 82. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”.
Uroczystościom 12 lutego br. towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, co w obecnym czasie należy do rzadkości.
Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. w intencji osób wywiezionych w głąb ZSRR podczas pierwszej, masowej deportacji 10 lutego 1940 r.
Eucharystii przewodniczył[paywall] ks. prałat Stanisław Czenczek, duszpasterz harcerzy, a homilię wygłosił duszpasterz oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu ks. prałat Jan Mazurek.
Po niej, w arkadii murów świątyni, zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą sybiraków.
Areną finału uroczystości był pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, pod który wszyscy obecni udali się w marszu milczenia. Tu odegrano hymn sybiraków, a prezes przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak tradycyjnie przypomniała historię zesłań.
Okolicznościowe, poruszające wiersze o tematyce Sybiru deklamowali aktorzy przemyskiego teatru „Fredreum”.
Nie brakowało także bezpośredniego nawiązania do tamtych tragicznych czasów. W postaci wywiezionych na Syberię mieszkańców Przemyśla i okolic wcielili się bowiem członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.
Podczas uroczystości Odznaką Honorową Sybiraka został udekorowany Sztandar Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 2009, a dyplomy z podziękowaniem otrzymali: ks. prałat S. Czenczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Wręczył je sekretarz przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar. Na zakończenie uroczystości wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze