Reklama

Pamięć o nich nigdy nie może zginąć. W Przemyślu zapalono znicz wywiezionym [ZDJĘCIA]

Msza święta w kościele Świętej Trójcy, zapalenie zniczy przy tablicy sybiraków w arkadii kościoła, przemarsz w milczeniu pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia oraz uroczystości tamże – to program tegorocznych obchodów 82. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”.

Uroczystościom 12 lutego br. towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, co w obecnym czasie należy do rzadkości.

Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. w intencji osób wywiezionych w głąb ZSRR podczas pierwszej, masowej deportacji 10 lutego 1940 r.

Eucharystii przewodniczył[paywall] ks. prałat Stanisław Czenczek, duszpasterz harcerzy, a homilię wygłosił duszpasterz oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu ks. prałat Jan Mazurek.

Po niej, w arkadii murów świątyni, zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą sybiraków.

Reklama

Areną finału uroczystości był pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, pod który wszyscy obecni udali się w marszu milczenia. Tu odegrano hymn sybiraków, a prezes przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak tradycyjnie przypomniała historię zesłań.

Okolicznościowe, poruszające wiersze o tematyce Sybiru deklamowali aktorzy przemyskiego teatru „Fredreum”.

Nie brakowało także bezpośredniego nawiązania do tamtych tragicznych czasów. W postaci wywiezionych na Syberię mieszkańców Przemyśla i okolic wcielili się bowiem członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.

Podczas uroczystości Odznaką Honorową Sybiraka został udekorowany Sztandar Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 2009, a dyplomy z podziękowaniem otrzymali: ks. prałat S. Czenczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Wręczył je sekretarz przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar. Na zakończenie uroczystości wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem.

Organizatorem uroczystości był Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu i Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama